Soukromá očka k nakousnutí

Kate, Alex, Vicki, Rachel… soukromá očka k nakousnutí. Každá má jiné cíle a touhy, ale spojují je komplikované milostné vztahy i potřeba pomáhat a chránit. A proč by vlastně měly nahánět nestvůry zdarma, když se tím dají vydělat slušné prachy?

Stejně jako Buffy či Xena v televizi prošlapala v devadesátých letech na poli literární urban fantasy silným ženským hrdinkám cestu oživovatelka Anita Blakeová. Už dva roky před ní ale začala řešit nadpřirozené případy v Torontu bývalá policistka Vicki Nelsonová. A v novém miléniu se k nim připojily čarodějky Rachel Morganová a Alex Craftová, žoldačka Kate Danielsová a mnohé další, které za rozšíření mezi čtenáře vděčí upírskému boomu způsobenému milovaným i proklínaným Stmíváním.

 

Poloslepé očko

Vicki Nelsonová měla skvěle rozjetou kariéru na oddělení vražd, když ji potíže se zrakem přinutily od policie odejít. Jako soukromá vyšetřovatelka musí brzy přijmout fakt, že nestvůry nežijí jen na plátnech kin a stránkách komiksů, ale také v ulicích Toronta. Vicki čelí démonovi i egyptskému veleknězi, pátrá po vrahovi vlkodlaků a musí se vyrovnat i s osobní tragédií. S řešením nadpřirozených případů jí pomáhají sexy upír Henry Fitzroy a bývalý kolega Mike Celluci, rivalové o Vickiino srdce i tělo.
Výjimečné policistce vdechla život Tanya Huffová, která vycházela z konceptu klasické detektivky. V sérii Krevní pouta vsadila na nezávislost a drzou povahu hlavní hrdinky, přidala milostný trojúhelník a citové výlevy, přesto se její knihy nejvíc podobají městským fantasy s mužskými hrdiny, jako je Harry Dresden nebo Noční strana.

 

Mrtvá čarodějka

Vickiina mnohem mladší kolegyně Rachel Morganová žije v blízké budoucnosti v Cincinnati, ve světě, kde se pizza podává zásadně bez kečupu, protože geneticky upravená rajčata zdecimovala lidskou rasu. Jako zemská čarodějka zprvu provozuje bílou magii, ale bílá prostě nikdy nezůstane čistě bílá, i když nám tvrdí reklamy opak. Rachel je tvrdohlavá a má problém s autoritami, a proto se brzy dočká vyhazovu z Inderlandské bezpečnostní agentury. Jenže místo pěti švestek sbalí při odchodu kolegyni Ivy – upírku, podle níž je Rachel k nakousnutí a voňavá jako čokoládová sušenka – a se skřítkem Jenksem založí detektivní kancelář Upírská čarodějná.
I čarodějčin život komplikují muži. Jednak proradný radní Trent Kalamack, upírský lamač srdcí Kisten a také démon s nevyslovitelným jménem Algaliarept. V originalitě seznámení však vítězí Nick, když se s Rachel nedobrovolně účastní krysích zápasů. Jako bojovník v aréně.
Sérii Díra nazvanou podle čtvrti, kde Inderlanďané žijí, osvěžila Kim Harrisonová velkou dávkou humoru a vtipných situací, do kterých se hrdinka dostává především vinou zbrklosti. Je to odvážná smolařka, s kterou se žádná čtenářka nemá problém ztotožnit.

