S. D. Perry: Caliban Cove (Resident Evil 2)

„V MOŘSKÉM JESKYNNÍM KOMPLEXU SE SKRÝVÁ ARMÁDA NEMRTVÝCH…“
… a románová série Resident Evil vstupuje do druhého kola!

Nakladatelství FANTOM Print vydává druhý román z prostředí akční videohry Resident Evil: Caliban Cove.

Perry_ResidentEvil_CalibanCoveKrčili jste se v hodinách chemie pod lavicí, protože jste se obávali výbuchu? Potili jste se místo toho radši v tělocvičně, protože jste měli prapodivné tušení, že svět se řítí do zkázy a je potřeba se na to připravit? Smáli se vám ostatní, že jste paranoici a konspirační praktici? Pokud jste na vše odpověděli „ano“, pak je Resident Evil ušitý na míru právě vám.

Resident Evil je legenda mezi videoherními sériemi a mezi zombiáckými vyvražďovačkami obzvlášť. Legendu poznáte tak, že jí nestačí jeden formát. A tak se genetické manipulace z vládních laboratoří prodraly v podobě živých mrtvých (a lidí, kteří je likvidují) i na plátna kin, na stránky komiksů a také románů.

Nakladatelství FANTOM Print je jednička na trhu s videoherními adaptacemi. Za sebou má celou řadu ultra úspěšných titulů, jako jsou Assassin’s Creed, World of WarCraft, Mass Effect, Diablo a další. Novým přírůstkem se v loňském roce stal právě Resident Evil, a to prostřednictvím románu Konspirace Umbrella.

V pokračování nazvaném Caliban Cove speciální armádní jednotku STARS zradí ti, kteří ji vytvořili, což ale neznamená, že by si její členové mohli dát pohov. Naopak, čeká je další mise, při které budou čelit armádě nemrtvých i agresivnímu viru a to v natolik atraktivních lokalitách, jako je děsivý maják, mořský jeskynní komplex či lodě potopené na dně moře. Vám zbývá jediné: přidat se k této adrenalinové akci a pokusit se přežít…

 

Anotace:
Věděli, že to ještě neskončilo… Po utrpení, kterým si prošli v genetické výzkumné laboratoři Umbrella Corporation, se zbývající členové STARS snaží varovat svět před spiknutím, které má za účel vytvořit děsivé biologické zbraně.
Konspirace ale ještě zdaleka neskončila, jak STARS zjistí, když jsou lidmi, kteří je vycvičili, prohlášeni za zločince. STARS jsou nuceni přejít do utajení, jsou ale odhodlaní bojovat s konspirací sami a najít a zastavit experimenty Umbrelly, ať už jsou kdekoli.
Polní medička a biochemička Rebecca Chambersová, jediný přeživší člen týmu Bravo, se připojí k nové úderné jednotce STARS poté, co se rozšíří zvěsti o dalším experimentu Umbrelly: pod skalními útesy Caliban Cove v Maine někdo buduje armádu nemrtvých. V děsivém majáku, v rozlehlém mořském jeskynním komplexu i v trupech potopených lodí musí STARS bojovat s dalšími nevyslovitelnými hrůzami a zabránit šílenci v tom, aby vypustil do světa biologickou hrozbu.
Možná k tomu ale STARS vůbec nedostanou příležitost, napadne je totiž agresivní virus měnící DNA, který vymyslela Umbrella k vytvoření živoucích zbraní…

 

Info o knize:
Autor: S. D. Perry
Originální název: Caliban Cove
Nakladatel: FANTOM Print
Formát: brožovaná vazba, 145×205 mm
Počet stran: 240
Cena: 239 Kč

 

O autorce:
S. D. Perry
Americká spisovatelka, dcera i u nás známého autora Steva Perryho, se narodila v roce 1970, v současnosti žije v oregonském Portlandu s manželem, dvěma dětmi a dvěma psy.
Kromě povídek a filmových novelizací (např. Timecop) se specializuje na knihy zasazené do populárních filmových a videoherních sci-fi sérií, jako jsou Vetřelci, Vetřelci vs. Predátor nebo Star Trek, z něhož má nejraději původní sérii (tzv. TOS) a trojici ústředních protagonistů Kirk, Spock a McCoy.
Do kultovního světa akční zombie videohry Resident Evil (1998–2004) zasadila celkem sedm knih, počínaje Konspirací Umbrella a konče titulem Zero Hour.

