Lynn Flewelling: Střepy času

Sedmý a závěrečný díl fantasy série Nočních běžců svede znovu dohromady skupinu Pozorovatelů, když dostanou za úkol, aby z rozkazu nové královny Elani prošetřili záhadnou vraždu guvernéra ostrova Kouros, prastarého posvátného místa, které teprve nedávno znovu připadlo skalské koruně po dlouhých staletích pod nadvládou nepřátelského Plenimaru.
Flewelling_Strepy-casu

Rozkaz mladé královny představuje pro Seregila a Aleka vítané vytržení z nudy a pohodlí života u dvora v Rhíminee. Na cestu za moře se vydávají s pevným odhodláním a nemají přitom ani potuchy, do čeho se to pouštějí. Vydávají se na ni spolu se svými starými přáteli – Micumem Cavishem, čarodějem Therem, jeho mladým učedníkem Mikou a Kliou, královninou tetou a nově jmenovanou správkyní ostrova. Jako členové tajného řádu Pozorovatelů se zdají být nejlepšími kandidáty pro vyšetření podezřelých hlášení, které z ostrova přicházejí.

Guvernér a jeho milenka byli nalezeni ve svých komnatách v nově opravené části starobylého paláce bez známek života. Jejich těla byla brutálně zohavena a celé místo proměněno v krvavou lázeň. Párání po možných pachatelích přitom stěžuje fakt, že pokoje zůstaly po celou dobu zamčeny a před jejich dveřmi stály stráže. Ty také nakonec zburcovaly okolí a přivolaly pomoc, samy ale po děsivém zážitku propadly šílenství a jedna žena zmizela. Výpovědi ostatních nejsou při vyšetřování příliš k užitku.

Přes počáteční skepsi Seregil s Alekem a jejich skupina rychle přicházejí na to, že na všech těch zkazkách o krvelačných přízracích, kvílejících duších, démonech a zmizelých lidech přeci jen něco bude. Jenže jak poskládat kousky skládačky tak, aby záhada začala dávat smysl? Nezbývá než spojit síly a dovednosti každého z nich a pokusit se krok za krokem odhalit, co za hrůzy pod svým povrchem idylická ostrovní krajina skrývá. Pokus poodhalit křehkou strukturu času a nahlédnout do jiné reality, aby odhalili pravdu, ale nezůstane pro nikoho z nich bez následků.

Střepy času svádí dohromady všechny oblíbené hrdiny minulých dílů, a zatímco prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je zcela nové, postavy a styl vyprávění zůstaly důvěrně známé. Noční běžci mají za sebou dlouhou cestu, která se uzavírá v pravý čas, a přestože bych dala přednost výraznějším zvratům a větší odvaze autorky více zamíchat s osudy svých postav, rozhodně nejde o špatné ukončení tak dlouhé poutě.

Nelze ani spočítat, kolikrát se Seregil s Alekem dostali do smrtelného nebezpečí a kolikrát se jim z něj podařilo vyváznout a zachránit přitom několikrát svět od velmi ošklivého konce. Prožili společně nesčetné hrůzy a vyšli z nich silnější než kdy předtím. A nejinak tomu je i tentokrát. Detektivní pátrání po pachateli vražd a rozřešení klasické „záhady zamčeného pokoje“ je pouze úvodem do složité zápletky rozehrané na více úrovních s náležitě komplikovanými motivy. Lynn Flewelling, jak už je jejím zvykem, zdařile zvládá dát vyprávění i uvěřitelné politické pozadí v podobě poválečné obnovy země a nového uspořádání poměrů mezi Skalou, Plenimarem a  Aurënfaii.

Vyšetřování tajemných událostí nakonec hrdiny symbolicky svede proti nepříteli, kterému společně čelili už během událostí původní trilogie. Kruh se tím krásně uzavírá a série končí na vysoké úrovni s dobře propracovaným a poutavým dějem. Střepy času, stejně jako minulé díly, začínají pozvolna a postupně budují atmosféru, která následně graduje do napínavého finále. Příběhy postav (některé poměrně předvídatelné, jiné – jako v případě čaroděje Thera – naopak poměrně překvapivé) se tím uzavírají a série Nočních běžců tak prozatím končí. Sama autorka ale nevylučuje, že se ke svým hrdinům někdy v budoucnu opět vrátí, v okamžiku, kdy k nim bude mít znovu co říct.

Vydal: Fantom Print, 2015

Ukázka

Koupit knihu