Seriál Sleepy Hollow

Sleepy Hollow je dramatický seriál vysílaný od září 2013 na stanici FOX. Příběh – jak už vyplývá z názvu – moderně zpracovává legendu o Bezhlavém jezdci. Ústřední dvojici si zahráli Tim Mison a Nicole Beharieová.

Voják Ichabold Crane byl během války za nezávislost smrtelně zraněn, začarován a pohřben, aby se probudil o dvě stě let později v městě zvaném Sleepy Hollow. S ním se ale vrátil i Bezhlavý jezdec, což zvěstuje zkázu. Ichabol ho musí za každou cenu zastavit, ale nejdřív potřebuje vůbec někoho přesvědčit o jeho existenci. Spojence nachází v policistce Abby Milsové, s níž toho má společného mnohem víc, než by si kdy dokázal představit. Společně se musí postavit Bezhlavému jezdci, vlastní minulosti a nakonec i něčemu mnohem horšímu: samotnému Zlu, které chce ovládnout svět. Když neuspějí, nastane Apokalypsa.

FOX-Sleepy-Hollow-CoverSeriál Sleepy Hollow využívá legendu o Bezhlavém jezdci jako lákavý rozjezd pro spletitý příběh kombinující historické fakta, biblické a literární odkazy, pověsti a nadpřirozeno. Tvůrci divákům předkládají řadu konspiračních teorií, které je udrží v napětí až do samotného finále. Jedinou nevýhodou je, že seriál má tak komplikovaný děj, že se v něm možná někdo občas ztratí, protože prostě zapomněl nebo nepochytil nějaký detail.

Kromě vydařené zápletky těží seriál i z dobře zvoleného hereckého obsazení. Tim Mison jako Ichabol Crane má dostatečné charisma a zajímavý charakter, aby si ho každý oblíbil, Nicol Beharieová jako Abby Milsová je sice na policistku možná až příliš ženská a hezká, ale jinak je to správná kick-ass hrdinka, která se Ichaboldovi plně vyrovná. Zajímavé a plastické jsou i vedlejší postavy v čele s Orlandem Jonesem jako policejním náčelníkem a Lyndie Greenwoodovou jako Abbyinou tajuplnou sestrou Jenny.

Seriál velmi zdařile kombinuje akci, konspirační teorie, nadpřirozeno, historii, humor a nechybí ani kapka romantiky, takže si každý přijde na své. Děj svižně ubíhá a i s tou nadpřirozenou složkou působí docela reálně. Scenáristé se skvěle vypořádali s Ichaboldovým přizpůsobováním životu ve 21. století a naší době tím vtipně nastavili zrcadlo. Ichaboldovy poznámky na daně, fast food, baseball, kupování balené vody, znečištění přírody, chytré mobilní telefony nebo skinny džíny jsou nezapomenutelné a daly by se tesat do kamene. Romantická linka je velmi decentní a její podoba diváky možná překvapí, protože se vyhnula tradičnímu klišé nepřiznané přitažlivosti mezi hlavními hrdiny.

Každý díl seriálu dobře buduje atmosféru tajemna a nadpřirozena, čemuž napomáhá časté používání speciálních efektů. Jejich velká část (například Bezhlavý jezdec) působí velmi reálně, ale najdou se i okamžiky, kdy nejrůznější nadpřirozené potvory vypadají, jako by vypadly z béčkového hororu, a samotné prostředí křičí používáním papundeklových kulis a diskotékové mlhy. Těžko říct, jestli je to omyl, nebo úmysl, ale jedná se o jeden z mála rušivých prvků v jinak velmi zdařilém seriálu.

Sleepy Hollow má schválenou druhou řadu, která se začne vysílat 22. září 2014.  Finále první série skončilo cliffhangerem, aby byli diváci pořádně navnaděni na sledování dalších dílů. Musím podotknout, že tady se tvůrci překonali, protože zatímco běžně se v poslední epizodě přihodí něco šokujícího jednomu z hlavních hrdinů, tady se ošklivé zvraty nevyhnuly ani vedlejším postavám. Svůj účel to každopádně splnilo, protože lze pouze (ne)trpělivě vyčkat na druhou řadu, abychom zjistili, jak to bude dál.