Cassandra Clareová: Město nebeského ohně (Nástroje smrti 6)

Všichni čekali, až Sebastián Morgenstern, největší hrozba pro lovce stínů, přijde a zaútočí. Jeho čas nastal a Sebastián pomocí Poháru smrti mění lovce z institutů po celém světě na bezcitné stvůry, které se nemůžou vrátit do původní podoby. Nikdo není v bezpečí, ani Clary, Jace a jejich přátelé.

Clare_Mesto-nebeskeho-ohneBlíží se rozhodující bitva. Clary a Jace jsou jediní mezi lovci stínů, kteří si uvědomují Sebastiánovu sílu. Štěstí jim teď nepřeje a spolu se svými kamarády Simonem, Isabelou a Alekem se musí bezmocně dívat, jak Sebastián rozvrací rodiny a postupně odvrací lovce od jejich pravého poslání. Ale když Sebastián unese jejich nejbližší, berou vše do svých rukou a rozhodnou se mu sami postavit.

Město nebeského ohně je posledním dílem série Nástroje smrti a nabízí čtenáři obsáhlý příběh. Dalo by se očekávat, že většinu věcí autorka uzavře, ale ona naopak otevřela nové zápletky, kterým se bude věnovat v dalších sériích ze světa lovců stínů. O tom, že Cassandra Clareová nerada ukončuje Nástroje smrti, svědčí mnohé odbočky, které jsou zřídka zcela vyjasněné. Zřejmě by to mělo přimět čtenáře, aby si přečetli navazující série. Také to ale znamená, že se hlavní linie především na začátku skoro vůbec nehýbe.

Poslední díl opět sype na čtenáře jména po hrstech, ne vždy je ale jasné, jakou roli postavy v knize hrají. Autorka se však neostýchá některé z postav jednoduše odstranit. Zápletka je tak temnější a tajemnější než kdy dříve. Vztahy v partě kamarádů se neustále upevňují a komunikace mezi přáteli, která v předchozích dílech vázla a dostávala hrdiny do problémů, se nyní zlepšuje. Některé věci však zůstávají při starém, jako například Claryino vzdychání nad tím, že osud jí a jejími milému Jaceovi příliš nepřeje.

Změna vypravěčů se stala již tradicí, a tedy nikoho nepřekvapí. Nový pohled v Městě nebeského ohně přináší dvanáctiletá Emma Carstairsová, jejíž rodiče jsou jedněmi z dlouhé řady Sebastiánových obětí. Emma by se měla stát klíčovou postavou v nově připravované autorčině sérii. Zřejmě by mělo jít o jednu z nejlepších lovkyň stínů vůbec, ale podle její linie v tomto románu to tak zatím nevypadá. Je ovšem jasné, že Cassandra Clareová momentálně dýchá pro to, aby ve svém fiktivním světě mohla zůstat a psát o něm.

Město nebeského ohně je povedeným závěrem šestidílné série o lovcích stínů. Nezbývá nic jiného než se s nimi rozloučit, i když se dá očekávat, že s některými postavami se čtenáři setkají v navazujících sériích. Jestli stejně jako Cassandra Clareová nechcete opustit lovce stínů, pak se můžete těšit na český překlad trilogie Pekelné stroje, která se odehrává ještě před událostmi popsanými v Nástrojích smrti a měla by začít vycházet na podzim tohoto roku.

Ukázka z knihy

Vydal: Knižní klub; 2015

Koupit knihu