Sylvain Reynard: Princ

Novela Princ od Sylvaina Reynarda propojuje Gabrielovu trilogii s novou florentskou sériií. Ilustrace od Sandra Botticelliho vztahující se k Dantově Božské komedii patřily dříve přímo vládci florentského podsvětí, ale v roce 1870 mu je neznámý pachatel ukradl z jeho dobře střežené vily. V roce 2011 nechají ilustrace v galerii Uffizi vystavit jejich noví majitelé, manželé Emersonovi. Florentský princ chce svá umělecká díla zpátky a plánuje se zlodějům pomstít. 

Reynard_PrincPrinc je tajemný a nebezpečný vládce florentského podsvětí. Odcizení ilustrací a jejich vystavení v galerii dělí sto čtyřicet let, což znamená, že Princ by musel být dávno pod drnem, kdyby byl pouhý člověk. Místo toho prožil mnoho století, občas pije krev a disponuje neuvěřitelnou fyzickou silou a rychlostí. Dal by se charakterizovat jako bezcitný, arogantní, pomstychtivý parchant, který nezná slovo odpuštění a chyby svých podřízených brutálně trestá. Zkrátka autokratický mizera, kterého budou bezpochyby mnohé čtenářky milovat a tajně snít o jeho nápravě.

Princovy pasáže se v novele protínají se scénami zachycujícími manžele Emersonovy. Vládce podsvětí se plánuje pomstít zloději svého majetku, což naprosto postrádá logiku, protože profesor byl v době krádeže ještě nějakých sto let na houbách. Ale zkuste to říct osobě, která nestrpí odpor. Kromě jiného se dá Princovi vyčíst, že je úchylný voyeur, který bez výčitek šmíruje jiné při jisté činnosti. Ovšem jeho komentování situace vskutku čtenáře královsky pobaví.

Stejně jako v případě Gabrielovy trilogie ani v novele nechybí mnoho odkazů na umění, historické postavy a události vztahující se k renesanční Florencii. To z Prince dělá skvělé dovolenkové čtení při návštěvě Florencie a určitě se vejde do kufru k průvodci po městě. Princ má pouhých sto stránek, které průměrná čtenářka slupne jako malinu. Celý příběh se dá číst naprosto samostatně, bez znalosti předchozího děje, ale může vyvolat nebezpečné nutkání – pustit se neprodleně do čtení Gabrielova příběhu.

Zároveň je Princ skvělou návnadou na román Havran, první část nové série o tajemném a nadpřirozeném vládci florentského podsvětí, protože nechává mnoho nezodpovězených otázek. Nejzásadnější z nich zní: Kdo je Princ? Je to opravdu takový autokratický padouch? Nezbývá než čekat, jak na otázky Sylvain Reynard odpoví.

Vydalo: XYZ, 2015

Ukázka