 

Ze série RESIDENT EVIL již vyšlo:
Konspirace Umbrella
Perry_Konspirace_UmbrellaRaccoon City: odlehlá horská komunita, kterou znenadání postihne série brutálních vražd, k nimž došlo v okolních lesích. Začnou se šířit bizarní zprávy popisující útoky zákeřných stvůr, zčásti lidských… zčásti ne. Oběti jsou očividně sežrány.
V epicentru úmrtí stojí temná, odloučená usedlost tajemné společnosti Umbrella Corporation. Dlouhé roky tady Umbrella nepozorovaně pracovala a prováděla údajně neškodný genetický výzkum.
Vyšetřováním těchto podivných událostí je pověřena zvláštní taktická a záchranná jednotka S.T.A.R.S., neobvyklá polovojenská skupina, která se pyšní různorodými specialisty, mezi něž patří sympatický Chris Redfield, bývalá zlodějka Jill Valentinová, ostrostřelec Barry Burton a tajemný velitel týmu Albert Wesker. Společně s ostatními příslušníky S.T.A.R.S. mají dobré důvody myslet si, že jsou připraveni na všechno.
Když ale jednotka S.T.A.R.S. do dlouho uzavřeného sídla pronikne, rozpoutá se hrůza, která překoná i nejhorší noční můry: střetne se tu se stvůrami popírajícími zákony života i smrti – s následky zakázaných experimentů, které se děsivě vymkly kontrole. Za vším navíc stojí obrovská, zákeřná konspirace, kvůli níž budou S.T.A.R.S. zrazeni, jen aby se niko nedozvěděl tajemství Umbrelly. A pokud někdo přežije… možná bude závidět těm, kdo už jsou po smrti.

 

Ukázka z knihy:
PROLOG

RACCOON TIMES, 24. ČERVENCE 1998
SPENCEROVO SÍDLO ZNIČENO POŽÁREM A NÁSLEDNÝM VÝBUCHEM

RACCOON CITY – Ve čtvrtek asi ve dvě hodiny ráno byli obyvatelé okresu Victory Lake probuzeni výbuchem, který otřásl severozápadní částí Raccoon Forest. Výbuch byl očividně způsoben požárem, který vzplál v opuštěném Spencerově sídle a zažehl chemikálie uložené ve sklepě. Kvůli policejním barikádám na okraji lesa (postaveným v souvislosti s nedávnou sérií vražd v Raccoon City) se místní hasiči nedostali na místo včas, aby ze sídla cokoli zachránili. Po tříhodinové bitvě se zuřivým požárem bylo sídlo staré třicet jedna let spolu s přilehlou ubytovnou pro služebnictvo prohlášeno za ztracené.

Sídlo bylo postaveno lordem Oswellem Spencerem, evropským aristokratem a jedním ze zakladatelůnadnárodní farmaceutické společnosti Umbrella, Inc., a vyprojektováno cenami ověnčeným architektem Georgem Trevorem jako dům pro VIP hosty Umbrelly, z neznámých důvodů však bylo krátce po dokončení uzavřeno. Podle Amandy Whitneyové, mluvčí Umbrella Corporation, byly části sídla stále využívány jako skladiště průmyslových čistidel a rozpouštědel využívaných Umbrellou. Ve svém včerejším prohlášení Whitneyová uvedla, že společnost přebírá plnou odpovědnost za tuto nešťastnou událost, a prohlásila: „Jedná se o vážné pochybení z naší strany. Chemikálie měly být ze Spencerova sídla už dávno odvezeny. Jsme jen rádi, že nikdo nebyl zraněn.“

V tuto chvíli je příčina požáru neznámá, Whitneyová ale dodala, že Umbrella pošle na místo vlastní vyšetřovatele, aby prošli ruiny v naději, že příčinu odhalí…

***

RACCOON WEEKLY, 29. ČERVENCE 1998
S.T.A.R.S. ODVOLÁNA Z VYŠETŘOVÁNÍ VRAŽD

RACCOON CITY – Zástupci města na včerejší tiskové konferenci překvapivě oznámili, že pobočce Zvláštní taktické a záchranné jednotky (S.T.A.R.S.) v Raccoon City bylo oficiálně odebráno vyšetřování devíti brutálních vražd a pěti zmizení obyvatel města, k nimž došlo za posledních deset týdnů. Prohlášení vydal Edward Weist, člen městské rady, a jako hlavní důvod pro odvolání S.T.A.R.S. uvedl její naprostou neschopnost. Čtenáři si možná vzpomenou, že prvním rozhodnutím S.T.A.R.S. poté, co jim byl minulý týden případ přidělen, bylo prohledat severozápadní část lesa, kde pátrali po údajných kanibalistických vrazích. Weist prohlásil, že vinou jejich „hrubé neprofesionality“ skončila mise katastrofou, zřícením vrtulníku a ztrátou šesti lidí z jedenáctičlenného týmu, mimo jiné i velitele pobočky S.T.A.R.S., kapitána Alberta Weskera.

