M. J. Scott: The Shattered Court (The Four Arts 1)

V dubnu vyšel v angličtině první díl nové série od australské autorky M. J. Scott nazvané The Four Arts. Příběh se točí se kolem čarodějnic, magie, politikaření a vskutku královských intrik. 

Scott_Shattered-courtLady Sophie Kendall patří ke královskému rodu, ale v nástupnictví jí patří horší než třicátá příčka, takže není pravděpodobné, že by někdy dosáhla na vladařskou korunu. Brzy má oslavit jednadvacáté narozeniny, během nichž se u ní možná projeví magické schopnosti. A poté se stane čarodějkou, složí přísahu v chrámu a brzy na to jí král vybere vhodného partnera, kterého potřebuje odměnit nebo si zajistit jeho loajalitu. Není totiž vhodnější obchodní komodity než čarodějka z královské krve. Pokud se ukáže, že Sophie žádnou zemní magii nemá, tak stejně skončí v domluveném manželství, ale bude mnohem horší a podřadnější partií. Sophie oddaně slouží jako dvorní dáma u korunní princezny Eloise, která ji vyšle na nákupní pochůzku v doprovodu svého velice oblíbeného osobního strážce. Bohužel v tu chvíli se spousta věcí pokazí. Na královském dvoře je spáchán atentát, mnoho členů královské rodiny zahyne a Sophie nestihne svůj obřad. Od té doby se její život prudce vychyluje z plánovaného kurzu a přináší mnoho nebezpečí.

Před lady Sophií leží jasná budoucnost. Sňatek. Jen se předtím musí zjistit, jestli bude patřit mezi na manželském trhu ceněné královské čarodějnice, nebo mezi obyčejné urozené dívky. Z toho, že má být poslušná manželka a chovná aristokratická klisna, není zrovna nadšená, ale žádný jiný život nezná. Sice tajně sní o svobodném životě, ale zákonům a pravidlům království Anglionu se neprotiví. Sophie není žádná hloupá puťka ani udatná kick-ass hrdinka, ale taková příjemně průměrně normální dívka.

Jejím protějškem je poručík Cameron Mackenzie, člen elitní jednotky zvané Red Guard, jejímž úkolem je ochrana dvora a královské rodiny. Charismatický, pohledný, spolehlivý, loajální válečný mág a bohužel až třetí syn urozeného aristokrata. Nejčastěji slouží nejen jako osobní strážce princezny Eloise. Sophii a Camerona svedl dohromady princeznin úkol a pak už si s nimi pěkně pohrál osud i magie. Naštěstí ani jeden z nich neklesá na duchu a snaží se žít, jak nejlépe mohou, a rozhodně se nehodlají nenechat zničit úklady nepřátel.

Mezi zajímavé vedlejší postavy patří trochu tajuplná, ovdovělá a bezdětná korunní princezna Eloise, jejíž úmysly se nedají snadno odhadnout a rozhodně může velice překvapit. Své si řekne i nejvyšší z kněžek Bohyně, čarodějnice-léčitelka Domina, parádní mrcha. V The Shattered Court zkrátka nejdůležitější roli hrají ženské.

The Shattered Court, první díl série The Four Arts, se podle anotace a prvních náznaků tváří jako young adult čtení, ale ve skutečnosti se jedná o historickou romanci s nadpřirozenými prvky a docela vášnivými postelovými scénami. Není těžké poznat, odkud autorka M. J. Scott čerpala inspiraci. Ostrovní království Anglion se až příliš podezřele podobná Anglii a nějaké to rádoby Skotsko se zde taky objevuje. Princezna Eloise by z fleku mohla být Alžběta Tudorovna, potvora je na to dost. Hlavními nepřáteli Albionu jsou Ilvyanové, kteří sídlí na kontinentu a obsazují další pevninská království. Svět stvořený M. J. Scott nejvíc připomíná přelom středověku s novověkem, ale důležitou roli v něm hraje magie.

V tomto světě existují čtyři magická umění. Čarodějnice s královskou krví používají zemskou magii. Občas se objeví talent pro vzdušný element. Specialitou kněžek Bohyně se stala léčivá magie. Jí podobná, ale opačně působící, je magie krve. Její uživatel může ublížit svému protivníkovi, ale sám za to platí bolestivou daň. Hojně ji využívají váleční mágové, podobně jako iluzí. V Albionu platí striktní zákaz vodní magie, jež umožňuje vyvolání démonů. M. J. Scott popsala čtyři magická umění, ale kromě zemní a vodní magie se do té ostatní trochu zamotala.

The Shattered Court je příjemné, nenáročné a pohodové letní čtení pro ženy. Nechybějí sympatičtí hrdinové, zajímavé prostředí ani vcelku pěkné intriky. Bohužel celý, nepříliš dlouhý příběh končí ve chvíli, kdy to konečně začíná vypadat zajímavě a věci nabírají spád. Naprostá většina dějových linií není dořešená a pokračování se stává neprostou nezbytností.

Vydal: Roc, 2015