Rozhovor s redaktorem XVII: Suzanne

Letos na jaře s k našemu redaktorskému týmu přidaly dvě nové redaktorky. Jednou z nich je Suzanne, od níž už jste si tu za krátkou dobu mohli přečíst několik recenzí i přeložených rozhovorů. Ale jako zvědavá ženská jsem samozřejmě i ji vystavila už známým deseti otázkám.

1) Odkud jsi?

suzanne - fotoPocházím z Tábora, ale už deset let žiju v Praze.

2) Čím se živíš v „civilním životě“?

Můj reálný život se od toho virtuálního až tak moc neliší. V obou hrají velkou roli knihy, protože pracuji jako literární redaktorka na volné noze.

3) Jak ses dostala k žánru SFFH?

K žánru fantasy a sci-fi mě překvapivě přivedl kamarád mých rodičů. Bylo mi tehdy asi šestnáct, měla jsem letní prázdniny a stěžovala jsem si, že nemám co číst. A ten kamarád se nabídl, že mi nějaké knihy půjčí. Přinesl mi román Hrdinou od Michaela Stackpolea, Mezi slovem a mečem od Jany Rečkové a Zaklínače od Andrzeje Sapkowského. Předpokládám, že to udělal z maličko sobeckých důvodů, protože si ve své věkové kategorii neměl s kým o fantasy žánru povídat. Nakonec jsme byli spokojení oba – já jsem se do fantasy zamilovala a společně jsme mohli jednotlivé knihy a autory rozebírat.

4) Vzpomeneš si ještě, kdy a jak jsi web Děti noci objevila?

Myslím, že to bylo tak tři čtyři roky zpátky, když jsem propadla kouzlu urban fantasy a hledala jsem recenze a další knihy ke čtení z tohoto žánru.

5) Zkus jmenovat tři knihy, které tě nejvíc ovlivnily.

Dobře, zkusím to.

Pýcha a předsudek od Jane Austenové mi ukázala, jak má vypadat dokonale nedokonalý (nebo nedokonale dokonalý) muž a předurčila mě k tomu, abych nebyla s muži v reálném životě nikdy úplně spokojená. Kdo by se taky mohl rovnat panu Darcymu, že?

Díky Harrymu Potterovi od J. K. Rowlingové jsem propadla kouzlu fanfiction, protože jsem nebyla schopná se se světem HP rozloučit a těžce jsem nesla smrt některých postav. Hlavně jedné konkrétní postavy. Takže už se čtyři roky jako čtenářka, překladatelka a autorka fantiction vydávám každou chvíli do Bradavic.

Anitě Blake od Laurell K. Hamiltonové (podotýkám, že tuhle sérii uznávám jen do sedmého dílu) vděčím za svou vášeň pro urban fantasy a v přeneseném smyslu i za to, že jsem objevila Děti noci. A taky jsem díky Anitě pochopila, že i my ženy, co měříme míň než metr šedesát, můžeme být pěkně nebezpečné.

6) Tvé tři nejoblíbenější filmy/seriály?

Jenom tři? Já jsem kromě knihomola taky seriálový šílenec. Miluji mini série z produkce BBC. Hlavně Pýchu a předsudek, Janu Eyrovou a North and South.

Jinak aktuálně sleduji všechno možné: Criminal Minds, Once Upon a Time, Sleepy Hollow, Bones, Grimm, The Originals, True Blood a řadu dalších. Čas od času si pustím osvědčené seriály jako je Červený trpaslík, Star Trek, Gilmorova děvčata nebo Sex ve městě.

7) Jak moc potřebuješ ke svému životu hudbu a co nejradši posloucháš?

Dřív jsem si život bez hudby nedokázala představit, ale v posledních letech dávám přednost tichu. Když něco poslouchám, tak jsou to zpravidla staré klasiky: Frank Sinatra, Louis Armstrong, The Platters, Tony Bennett, Queen, ABBA a podobně. Občas si pustím i vážnou hudbu, mám slabost pro Rachmaninova a Gershwina. Nemám vyhraněný hudební vkus ani oblíbené interprety, spíš jednotlivé skladby.

8) Co tě na webu Děti noci nejvíc zajímá?

Recenze, nové knihy, nové knihy v angličtině a tipy na seriály. Díky Renče a Axie jsem objevila řadu anglických knih a seriálů, co si prostě nesmím nechat ujít.

9) Co ti web dal či vzal?

Redaktorkou jsem opravdu krátce, takže se na to špatně odpovídá. Dal mi možnost publikovat recenze s vědomím, že budou skutečně čtené, skvělé knihy a dobrý pocit:) Doufám, že časem poznám osobně i zbytek redakce. Bere mi akorát čas, ale ten mu věnuju ráda.

10) Co čekáš, že se na webu změní za 5 či 10 let? Bude tu ještě? Budou se o tuto tématiku lidé stále zajímat?

Lidský vkus je prchavý a každou chvíli je populární něco jiného: severská krimi, upíři, young adult, dystopie, erotická literatura a tak dál. Těžko říct, co budou lidé číst za pět nebo za deset let. Ale myslím si, že pořád budou existovat nadšenci, co budou číst fantasy a sci-fi a budou se chtít o své názory podělit s ostatními, takže budoucnost Dětí noci vidím rozhodně pozitivně.

Články redaktorky