„Poté, co S.T.A.R.S. zpackala pátrání v Raccoon Forest,“ řekl Weist, „jsme se rozhodli nechat vyšetřování na RPD, která ho dovede až do konce. Máme důvod domnívat se, že členové S.T.A.R.S. požívali před misí alkohol a/nebo drogy, proto jsme s nimi na neurčito ukončili spolupráci.“

K Weistovi se připojila Sarah Jacobsenová (zastupující starostu Harrise) a policejní komisař J. C. Washington, kteří společněpronesli toto prohlášení a odpověděli na otázky. Ani policejní náčelník Brian Irons, ani žádný z přeživších členů S.T.A.R.S. nereagovali na naše žádosti o rozhovor…

***

CITYSIDE, 3. SRPNA 1998
POŽÁR V SÍDLE PROHLÁŠEN ZA NEHODU

RACCOON CITY – Po mravenčí práci dospěli vyšetřovatelé požáru spolupracující s ISD (Divize průmyslových služeb) Umbrelly, Inc. k závěru, že požár, který zcela zničil Umbrellou vlastněné Spencerovo sídlo v Raccoon Forest, způsobila neopatrnost neznámé osoby či osob, jak bylo oznámeno na včerejší tiskové konferenci. Velitel týmu ISD David Bischoff prohlásil: „Vypadá to, že se někdo pokusil rozdělat oheň v jednom z pokojů v sídle a ten se vymkl zpod kontroly. Neobjevili jsme nic, co by naznačovalo, že by šlo o žhářství či jiný zločin.“ Dodal, že i když usedlost byla zcela zničena, nenašly se žádné důkazy o tom, že by někdo při požáru nebo následné explozi zahynul.

Tiskové konference se zúčastnil také náčelník Brian Irons z Raccoon City Police Department, který na otázku, zda věří, že požár má nějaké spojení s nevyřešenými vraždami a zmizeními, které město postihly, odpověděl, že to není možné s jistotou určit. Irons řekl: „Ať už bych v tuto chvíli řekl cokoli, jednalo by se o čiré spekulace – musím ale dodat, že skutečnost, že vraždy po požáru ustaly, může naznačovat, že právětam se vrahové ukrývali. Můžeme jen doufat, že tuto oblast opustili a budou brzy dopadeni.“

Náčelník Irons odmítl komentovat nařčení z hrubé nedbalosti, které se měli dopustit členové S.T.A.R.S. během svého krátkého podílu na vyšetřování. Řekl jen, že souhlasí s rozhodnutím městské rady a že zvažují disciplinární řízení…

1. kapitola

Rebecca Chambersová jela na horském kole tmavými, křivolakými ulicemi okresu Cider. Bylo teplé pozdní léto a na jasném nočním nebi nad její hlavou svítil měsíc. Přestože bylo stále relativně brzy, předměstské ulice byly opuštěné, neboť stále platil celoměstský zákaz vycházení; nikdo mladší osmnácti let nesměl být po setmění venku, dokud nebudou vrazi chyceni a bezpečně vsazeni za mříže. Raccoon City mělo za sebou napjaté, tiché léto, takové aspoň bylo na povrchu.

Míjela tiché domy, z jejichž oken dopadala na pečlivě udržované trávníky slabá zář televizí, a vzdálené cvrkání cvrčkůa občasné zaštěkání psa byly jedinými zvuky, které se vznášely ve vzduchu svištícím kolem ní. Nervózní obyvatelé Raccoonu se schovávali za zamčenými dveřmi a čekali na oznámení, že vrazi byli zatčeni a město je opět bezpečné.

Kdyby tak věděli…

Rebecca jim na okamžik záviděla jejich nevědomost. Za poslední dva týdny dospěla k dosti skličujícímu závěru, že znát pravdu není zas až taková výhra – zvlášť když jí nikdo nevěřil.

Od noční můry ve Spencerově sídle uplynulo dlouhých, nemilosrdných třináct dní. Přeživší členové S.T.A.R.S. unikli zradě a smrti, jen aby narazili na masivní zeď posměšné nevíry, když se pokusili svůj příběh sdělit světu. Jill, Chris, Barry i ona sama byli místními plátky označeni za narkomany a hůř, bezpochyby pod tlakem Umbrelly – a po jejich odvolání už jim odmítla věřit i RPD. A nyní, když Umbrella převzala vyšetřování požáru a bezpochyby se zbavila i posledních zbytků důkazů… bylo to, jako by Umbrella byla všude, kam se členové S.T.A.R.S. obrátili, mastila lidem kapsu, zametala stopy a znemožňovala jim přesvědčit kohokoli, aby je vyslechl.