 

Nezbedná žoldačka

Stejně jako Rachel i Kate Danielsová žije v blízké budoucnosti. V Atlantě však apokalypsu nezpůsobily rajčata, ale nepravidelné vlny magie a techu, které proměňují rozpadající se ruiny měst v zelenou džungli.
Po smrti opatrovníka Grega si žoldačka s magickou šavlí a nabroušeným jazykem vyzkoušela kariéru v Řádu rytířů milosrdné pomoci. Ovšem ani ona není příkladem poslušné školačky a nerada si nechává od kohokoli cokoli diktovat. Založila si tady vlastní detektivní kancelář a nechává se najímat k řešení paranormálních problémů. Jejím prioritním klientem je atlantská Smečka v čele s neskutečně panovačným superlvem Curranem. Italská domácnost je klidná a pohodová oproti tomu, jak to jiskří a zdi se bortí, když se dají dohromady drzá a tvrdohlavá Kate a výbušný a arogantní Pán šelem.
Právě na barvité vykreslení charakterů Kate a Currana a jejich vzájemnou interakci manželská dvojice Ilona Andrews při psaní vsadila a vymyslela pro ně originální svět, v němž se lidé stali druhořadými obyvateli mezi nekromanty, lykantropy a čaroději.

 

 

Price_Carodejka_stinu

 

Černá ovce rodiny

Podobně jako v Atlantě i ve smyšleném městě Nekros nastalo Magické probuzení, kdy nadpřirozená stvoření vylezla na světlo. Čarodějka Alex Craftová se sice neohání šavlí ani pistolí, ale dokáže řešit zapeklité problémy pomocí záhrobní magie. Jako stínová čarodějka umí vyvolávat vzpomínky zemřelých, proto často pomáhá policii s vyšetřováním vražd, má však i vlastní kancelář Mluvčí za mrtvé.
Její otec – viceguvernér města – zastává významný post ve Straně za lidi. Magicky políbená dcera mu kazila mediální profil, proto Alex s rodinou přetrhala styky. Nejvíce času tedy čarodějka tráví s kamarádkami – patoložkou Tamarou a asistentkou prokurátora Holly. A taky občas venčí Prince Krasoně.
Ani Alex se nevyhla milostnému trojúhelníku. Její stvořitelka Kalayna Price jí nadělila dva chlapy, s nimiž je to však krapet složitější. Už od dětství se jí zjevuje jako podivný anděl smrti sexy sběratel duší Death, na nějž však není snadné si sáhnout, natož udělat něco vyžadujícího větší fyzickou interakci. Z pohledného sebevědomého detektiva Falina se zase vyklube faeský asasín, který bohužel není vlastním pánem a nemůže tak trávit s Alex tolik času, kolik by chtěl.

 

Další „kick ass“ hrdinky:

Frost_Nenavist-az-za-hrobAnita Blakeová – nekromantka s nejširší paletou milenců probouzí mrtvé a popravuje nemrtvé.
Cassie Palmerová – jasnovidka prochází časem a balancuje mezi upíry a mágy.
Cat Crawfieldová – zrzavá poloupírka si zahrává s upíry, ghúly i zombiemi; je trochu jako Blade s vysokými podpatky a bez kalhotek.
Mercy Thompsonová – v kojotí kůži provokuje vlkodlaky i upíry a ještě u toho stíhá opravovat auta.
Merry Gentryová – faeská princezna se snaží počít dítě mezi neustálými pokusy o její zavraždění.
Riley Jensonová – promiskuitní dhampýrka si musí poradit s měsíční horečkou a vyhnout se genetickým experimentům.
Sookie Stackhouseová – telepatka se slabostí pro upíry servíruje Pravou krev.
Tina Salo – nemilosrdný dravec kosí upíry v Čechách, Polsku i Rusku.
Tori Mayerová – Češka za velkou louží tančí s vlky i motorkáři.

 

Ženské hrdinky urban fantasy jsou na rozdíl od mužských protějšků emotivnější, jejich příběhy bývají romantičtější a humornější a detektivní linka občas ustupuje do pozadí. Rodinné a pracovní problémy se jim obvykle autorky snaží vynahradit tím, že jim do života vhodí nejednoho sexy milence s dominantními sklony, z čehož vzniká výbušná směsice akce a romantiky, po které prahne snad každá čtenářka.

 

Článek původně vyšel v časopise Pevnost 11/2014.