Brian K. Vaughan, Fiona Staples: Sága

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii byla největší planetou Pevnina, okolo které rotoval pouze jediný měsíc Girland. Jestli spolu obyvatelé těchto dvou vesmírných těles někdy vycházeli, to už si nikdo nepamatuje. Válka nejdřív vypukla na Pevnině a Girlandu, ale později se z velké části přesunula na cizí spojenecké planety, protože zničení jednoho tělesa by tomu druhému řádně rozhodilo orbitu. Uprostřed konfliktu se ocitnou Marko a Alana, kteří představují nebezpečí pro obě bojující strany. 

CV-YLMT000-XX.qxdMarko pochází z Girlandu, ovládá magii a na hlavě mu rostou mufloní rohy. Na planetě Střep se vzdal nepříteli, protože nesouhlasil s válečným konfliktem, a skončil ve vězení. Okřídlená zelenovlasá Alana z Pevniny tam pracovala jako dozorkyně. Sotva dvanáct hodin od seznámení oba zmizeli. O několik měsíců později byli zachyceni na kamerovém záznamu, na kterém Alana vypadala poněkud zbouchnutě. To přimělo zástupce válčících stran z Girlandu a Pevniny, aby, nezávisle na sobě, na dvojici uspořádali hon, protože jejich rasy se nemůžou spolčovat a rozhodně se nesmí křížit. Kam by takové způsoby vedly…

Sága sleduje útěk dvou válečných zběhů ze znepřátelených stran. Řízením osudu se stali rodiči holčičky smíšené krve. Děvčátka, jehož právo na život mnozí zpochybňují. Maminka Alana je přidrzlá, impulzivní a podle klepů tak trochu coura se slabostí pro romantickou literaturu. Pokud není vyhnutí, tak jednou rukou zvládá kojit mimčo a druhou střílet protivníky. Tatínek Marko je ze svých holek celý naměkko, ale pokud se ocitnou v ohrožení, jdou jeho pacifistické názory k čertu. Vedlejší příběhové linky sledují nezávislého lovce odměn zvaného Vůle a jeho prolhanou kočku. Čerství rodiče mají v patách i robotického prince z Pevniny s televizní obrazovkou místo kebule. Zběsilý útěk přes celou galaxii, o němž čtenáři vypráví čerstvě narozená dcera Marka a Alany, začíná.

První kniha komiksu Sága se skládá ze šesti kapitol z pera scenáristy Briana K. Vaughana, jehož díla se objevovala u Marvelu i DC a v České republice vychází například jeho Y: Poslední z mužů. Grafické podoby se chopila výborná kanadský kreslířka Fiona Staples. V jejím podání není třeba tápat, co jednotlivé barevné plochy znamenají, protože výtečně ztvárněné postavy nepostrádají výraz ani osobité znaky. Stránky Ságy plní množství krve, odhalených tělesných partií a sexu. Zároveň příběh vypovídá o lásce, naději a touze po lepším světě bez násilí.

Komiks Sága se pohybuje na pomezí fantasy a sci-fi. Nechybí v něm magie, ale ani nejmodernější technika. Ve Vaughanově vesmíru není problém narazit na ukryté popkulturní odkazy ani zhlédnout odvrácenou stranu vojenského konfliktu. V některých momentech si servítky rozhodně nebere, jako třeba v přítomnosti Izabely, ducha, jenž vypadá až podezřele pozemsky, ale po těžkém zranění při výbuchu miny mu chybí spodní polovina těla a visí vnitřnosti. Sága nejsou žádné černobílé Hvězdné války křížené s Romeem a Julií s jasně vyhraněným dobrem a zlem, ale drsná škola života plná mnoha různých barev.

Vydal: BB/art, 2015

Koupit komiks