Drákula: Neznámá legenda (Dracula: Untold)

Hra začíná. A nehraje jen nudící se nesmrtelný, ale hru kdo s koho rozpoutává i Pán netopýrů proti Pánu stříbrňáků. Hrdina přichází z mlhy, vlasy mu vlají ve větru, ve tváři hněv a odhodlání. Raději mu jít z cesty.

Vlad III. Dracula, řečený Napichovač, byl v 15. století valašským knížetem, který proslul především svou krutostí. Zatímco v Rumunsku ho pokládají za národního hrdinu, který se do dějin zapsal odvahou, se kterou se postavil obávaným tureckým hordám, ve zbytku světa je znám spíše jako předobraz hororového upíra Draculy Brama Stokera. Ač kníže ve skutečnosti nebyl upír, dočkal se nakonec pravé nesmrtelnosti. Vždyť kolikrát se jen objevil na filmových plátnech! Za zmínku stojí Dracula s Belou Lugosim (1931) a Coppolův Drákula (1992) s nezapomenutelným Garym Oldmanem. Nejnovější Drákula, neznámá legenda je důkazem toho, že Tepes žije ve fantazii lidí dodnes, i když do historie se tento film asi nezapíše.

Dracula_Untold_posterV tomto filmovém zpracování se Vlad vrací po dětství a dospívání stráveném bojem v tureckém vojsku domů, ale tím jeho útrapy nekončí. Situace je stále stejná, Osmanská říše natahuje své nenasytné pařáty po sousedních zemích. Když však sultán žádá tisíc chlapců včetně Vladova vlastního syna coby čerstvé rekruty do armády, hlavní hrdina se rozhodne neuposlechnout. Dobře ví, že se tím on a jeho lid stanou terčem tureckého hněvu a bude to jejich konec. Jak tedy porazit několikanásobně silnějšího nepřítele? Nejlépe spojit se s někým, kdo představuje větší zlo než krvežízniví Turci. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Drákula, neznámá legenda je příběh zoufalého člověka, který obětoval svou duši, aby zachránil své blízké a svůj lid. A každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Filmový debut režiséra Garyho Shorea drží nad vodou skvěle obsazený Luke Evans coby Drákula. Charismatu má tento waleský rodák na rozdávání, stačí jen vycenit špičáky a zavrčet. A co teprve, když ukáže svůj skvostný hrudník! To ocení každá žena. Evans skvěle ovládá herecké řemeslo a zabírá si celý film jen pro sebe. To on posouvá kvalitu filmu o příčku výš.

Také soundtrack hudebního mága Ramina Djawadiho (Útěk z vězení, Mr. Brooks, Souboj Titánů, Hra o trůny) se velmi povedl, což u tohoto autora není překvapením. Scénář neznámého týmu Matt Sazama a Burk Sharpless se naopak moc nepovedl, vyznívá silně béčkově, postavy mají jednoduché motivy a dialogy jsou na hranici únosnosti. Nicméně děj odsýpá, je na co se dívat (hlavně na hlavního hrdinu), emoce fungují a akcí i efektů je tak akorát a na průměrné úrovni. A uvažovat nad logickými chybami a rozpory? Vždyť je to jen čirá fantasy nemající zhola nic společného s historií ani s Drákulou, jak ho známe z jiných děl.

Už v traileru mi Drákula, neznámá legenda připomínal obraz nejslavnějšího praotce vampýrů, jak ho vykreslila spisovatelka Jenny Nowak. Při sledování filmu jsem názor opravila – připomínalo mi to staré ruské pohádky, nejen nereálnou atmosférou a jednoduchým bohatýrským dějem, ale i kulisami a kostýmy. I Sarah Gadon jako Drákulova žena Mirena připomíná pohádkovou princeznu.

Dojem, že po zhlédnutí ukázky ani do kina chodit nemusíte, se mi potvrdil. Děj je tak jednoduchý, že ho skoro celý vidíte v traileru, případně by stačilo přečíst si obsah. Ale třeba vás Ten, kdo se pohybuje ve stínech a skládá a rozkládá se na netopýry, opravdu osloví a nebudete litovat těch devadesáti minut strávených v kině. Ovšem nehledejte hloubku, kde není, a připravte se na jednoznačný vizuál.

Hodnocení: 50 %

Režie: Gary Shore
Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless
Kamera: John Schwartzman
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon, Samantha Barks, Charles Dance

Zdroj obrázků: cinemart.cz