Holly Blacková, Cassandra Clareová: Magisterium – Železná zkouška

Otec Callumovi vždycky říkal, že se nemá zaplétat s magií. Odrazoval ho od kouzelné školy Magisteria a naléhal na chlapce, aby přijímací zkoušky co nejvíce pokazil. Přestože je Callum pokazil, do školy byl vybrán a přes odpor otce do ní nastoupil. Skrývá se na školních chodbách skutečně takové nebezpečí, jak mu celý život otec tvrdil? 

Callum Hunt a stovky dalších lidí v sobě mají ukrytou magii. Jejich síla by mohla být nebezpečná, kdyby ji neuměli ovládat. A právě proto existuje Magisterium. To vypisuje zkoušky, ve kterých se prokáže, kdo do školy patří. Na základě výsledků si mistři vybírají nové žáky a v průběhu několika let je učí používat magii. Z nevysvětlitelného důvodu byl vybrán i Callum. Ten u zkoušky skončil poslední, přesto se mistr Rufus rozhodl, že ho bude trénovat.

Clare_Magisterium_Zelezna-zkouskaCall stál ve společnosti vždycky trochu na okraji. Nemá žádné kamarády a život mu ztrpčuje zničená noha, která ho zlobí již od malička. Do Magisteria odchází nerad, ve škole se cítí jako ve vězení a ve všem vidí nebezpečí. Jak by taky ne, když přesně takhle mu ji otec popsal. Plánuje ze školy utéct, ale ztratil by tím nové kamarády a možnost naučit se ovládat magii.

Callum se snadno dostává do problémů, protože je neposlušný a drzý. Jeho noví přátelé, Aaron a Tamara, se však nebojí za svého kamaráda postavit. Přes poněkud chladný začátek se mezi nimi brzy formuje silné pouto. Přátelský Aaron dokáže vyjít snad s každým a Tamara zase o magickém světě kdeco ví. Všichni tři se učí u stejného mistra, a i když jsou povahově odlišní, skvěle se doplňují.

V chodbách podzemní školy s jedním východem se člověk snadno ztratí. O zvláštní místnosti a tajemná zákoutí tu není nouze. Nebezpečí pro všechny kouzelníky představuje Nepřítel smrti, se kterým byla po válce uzavřena křehká smlouva. Kdokoliv ze studentů by mohl být vyvolený, aby proti Nepříteli v budoucnosti bojoval.

Při čtení může mít čtenář trochu pocit, že se přenesl do světa Harryho Pottera, přesto nemůže být pochyb o tom, že Železná zkouška je zbrusu nový příběh.

Cassandra ClareováHolly Blacková se ve světě fantasy pohybují již dlouho. Cassandra Clareová slaví úspěchy se svojí sérii Nástroje smrtiHolly Blacková zase s Panenkou z kostí. Obě autorky přinesly do série kousek sebe a vytvořily čtivý příběh protkaný magií a nečekanými zvraty. Železná zkouška je pouhý začátek připravované pětidílné série. Druhý díl, The Copper Gauntlet, vychází v angličtině v září.

Ukázka

Vydal: Yoli; 2015

Koupit knihu