Ne že by to jinak bývalo snadné. Jedna z největších a nejváženějších výzkumných a farmaceutických společností na světě – a také hlavní zdroj příjmů v Raccoonu – prováděla výzkum biologických zbraní v tajné laboratoři, kde vytvářela pokusná monstra… Kdybych nevěděla, že je to pravda, měla bych asi samu sebe za blázna.

Aspoňto nejhorší už skončilo. Po zničení laboratoře ustaly útoky na Raccoon – a přestože viníci stále nebyli hnáni k odpovědnosti, říkala si, že je to jen otázkou času. Umbrella experimentovala s nebezpečnými věcmi a to před vyšetřováním S.T.A.R.S. neskryje. Ona a ostatní si prostě budou muset hlídat záda, dokud velitelství nepošle posily.

A když už o tom mluvíme – au…

Pouzdro se zbraní ji dloubalo do žeber. Rebecca si ho upravila přes tenké bavlněné triko a doufala, že po dnešním večeru už nebude muset zbraň nosit – tato byla revolver ráže .38 s krátkou hlavní z Barryho sbírky. Nemohla mluvit za ostatní, sama se ale od útěku ze Spencerova sídla pořádně nevyspala a chodit všude ozbrojená nebyla její představa bezpečí.

V duchu si povzdychla, zabočila na Fosterovu a šlapala tmou do pedálů směrem k Barryho domu. Hádala, že svolal schůzku proto, že se mu ozvalo velitelství s rozkazy. Oznámil jí jen, že došlo k „vývoji“ a že se má co nejdříve dostavit k němu domů– a třebaže se snažila nenechat se unést představivostí, nemohla si pomoct, od chvíle, co zavolal, měla žaludek stažený vzrušením. Možná poletí do New Yorku, aby podali hlášení vyšetřovacímu týmu, nebo dokonce do Evropy a zúčastní se nájezdu na sídlo Umbrelly…

Ať už je pošlou kamkoli, určitě to bude lepší než zůstat v Raccoonu. Napětí z toho, že se neustále museli ohlížet přes rameno, je všechny ničilo. Chris se zdál být přesvědčený o tom, že Umbrella jen čeká, až se veřejnost přestane o S.T.A.R.S. zajímat, aby zasáhla, byla to ale jen teorie – zrovna dobře se jí ale kvůli ní neusínalo. Zbabělec Vickers utekl z města už po dvou dnech, protože nedokázal napětí snést – a přestože Jill, Chris a Barry Bradovu ustrašenost odsuzovali, Rebecca začínala přemýšlet, jestli pilot Alfa týmu přece jen neměl dobrý nápad. Ne že by chtěla, aby to Umbrelle prošlo, nebylo pochyb o tom, že její experimenty byly morálně zavrženíhodné a rozhodně nelegální – dokud ale S.T.A.R.S. nepošle pomoc, zůstávat v Raccoon City bylo nebezpečné.

Po dnešním večeru už ale ne; stačilo ještě chvíli počkat a bude po všem. Už žádné zbraně, žádné zamčené dveře – žádné další obavy z toho, co nám Umbrella provede kvůli tomu, že známe pravdu.

Když podali hlášení, nadřízení v New Yorku jim rozkázali zůstat na místě. Sám náměstek ředitele Kurtz jim slíbil, že se na celou věc osobně podívá a ozve se jim – uběhlo ale jedenáct dní a pořád nic. Neměla v úmyslu utéct jako Brad, začala ale nenávidět pouzdro u boku, tíhu smrtící oceli každičký okamžik, co byla vzhůru. Proboha, měla být obyčejný chemik…

A až dorazí posily, možná mě odsunou do jedné z laboratoří a dovolí mi zkoumat ten virus. Technicky vzato pořád patřím k týmu Bravo; určitě mě nebudou chtít v první linii…

Bylo jisté, že by tak nejlépe uplatnila svůj talent. Ostatní byli zkušení vojáci, Rebecca ale byla u S.T.A.R.S. sotva pět týdnů. Její první misí byla ta v Raccoon Forest, která vyhladila přes půlku jejího týmu a upozornila ostatní na tajemství Umbrelly. Od té doby se snažila vzpomenout si na všechno, co věděla o molekulární architektuře virů, aby dokázala určit replikační strategii T-Viru. Tým S.T.A.R.S. teďnepotřeboval polní mediky, potřeboval vědce… a pokud katastrofa ve Spencerově sídle něco dokázala, pak to, že patří do laboratoře. Tu noc se dobře držela, věděla ale, že rozborem T-Viru může lépe přispět k zastavení Umbrelly.

