Festival fantazie 2014 – reportáž

Na začátku letních prázdnin, od 27. června do 6. července 2014, proběhl v Chotěboři už 19. ročník Festivalu fantazie a špehové z webu Děti noci byli na pár dní u toho. Organizátoři si i tentokrát připravili několik novinek a v program se objevily pestré přednášky, besedy, workshopy a zajímavá filmová nabídka.

Moje cesta do maloměsta nedaleko Havlíčkova Brodu začala teprve na začátku druhé poloviny festivalu, ve středu 2. července. Na místo určení jsem spolu s Renčou dorazila okolo jedenácté a vydaly jsme se na recepci v kině.

Tam nás čekala první letošní novinka. Místo kartiček se zavíracím špendlíkem, u kterého se řešilo dilema, kam si ho má návštěvník zapíchnout, aby si nepropíchl…(doplňte podle vlastních zkušeností), se fasoval jednorázový papírový náramek. V oběhu bylo hned několik barev podle typu zakoupeného vstupného a délky trvání pobytu. Jak se následně ukázalo, tak výtečně snesl i návštěvu sprchy a aplikaci mýdla. Bohužel jsem nenašla odvahu zařídit mu lekci potápění v umyvadle, aby se potvrdily jeho materiálové kvality.

Po rychlém ubytování následovala naše první přednáška – Chlapi ve světě Petry Neomillnerové. Elí se rozpovídala na téma otců, strýčku, milenců, hodných hochů a kamarádů neohrožených hrdinek, jako jsou Tina Salo, Lota nebo Moire. Ve tři hodiny přednášela Ginny na Nightconu o Typech upírů a jejich původu a na pátou jsme s Renčou zaskočily zkusit naše štěstí na Pohádkovou poznávačku. Kvíz byl těžký, ale náš sehraný tým obstál se ctí, protože jsme se výborně doplňovaly. Ovšem na následující hodinu jsme se rozdělily a já jsem zamířila na OrientCon, kde měl T.N.T. přednášku Kabir Bedi, hvězda tří kontinentů. Kdo neviděl sériál Sandokan, jako kdyby nebyl. I když jak jsme se dozvěděli, tak filmografie tohoto charismatického herce zahrnuje i mnoho dalších zajímavých děl. Od osmi hodin nás v kině čekal náš první a jediný film letošního Festivalu fantazie a s ním i vyzkoušení další velmi příjemné novinky – červených pohodlných sedadel, kde odpadla potřeba „podprdelníků“. Divákovi by se v nich skvěle spalo, ale naštěstí to děj filmu X-Men: Budoucí minulost to nedovolil. Za mě výborné pokoukání, i když nějaké nedostatky jsem našla.

FF_2014_deskovkyFoto: Kometa

Čtvrtek nám začal hezky brzy před sedmou hodinou, kdy jsme šupajdily na náměstí, na zastávku autobusu. Na otočku přijela Lumos, pro kterou se jednalo o první návštěvu tohoto mumraje. Po společné snídani, na kterou jsme si musely přes hodinu počkat, protože první občerstvení (mimo Kafekáry) před půl devátou neotvírá, jsme se vydaly vstříc programovým liniím. Při studování programu jsme s hrůzou zjistily, že nám pořadatelé posunuly večerní soutěž, což znamenalo změnit tento údaj na plakátech v areálu Haly, Kina, Kulturního domu a Sokolovny. Naštěstí stačilo několik opakovaných tahů fixem. S mírným zpožděním jsem vpadla do místnosti č. 33 na Krátké komiksové filmy a dokumenty I., kde běžel pořad hlavně o historii vydavatelství DC. Všechny tři jsme se sešly hned poté na YA parodiích, z nichž některé byly skvělé a jiné naprosto šílené. Po rychlém obědě s Darkwitch a její úžasnou holčičkou jsme zaskočily na Arvinejovu přednášku Co číst ze zahraniční fantasy? Od minula prodělala aktualizaci, ale její pevné jádro zůstalo. Neocenitelný zdroj inspirace, ale už jsem ji slyšela po několikáté, a přesto v mé povinné četbě stále zůstávají tragické nedostatky. Následovala moje a Renčina přednáška o Kate Danielsové. Příjemně nás překvapilo, že většina z účastníků měla načteno.

