Larry Correia: Nemesis (Lovci monster 5)

Úřad pro kontrolu monster Spojených států amerických zažívá své nejhorší dny. Jeho špičkový agent Franks pozabíjel spoustu svých kolegů a vyhlásil válku samotnému prezidentovi USA. Na Franksovu hlavu byla vypsána odměna dvě stě padesát miliónů dolarů, které k lovu přilákají spoustu dobrodruhů, vybavených opravdu velkými zbraněmi. Lovci jsou však Franksův nejmenší problém…

Correia_Lovci-monster-NemesisPro páté dobrodružství ze světa Lovců monster vybral Larry Correia opět nového hlavního hrdinu. Tentokrát budou čtenáři sledovat osudy agenta Frankse, kterého znají z předešlých knih jako jednu z nezapomenutelných, ale přeci jen vedlejších postav.

Extrémně tajná Speciální taktická jednotka Jednorožec se rozhodne za každou cenu spustit projekt Nemesis. Jde o výrobu poslušných supervojáků bez morálních zábran, s abnormální silou, rychlostí, odolností a inteligencí. Jedinou překážkou v cestě jim je agent Franks, podmiňující svoji spolupráci s úřady už před staletími uzavřenou smlouvou, jež zakazuje kopírování postupu Franksova zrození. Jednorožec se tedy pokusí sérií politických machinací a atentátů Frankse očernit a zabít. Sice se mu podaří přežít, ale stává se z něj veřejný nepřítel číslo jedna. Čtenář pak už jen se zatajeným dechem může sledovat prakticky nepřetržitou nelítostnou brutální akci, plnou honiček, výbuchů, střetů palnými i chladnými zbraněmi, a když není zbytí, přichází na řadu i holé ruce. Pouze Franks ví, že když se mu podaří projekt Nemesis zastavit, rozumějte zabít všechno a všechny, co s tím mají něco společného, tak zachrání lidstvo před vyhlazením.

Pravidelní čtenáři Lovců monster budou mít konečně šanci zjistit, zda je Franks opravdu tím monstrem, za které se dá, dle náznaků z předešlých dílů, považovat. Hlavní příběh Nemesis je natolik silný, že si jej užije i ten, kdo předcházející díly nezná. Zde je třeba upozornit, že takový pokus postupuje pouze na vlastní nebezpečí, protože se po přečtení dá předpokládat okamžitý finanční výdaj za první čtyři knihy.

Ve svých knihách Larry Correia výborně zúročuje své bohaté zkušenosti instruktora střelby a prodejce palných zbraní. Nezabíhá do podrobných technických detailů, ve kterých se vyžívá Miroslav Žamboch, přesto je po přečtení jasné, že, na rozdíl od Jiřího Kulhánka nebo Františka Kotlety, zbraním rozumí. I používáním humorných prvků se vlastně umísťuje někde nad pomyslný střed výše zmíněných autorů. Píše s nadhledem a o vtipné situace není nouze, ale děj se nikdy nezvrhne v grotesku za každou cenu či soutěž o nejvtipnější hlášku. Kniha chytne hned od začátku. Text se čte lehce a stránky rychle odsýpají, postavy jsou jako živé, rozhovory plynou přirozeně a nic logicky neskřípe. Použitý styl vyprávění se mírně mění podle využitého hlavního hrdiny. Zábavné scény jsou nyní postavené hlavně na Franksově nelidské stránce a jeho doslovném chápání všeho řečeného.

Osobně jsem byl po přečtení nadmíru spokojen. Považuji se za fanouška série Lovci monster a výsledný dojem byl dokonce vysoko nad mým očekáváním. To snad mluví samo za sebe. Larry Correia mi umožnil zažít parádní adrenalinovou jízdu a já se už netrpělivě těším na další jeho vyprávění.

Hodnocení: 90 %

Ukázka

Vydal: Fantom Print; 2014

Koupit knihu