A přiznej si to, šeptala její mysl, fascinuje tě. Možnost studovat nový a zatím neklasifikovaný mutagen, odhalit jeho fungování – to je tvoje parketa.

Jo, no, nebyla žádná hanba milovat svoji práci. Do S.T.A.R.S. vstoupila právě kvůli takové šanci – a s trochou štěstí se po dnešní schůzce sbalí, vypadne z Raccoon City a zahájí novou etapu svého života jako biochemik S.T.A.R.S.

Zastavila na konci bloku, před obrovským dvoupodlažním viktoriánským domem natřeným na světle žluto, pečlivě se rozhlédla, aby se ujistila, že se neděje nic podezřelého, a teprve pak sesedla z kola. Burtonovi bydleli hned vedle rozlehlého předměstského parku s hustým lesem. Ještěpřed několika týdny by se s tichým parkem s radostí prošla, užívala si mírné letní noci a pozorovala hvězdy; teď v něm ale viděla jen další temné místo, kde se někdo mohl schovat. Navzdory teplému, vlhkému vzduchu se otřásla a pospíšila si po chodníku ke dveřím.

Vytáhla kolo nahoru na verandu, utřela si pot z týlu a zkontrolovala hodinky. Měla skvělý čas, od Barryho telefonátu uběhlo sotva dvacet minut. Rebecca opřela kolo o zábradlí a modlila se, aby Barry měl dobré zprávy.

Než mohla zaklepat, otevřel Barry dveře a vyplnil je svojí svalnatou postavou v triku a džínech. Barry posiloval. Brutálně.

Usmál se na ni, pustil ji dovnitř, rychle se rozhlédl po tiché ulici a pak ji následoval do haly. V pouzdře na boku měl svůj Colt Python, takže vypadal jako přerostlý kovboj.

„Viděla jsi někoho?“ zeptal se nedbale.

Zavrtěla hlavou. „Ne. A vzala jsem to zadními uličkami.“

Barry kývl, a přestože se stále lehce usmíval, v očích měl uštvaný pohled, který ho neopouštěl od chvíle, co jen o vlásek unikli smrti. Ráda by mu řekla, že ho nikdo neviní, věděla ale, že by to nic nezměnilo; Barry si pořád kladl za vinu spoustu věcí, které se tu noc v usedlosti staly. Navíc to vypadalo, že zhubl, ji ale napadlo, že to má víc společného s tím, že mu schází žena a děti; ihned po incidentu je poslal pryč z města, protože se bál o jejich bezpečí.

Další způsob, jak Umbrella narušila naše životy…

Vedl ji širokou chodbou kolem schodůa stěn vyzdobených zarámovanými obrázky, které pastelkami nakreslily jeho dcery. Dům Burtonových byl prostorný a nesourodý, plný odřeného a starého nábytku, který byl ztělesněním rodinného života.

„Chris a Jill by tu měli být každou chvíli. Dáš si kávu?“

Zdál se napjatý a nervózně se škrábal v krátkém rusém vousu.

„Ne, díky. Možná trochu vody.“

„Jo, jasně. Běž a představ se, hned jsem zpátky.“ Odspěchal do kuchynědřív, než se mohla zeptat, co se děje.

Představ se? Co se tu děje?

Prošla klenutým vchodem do přecpaného, pohodlného obýváku a překvapeně se zastavila, na jedné z pohovek totiž seděl cizí muž. Když vešla, vstal a usmál se – podle toho, jak mhouřil své tmavé oči, ale poznala, že ji hodnotí.

Ještěpřed několika týdny by se pod upřeným pohledem začala stydlivě ošívat. Byla nejmladší členkou S.T.A.R.S., která kdy byla přijata do aktivní služby, a věděla, že na to i vypadá – pokud ale vyplynulo z incidentu v laboratoři Umbrelly něco pozitivního, pak to, že překonala takové věci, jako byl společenský stud. Boj s domem plným netvorůčlověku vnutil správný náhled na věc. A navíc si už zvykla na to, že na ni v jednom kuse někdo civí.

Netečně mu pohled opětovala a taky si ho změřila. Džíny, hezká košile, běžecké boty. I on měl u opasku pouzdro s devítimilimetrovou Berettou, standardní ruční zbraní S.T.A.R.S. Byl vysoký, možná o celou stopu vyšší než jejích pět stop a tři palce, ale štíhlý, postavou tak připomínal plavce. Byl pohledný skoro jako fi lmová hvězda, měl vysoké, opálené čelo, jemněřezané rysy, krátké, tmavé vlasy a pronikavý pohled, který jiskřil inteligencí.

