Top seriály roku 2014

V rámci žánrových seriálů vysílaných v loňském roce jsme se jako redakce pokusili vytvořit žebříček těch, které považujeme za nejlepší. Aby se hlasování 12 redaktorů neroztříštilo mezi víc jak třicítku seriálů, hlasování probíhalo ve dvou kolech a vy se můžete podívat, jakou Top 15 jsme vytvořili, a přečíst si krátké názory redaktorů.

Bitten_Poster

 

Czistoslava
Bitten Seriálu jsem nejdřív musela přijít na chuť, zpracování a styl natáčení mi přišel velmi zvláštní. Pak jsem se však těšila na každý další díl. V Eleně je zřejmě velký potenciál. Knihy jsem nečetla, tak mě nedráždí případná odlišnost od děje.
Grimm – Stále zajímavé dění v každém dílu, ač jsem byla trochu otrávená příchodem nové mladičké lovkyně. Z nové řady jsem neviděla zatím žádný z dílů, ale jsou v pořadí.
Lost Girl Všechny hlavní hrdiny mám ráda, ale přijde mi, že od třetí řady to jde se seriálem z kopce. Seriál dokoukám a doufám, že poslední řada bude důstojným zakončením.

Milda
American Horror Story je prostě moje „strašidelná“ srdcovka. Koncept uzavřených sezón s jedním delším příběhem mi plně vyhovuje a zároveň zvyšuje možnost opakovaného sledování – prostě když dostanete chuť, máte za víkend hotovo. Navíc po slabším Covenu (S3) je Freak Show z panoptika (S4) o třídu víš.
Podobně hodnotím i Walking Dead, naopak už spíše ze setrvačnosti stále pokračuju v Supernaturalu, ale na kluky Winchesteráky jsem si za těch deset let už prostě tak nějak zvyknul a nerozkoukávám kvůli nim ani další podobně laděné tematické novinky jako třeba Sleepy Hollow, Constantine atd.

Teen_wolfLumos
Nejlépe hodnotím seriály Teen Wolf a American Horror Story. Patří k mým naprosto nejoblíbenějším od samého začátku jejich vysílání. Právě Teen Wolf mě baví od prvního dílu a myslím si, že kvalita, na rozdíl od jiných seriálů, stoupá s každou další sérií.
American Horror Story řeší v každé řadě něco jiného a ani postavy nezůstávají stejné, což podle mě dělá sledování o to zábavnější. Žádný z použitých motivů pro mě zatím nebyl zklamáním a dokonce se u toho občas vážně bojím.

Renča
Na Bitten jsem se začala dívat nadšená z knižní předlohy. Seriál mě sice nezklamal, ale ani příliš nenadchl. Dracula měl sice pomalejší tempo, ale sedělo k 19. století, kam byl zasazen. J. R. Meyers v hlavní roli zahrál valašského knížete skvěle, ani ostatní herci se neztratili. Příjemným překvapením pro mě byl seriál The Originals, protože jeho předchůdce The Vampire Diaries mě přestal bavit během třetí řady, přestože jsem vydržela koukat až do čtvrté. První řada Originals byla akčnější a překvapivější než druhá, která zatím vypadá jako rodinné drama. Na rozdíl od TVD se děj netočí kolem středoškoláků a věčného téma „kdo s kým“.

 

Hemlock_Grove_posterAxia
Hemlock Grove je seriál, který kvůli svému velmi pomalému tempu vyprávění a vrstvení zdánlivě nesouvisejících příběhů rozděluje diváky na dva tábory: někteří si po pár dílech řeknou, že taková nuda jim za čas nestojí. Na ty, koho ale právě tento prvek vlastní spíše nezávislým intelektuálním filmům osloví, čeká lyrická atmosféra, postupně odhalovaná tajemství, překvapivé zvraty, více i méně skrytý sarkasmus i pořádně „gore“ momenty. Tvůrci pracují se základy žánru, jehož klišé překrucují k obrazu svému, a použitými detaily vzdávají hold jeho zakladatelům. Atmosféra, nápaditost, neobvyklé pojetí klasických žánrových prvků i využití slovanského a cikánského folkloru dělají z Hemlock Grove netradiční žánrovou událost posledních dvou let.