Ve tři jsme se šly podívat na Vlkodlaky napříč seriály, kde se plně projevil rozdíl v proměně a vzhledu těchto chlupatých televizních potvor. Charlotte si nás hned ze začátku vychutnala a sadisticky pustila jednu z nejnechutnějších. Naštěstí to nebylo hned po obědě, protože by to mohlo zanechat následky na jedincích se slabším žaludkem, jelikož vlkodlak požírající zbytky své lidské podoby se nevidí v každém seriálu. Betty a Ouri na Orientconu přednášely o Japonské fantasy a sci-fi literatuře, kde jsem se mimo jiné dozvěděla, že kdyby filmaři dodrželi knižní předlohu, tak by z Toma Cruise pro film Na hraně zítřka museli udělat Japonce. Poté jsme na rozloučenou zamávaly Lumos a můžeme jen doufat, že jsme ji příliš nevyděsily a za rok si s námi dá další dostaveníčko v Chotěboři.  Budoucnost tištěných knih na své přednášce od šesti hodin probrala Darth Zira. Některé její názory byly naprosto trefné, ale některé ne. Přesně v osm hodin večer jsme s Renčou spustily Kvíz – knižní obálky 2013. Nápovědu a komickou vsuvku obstarával Martin Stručovský, který zjevně zvládá víc věcí najednou, jak dokázal jeho vysoký počet bodů.

FF_2014_autoriFoto: Kometa

V pátek jsem opět začala Krátkými komiksovými filmy a dokumenty II. a tentokrát se jednalo o Z knihy do filmu – Stan Lee. Ani Úvod do Zeměplochy Renču nepřesvědčil, aby dílu Terryho Prattcheta dala šanci. Já naopak po shlédnutí první epizody zvažuji, že dám šanci seriálu The Tomorrow People, i když v tom vidím hojnou inspiraci nejen X-meny. Ve dvanáct hodin jsme zaskočily na Jana Urbana a přestavení jeho knihy Pragocalypsa. Proč by konce světa měly potkávat jen Ameriku, no ne? Hned poté přednášela Ginny o Svátcích a oslavách Keltů. Ve dvě hodiny jsme s radostí zasedly k dobrému obědu, abychom doplnily živiny před dalším programem. V pět hodin na ComiscConu začal mluvit Dan Černý o své tvorbě. Kromě knížky Kejda je podepsaný i pod komiksem Jelita pro časopis Bravo. Na Avalconu o hodinu později vyprávěla Anna Šochová o tom, Jak přivedla Drákulu do Čech. V sedm začala dvouhodinová přednáška Velká Británie očima geeka, kde Arvinej vyprávěl o svých zážitcích a zkušenostech ze studijního pobytu ve Spojeném království. Bohužel jsme ji nestihly celou, neboť po naší přítomnosti toužili Sardenští.

FF_2014_JWPFoto: Jarda Houdek

Svůj poslední den na Festivalu fantazie jsem už tradičně začala na ComicsConu a opět s pořadem Krátké komiksové…III., i když tentokrát zodpovědný tým neměl příliš šťastnou ruku, protože dal ráno na devátou věc v angličtině bez titulků, když většina oživlých teprve usrkávala svůj ranní povzbuzovák. Dokonce ani autorům české fantastiky se nechce ráno vstávat, jak se ukázalo na sletu od deseti hodin. Tentokrát se nejednalo o obyčejnou autogramiádu, ale o téměř dvouhodinovou besedu zakončenou patnáctiminutovým podepisováním do knížek.

Od dvanácti Skotská krajina vyprávěla příběhy. Nejednalo se o pověsti z různých míst Skotska, ale o seznámení s proměnami krajiny v průběhu staletí a s působením člověka na tento proces. Naplno se můj sobotní program zase rozjel až od pěti se Vznikem Marvelu podle Stana Leeho, po kterém následovala Dámská móda v Downtonu od Pavlíny Koulové a JWP se svými audioknihami. V devět hodin Broody pustil Angel the movie, sestříhané scény ze seriálů Buffy a Angel, které pečlivě seřadil, aby chronologicky vyprávěly životní příběh upíra Angela do jeho setkání s Buffy. Pro nás ovšem sobotní (a vůbec celé FF) končilo až v neděli velmi brzy ráno na Infantilní diskotéce.

Festival Fantazie 2014 skončil, budeme se těšit na Festival Fantazie 2015.