„Vy musíte být Rebecca Chambersová,“ řekl. Měl britský přízvuk, a jeho slova tak zněla úsečně a vytříbeně. „Ta biochemička, že?“

Rebecca kývla. „Pracuju na tom. A vy jste…?“

Usmál se ještě víc a zavrtěl hlavou. „Prosím, odpusťte mi mé způsoby. Nečekal jsem… tedy, já…“

Obešel Barryho nízký konferenční stolek, napřáhl ruku a trochu se začervenal. „Jsem David Trapp, patřím ke S.T.A.R.S. v Exeteru v Maine,“ představil se.

Rebeccu zalila chladná úleva, vůbec jí nevadilo, že velitelství rovnou poslalo pomoc, místo aby jen zavolalo. Potřásla mu rukou a skryla úsměv, protože věděla, že ho svým vzhledem zaskočila. Nikdo nečekal osmnáctiletou vědkyni, a i když už si na překvapené pohledy zvykla, pořád jí působilo poťouchlé potěšení lidi šokovat.

„Takže jste předsunutý voj?“ zeptala se.

Pan Trapp se zamračil. „Promiňte?“

„Kvůli vyšetřování – ostatní týmy už jsou na místě nebo chcete napřed prověřit situaci a vyhrabat na Umbrellu nějakou špínu…“

Zmlkla, když začal pomalu, skoro smutně vrtět hlavou. Tmavé oči se mu leskly emocemi, které nedokázala přečíst.

Jeho hlas ale zněl frustrovaněa naštvaně– a když Rebecce došlo, co říká, kolena se jí rozklepala úzkostí a hrůzou.

„Je mi líto, že vám to musím říct, slečno Chambersová. Mám důvod domnívat se, že Umbrella přetáhla na svoji stranou klíčové členy S.T.A.R.S., a to buď úplatky, nebo hrozbami. Vyšetřování nebude – nikdo nepřijede.“

***

Dívčinýma světle hnědýma očima prokmitly zmatek a hrůza a zase rychle zmizely. Zhluboka se nadechla a vydechla.

„Víte to jistě? Chci říct, pokusila se Umbrella dostat i vás nebo… víte to jistě?“

David zavrtěl hlavou. „Zcela jistě to nevím, ne – ale nebyl bych tu, kdyby mi to nedělalo… starosti.“

Bylo to slabé slovo, David se ale stále nepřenesl přes šok nad tím, jak mladá je, a instinktivně ji nechtěl dál děsit. Barry se zmínil o tom, že jejich biochemička je dětský génius, nečekal ale vyloženě dítě. Na sobě měla kotníkové sportovní boty, ustřižené džíny srolované nad kolena a vytahané černé triko.

Srovnej se s tím; tohle dítě je možná jediný vědec, který nám zůstal.

Ta představa znovu rozdmýchala zlost, která už několik dní hořela v Davidově nitru. Příběh, který se začal rozvíjet po Barryho telefonátu, byl ošklivý, plný zrad a lží – a fakt, že do něj byla zapletena S.T.A.R.S., jeho S.T.A.R.S.…

Do pokoje vešel Barry se sklenkou vody. Rebecca si ji vděčně vzala a na jeden hlt půlku vypila.

Barry po něm střelil pohledem, pak se obrátil zpátky k Rebecce. „Řekl ti to, co?“

Dívka kývla. „Už to vědí Jill a Chris?“

„Ještě ne. Proto jsem vám volal,“ vysvětlil Barry. „Podívej, nechci to vykládat dvakrát. Měli bychom počkat, dokud nedorazí, teprve pak rozebrat detaily.“

„Souhlasím,“ ozval se David. Obvykle dal na první dojem, a pokud měli spolupracovat, potřeboval si udělat obrázek o dívčině povaze.

Posadili se a Barry začal Rebecce vyprávět o tom, jak se s Davidem kdysi dávno seznámil při výcviku S.T.A.R.S. Barry podal dobrý příběh, i když tím chtěl jen zabít čas. David poslouchal sotva napůl ucha, když Barry vykládal o kanadském žertíku s gumovými hady, který v noci po ukončení výcviku provedli svému suchopárnému seržantovi. Dívka se začala uvolňovat a dokonce si příběh o jejich lumpárně užívala…

… o lumpárně, kterou provedli před sedmnácti lety. Tehdy slavila první narozeniny.

