Hanina Veselá: Slza pro dračího pána

Jeho perleťové drápy mnou projely jako dýmem. Ten zmetek mi chtěl ukrást srdce! Hm, o něco takového se už dlouho nikdo nepokusil… (str. 83)
Držkatá zrzavá psionička Magnólie s talentem pro nekromancii se řítí do dalšího průšvihu, který ji tentokrát zavane zpátky do Plaveny.

Vesela_Slza-dracihoa-panaMagnólie se zrovna nachází na kolenou nebo na břiše, ale nepáchá překvapivě žádné postelové nepravosti. Jen se zrovna plazí praverzí větracího potrubí v hlubinách plavenského císařského paláce. Do jeho koutů ji zavedl úkol, kterým ji pověřil její pán Kirbeg. Žlutý drak touží po něčem, co se ukrývá v hlubinách. Noly má k ruce univerzitního mistra a čaroděje Logara, ale v Plaveně na ní číhá minulost v podobě Zvina. Modrý čaroděj býval jejím mistrem, než se dala ke Kirbegovým korzárům, a jejich vztah by se dal označit za brutálně komplikovaný. Stále.

Novela Slza pro dračího pána se odehrává šestnáct let po událostech z románu Magnólie a démon. Celou tu dobu se dařilo Noly vyhýbat břehům plavenským. Spousta věcí se za tu dobu změnila. Hlavní hrdinka už není lehkomyslná „prsatá beruška“, ale ostřílená ženská, jež se naučila i občas držet jazyk za zuby. Vybrala si vlastní cestu životem a dokáže si uvědomit i své chyby a slabiny.

Hanina Veselá vymyslela čtivou svižnou zápletku na sto stran a nedělá zbytečné odbočky a zdržovačky. Naprostou většinu příběhu napsala z Nolina pohledu, ale i Modrý čaroděj má svůj kousíček. Psionička rozhodně netrpí nedostatkem mužské společnosti, ale teprve v přítomnosti císařského arcimága Zvina má příběh správný náboj. Co na tom, že je to politikářský manipulativní hajzl.

Slza pro dračího pána se dá číst i bez znalosti předchozího příběhu, protože autorka se snaží některé věci osvěžit i pro obeznámené čtenáře. Občas se může stát, že nový čtenář bude nad něčím z minulosti hlavní hrdinky tápat. Nejspíš ho to ale jen podnítí, aby si přečetl další knihy o Magnólii a aby se pustil do hlubšího zkoumání herního světa Asterionu, v němž se příběh odehrává.

Na první pohled rozhodně upoutá obálka v komiksovém duchu od Milana Fibigera. Obsahově odpovídá příběhu, ale může svést k domněnce, že se Hanina Veselá vrhla na tvorbu scénářů pro grafické romány, i když kdoví…

Pokud netrpělivě toužíte po dalším románu s Noly, tak Slza pro dračího pána je skvělé ukrácení dlouhého čekání. Jen možná na konci zjistíte, že jedno přečtení je zkrátka málo a svérázné i jízlivé Magnólie není nikdy dost.

Ukázka

Vydalo: Mytago, 2014