Petra Neomillnerová: Psí zima

Pokud jste dosud neměli příležitost seznámit se s Lotou, odvážnou a přidrzlou nájemnou likvidátorkou příšer, máte nyní perfektní příležitost. Román Psí zima vyšel letos v květnu v novém vydání v nakladatelství Motto.

Neomillnerova_Psi-zimaLota se vrací do zaklínačské školy, svého domova, ale některé věci se pro ni změnily. Jeden z jejích nejbližších přátel zemřel, aby jí zachránil život. Přežít jí pomohl její upírský milenec Urian, ale ona se pozvolna začala měnit. Nestává se z ní upírka, protože její původ není úplně lidský, jen prodělává menší upgrade na výkonnější verzi Loty s občasnou slabostí pro krev.

Lotiny postelové pletky s upírem zrovna příliš netěší mistra Volmara. Přeci jen ji vidí tak trochu jako svoji holčičku, a když se dcerunka peleší s aristokratickou pijavicí, má menší problém se s tím vyrovnat. Vzhledem k napětí, které její přítomnost vzbuzuje v sídle zaklínačů, přijímá Lota zdánlivě jednoduchý úkol. Musí vyrazit do nedaleké obce, kterou tyranizují vlci. Brzy se ukazuje, že se jedná o něco úplně jiného. A není to jediné nebezpečí, které na Lotu číhá, protože ji do svých divokých plánů zahrne upíří expert na špinavou práci, Enno.

Lota je sympaťačka na první pohled. Ráno vstává s kořalkou. Občas si cucne zvířecí krve, a kdyby bylo po jejím, tak by tuhou psí zimu strávila v posteli s Urianem a zaklínačem Torgem. Nejlépe s oběma najednou. Bohužel jí to nevychází, protože je magnet na průsery. Lota žije přítomností, nehledí na budoucnost a pouze výjimečně rozebírá minulost. Užívá si, jako kdyby každý den měl být jejím posledním, což u zaklínačky není nic výjimečného. Urianovu aristokratickou rodinu (hlavně matku) jeho pletky s Lotou příliš netěší. V románu dostává hodně prostoru i Torge, Lotin největší kamarád. Od malička spolu vyrůstali a tropili kraviny. Vůbec mu nevadí dělit se o Lotu, protože on sám vleze skoro na všechno.

Když se řekne zaklínač, tak se asi skoro každému vybaví Geralt z Rivie. Zaklínači Petry Neomillnerové se Sapkowského hrdinům podobají v základních rysech, jako je pracovní náplň, domovská základna, výbava a triky. Ovšem Petra Neomillnerová tohle bohulibé zaměstnání nechá vykonávat i ženy.

Čtenáře zpočátku trochu překvapí neobvyklý styl psaní v přítomném čase. Trochu může mást, že Lota vzpomíná na jisté události z minulosti. Psí zima je sice první díl série, ale dějově jí předchází několik povídek, které vyšly mimo jiné ve sbírce Zaklínačka Lota.

Tematickou a téměř hororovou obálku vytvořil Lubomír Kupčík. Bez jeho kreseb si už nejde knížky od Petry Neomillnerové skoro ani představit.

Užijte si mrazivou Psí zimu a nechte se zahřát umíněnou zaklínačkou s vlastním vnitřním kodexem a šíleným vkusem na chlapy. Seznamte se s Lotou…

Ukázka

Vydalo: Motto, 2014

Koupit knihu