I když David věděl, že v ní jeho slova musela vzbudit úzkost, prozatím se na nic neptala. Schopnost soustředit se rychle na jiný cíl byla obdivuhodná a on ji nikdy plně neovládl.

Sám nedokázal myslet na nic jiného už od chvíle, co zavolal náměstkovi ředitele S.T.A.R.S. Kvůli Davidově oddanosti organizaci pro něj byla její zrada o to hořčejší a zanechala mu v ústech pachuť, které se nemohl zbavit. David pro S.T.A.R.S. skoro dvacet let prakticky žil, dala mu věci, které mu během dospívání chyběly – sebeúctu, smysl života a integritu.

A teď odepíše oddané muže a ženy, mě i mé životní dílo, jako by nic neznamenaly. Jaká byla naše cena? Kolik musela Umbrella zaplatit S.T.A.R.S. za její čest?

David potlačil vztek a znovu se soustředil na Rebeccu. Pokud bylo vše, co zjistil, pravda, čas se jim krátil a jejich zdroje byly nyní značněomezené. Důležitá teď ale byla její motivace, ne ta jeho.

Z její řeči těla vyčetl, že není stydlivá ani poddajná, zato je velmi bystrá; její oči inteligencí doslova jiskřily. Podle Barryho slov se po celou dobu operace ve Spencerově sídle chovala velmi profesionálně. A podle záznamů byla víc než kvalifikovaná pracovat s virem, pokud ovšem byla tak dobrá, jak hodnocení říkalo – a pokud bude ochotná znovu riskovat život.

To bude ožehavé. Nebyla u S.T.A.R.S. dlouho a vědomí, že organizace zaprodala své lidi, v ní nevzbudí důvěru v úkol, který je čekal. Bylo by pro ni snazší prostě se sbalit a vypadnout, dokud je čas. Vlastněby to byla nejrozumnější volba pro všechny.

Ozvalo se klepání na dveře. Asi dorazili zbývající dva členové týmu Alfa. Davidovi sklouzla ruka k pažbědevítimilimetrové pistole, zatímco Barry šel otevřít. Když se vrátil spolu se dvěma lidmi ze svého týmu, David se uvolnil a vstal, aby mohl být formálně představen.

„Jill Valentineová, Chris Redfield – kapitán David Trapp, vojenský stratég S.T.A.R.S. v Exeteru v Maine.“

Pokud si David dobře vzpomínal, Chris byl odstřelovač a Jill specialistka na vloupačky. Podle Barryho jejich pilot, Brad Vickers, vzal do zaječích krátce po incidentu v usedlosti. Došlo mu, že to není velká ztráta; znělo to, jako by na toho muže nebyl spoleh.

Potřásl si s oběma rukama, všichni se posadili a Barry na něj kývl.

„David je můj starý kamarád. Hned po výcviku jsme dva roky sloužili ve stejném týmu. Asi před hodinou se objevil u měna prahu a přinesl novinky. Pochopil jsem, že to nepočká. Davide?“

David si odkašlal a snažil se soustředit na důležitá fakta. Po krátké odmlce začal od začátku.

„Jak dobře víte, před šesti dny obvolal Barry několik poboček S.T.A.R.S., aby zjistil, jestli se jim velitelství neozvalo kvůli tragédii, ke které tady došlo. Spojil se i se mnou. Bylo to poprvé, co jsem o tom slyšel. Od té doby se mi podařilo zjistit, že ústředí v New Yorku o vašem odhalení nikomu neřeklo. Nikdo neobdržel žádné varování ani interní hlášení. Nikdo ze S.T.A.R.S. o Umbrella Corporation nic neví.“

Chris a Jill si vyměnili ustarané pohledy.

„Možná ještě neskončili s vyšetřováním,“ namítl Chris pomalu.

David zavrtěl hlavou. „Hned další den jsem osobně mluvil s náměstkem ředitele. Neřekl jsem mu, kdo mě kontaktoval, jen že jsem se doslechl o nějakém problému v Raccoonu a chci vědět, co je na tom pravdy.“

Změřil si shromážděné členy týmu a v duchu si povzdychl. Měl pocit, jako by to probral už tisíckrát.

Jen v duchu, hledal jsem nějakou jinou odpověď… žádná ale neexistuje.