Petr
Constantine – Má to hlavu a patu, celkem věrný své předloze, nechali ho hulit cíga, zajímavá hlavní linie, sympatickej hlavní hrdina.

 

Penny_DreadfulSevia
Bez debat u mě vítězí Penny Dreadful – projekt, od kterého jsem i přes hvězdné herecké obsazení neměla velké očekávání, ale nakonec mu ještě ráda odpouštím i ten nemastný neslaný závěr první řady, protože vedle Hannibala šlo o nejlepší vizuální a atmosférickou podívanou minulého seriálového roku.
A stejně příjemně překvapil i Constantine. Myslím, že Matt Ryan dělá komiksové předloze čest a je ohromná škoda, že se dočkáme pravděpodobně jen třinácti epizod.

Suzanne
Seriál Sleepy Hollow velmi zdařile kombinuje akci, konspirační teorie, nadpřirozeno, historii, humor a nechybí ani kapka romantiky, takže si každý přijde na své. Děj svižně ubíhá, záhady se vrší, nechybí pořádné zvraty a pečlivě vybudovaná atmosféra tajemna. Všechno dohromady tvoří promyšlený a atraktivní celek, od kterého se je těžké odtrhnout.

Cukýna
Nevím, jestli mě seriál Supernatural táhne víc kvůli ději: nadpřirozeno, to je moje, a tady je děj velice pestrý, nebo kvůli hercům. Na Sama a Deana se totiž velice dobře dívá. Ačkoliv ne každý díl je dobrý. Klesají u mě zejména ty, kde se zpíva nebo natáčí. Dracula oproti tomu překvapuje nekonvenčním pojetím.

 

TrueBloodPosterRFinka
True Blood mám pořád ráda, stejně jako jsem měla knihy. Na ostatní žánrové nekoukám. Samozřejmě jsem zkusila díl, dva a to u všech.
Hemlock Grove jsem viděla asi šest dílů a bylo to utahané, stejně jako Penny Dreadful. Lost Girl jsem koukala na tři řady. Na Constantina jsem se strašně těšila, ale nedokážu se na hlavního hrdinu dívat – stejně jako na ty dva kluky ze Supernatural. Zombíci mě nezajímají. Prostě sleduju jiné seriály, ze kterých jsem okouzlená – Ray Donovan, Banshee a Mad Men. Mezi tím se ráda podívám i na Forever (okopírovaný New Amsterdam), The 100, Outlander, Rush, Witches of Eastend, Intelligence, Haven, Person of Interest a nedávno jsem si dala znovu skvělé Almost Human.

Darkwitch
Letos u mě v seriálech vyhrála Carmilla. Nejvíc si mě získaly hlavní představitelky, které se bravurně zhostily svých rolí. Dialogy, které byly vtipné. I schopností dodat tajemnou atmosféru webseriálu točenému v jednom pokoji.

K tabulce:
Výsledná tabulka je seřazena podle celkového počtu bodů. Kdybychom ji řadili podle průměrného hodnocení, pořadí by bylo jiné. Necháme na vás, jestli považujete za důležitější, že například na Bitten se dívá 7 redaktorů a hodnotí ho v průměru 3 body (maximum je 5), nebo že AHS získalo nejvyšší hodnocení, ale jen od dvou redaktorů. Redaktoři mohli hodnotit jen ty seriály, z nichž viděli alespoň polovinu epizod. Tzn. že prázdná kolonka nemusí znamenat, že seriál vůbec neviděli, ale že u něj víc dílů nevydrželi :)

Serialy_2014_tabulka