„Náměstek ředitele mi nedal přímou odpověď,“ pokračoval, „varoval mě ale, že o tom mám mlčet, dokud nedostanu oficiální zprávu. Přiznal jen to, že se v Raccoon City zřítil vrtulník – a naznačil, že se přeživší členové S.T.A.R.S. snaží hodit vinu na Umbrellu, protože jsou naštvaní kvůli nějakým sporům o financování.“

„To ale není pravda!“ vyjela Jill. „Vyšetřovali jsme vraždy a zjistili jsme…“

„Ano, Barry mi o tom řekl,“ přerušil ji David. „Odhalili jste, že k vraždám došlo v důsledku nehody v laboratoři. Unikl z ní T-Virus, se kterým Umbrella experimentovala, a proměnil vědce v šílené zabijáky.“

„Přesně to se stalo,“ potvrdil Chris. „Vím, že to zní bláznivě, ale my tam byli, viděli jsme je.“

David kývl. „A já vám věřím, i když musím přiznat, že po rozhovoru s Barrym jsem byl dost skeptický. Jak říkáte, zní to ‚bláznivě‘ – ale můj telefonát do New Yorku a všechno, co se od té doby stalo, můj názor změnily. Znám Barryho už dlouho a vím, že by neobvinil Umbrellu, kdyby za to opravdu nemohla. Dokonce se mi přiznal, že se nedobrovolně podílel na pokusu zamést celou věc pod koberec.“

„Ale pokud vám Tom Kurtz řekl, že žádné spiknutí neexistuje…“ řekl Chris.

David si povzdychl. „Ano. Musíme předpokládat, že naše vlastní organizace byla oklamána – nebo že někteří členové S.T.A.R.S. pracují pro Umbrellu podobně jako kapitán Wesker.“

Zavládlo ticho, jak všichni přemítali o tom, co se právě dozvěděli. David viděl v jejich tvářích zlost a zmatek. Věděl, jak se cítí. Znamenalo to, že ředitelé S.T.A.R.S. byli buďto zmanipulováni nebo zkorumpováni Umbrellou – a přeživší z týmu v Raccoonu byli necháni na holičkách a vydáni napospas Umbrelle.

Bože, kéž bych mohl uvěřit tomu, že se jedná jen o velkou chybu.

„Před třemi dny jsem cestou do práce zjistil, že mě sledují,“ řekl tiše. „Nepoznal jsem, o koho jde, předpokládám ale, že to byli lidi z Umbrelly a sledovali mě kvůli mému telefonátu do New Yorku.“

„Zkusil jste se spojit s Palmierim?“ zeptala se Jill.

David kývl. Byl si naprosto jistý, že národní velitel S.T.A.R.S. by nikdy úplatek nepřijal; Marco Palmieri byl u S.T.A.R.S. od samého začátku. „Jeho sekretářka mě informovala, že právědohlíží na tajnou operaci na Středním Východě a celé měsíce nebude v kontaktu – a navíc se rozneslo, že mu v jeho nepřítomnosti zařídili odchod do důchodu.“

„Myslíte, že je zatím Umbrella?“ zajímal se Chris.

David pokrčil rameny. „Během let obdržela

S.T.A.R.S. od Umbrelly velké sponzorské dary, což znamená, že Umbrella má v organizaci kontakty. Pokud chce zabránit tomu, aby ji S.T.A.R.S. vyšetřovala, zbavit se doktora Palmieriho je krok správným směrem.“

David si všechny změřil a snažil se odhadnout, jestli jsou připravení na zbytek. Barry zaťal ruce v pěst a hleděl na ně, jako by je nikdy dřív neviděl. Jill a Rebecca se zdály pohroužené do myšlenek, vypadalo to ale, že přijaly jeho slova jako pravdu. Aspoň jim to ušetří čas…

Chris vstal, začal přecházet sem a tam a mladistvá tvář mu zrudla zlostí. „Což znamená, že místní nám nevěří, posily nedorazí a vlastní lidé nás označili za lháře. Vyšetřování Umbrelly skončilo a my jsme v háji, je to tak?“

Davidovi bylo jasné, že se Chris nezlobí na něj, stejně jako jeho vlastní vztek nebyl namířený proti mladému členovi týmu Alfa. Pomyšlení na to, co Umbrella udělala, do čeho se S.T.A.R.S. zapletla – dělalo se mu zle zlostí a bezmocí, jaké necítil už od dětství.

Přestaň myslet na sebe. Pověz jim zbytek.

David vstal a zadíval se na Chrise, mluvil ale ke všem. S tímto se nesvěřil ještě ani Barrymu.

„Vlastně je toho víc. Zdá se, že Umbrella má na pobřeží Maine další zařízení, kde provádí experimenty se svým virem – a stejně jako tady i tam nad ním ztratili kontrolu.“

David se otočil k Rebecce, která na něj s hrůzou civěla, a dodal: „Vezmu tam svůj tým i bez svolení S.T.A.R.S. – a chci, abyste šla s námi.“