Cassandra Clareová: Město ze skla

Po událostech lehce překombinovaného Města z kostí a spíše na emoce zaměřeného Města z popela se Clary vydává do jámy lvové, do Alicante, Města ze skla.

Clare_Mesto_skla

Claryina matka stále leží v kómatu, z kterého ji může probudit jen čaroděj Ragnor. Ten žije v Alicante, hlavním a jediném městě Idrisu, sídle Spolku. Clary se tam chce vydat, je ale civil, proto má vstup do města zakázaný. Přesto se tam přenese portálem spolu se Simonem. Toho se rozhodne Spolek využít: chce, aby zradil rodinu Lightwoodových. Simon však odmítne a Spolek ho uvrhne do vězení. Pro Clary to znamená, že musí v Městě ze skla nejen najít čaroděje Ragnora a postavit se svému bratrovi, ale musí také zachránit Simona.

Postavy do jedné působí s každým dílem dospěleji, silněji, rozhodněji. Clary je pořád stejně impulzivní jako v předchozích dílech, přesto je to velice starostlivá dívka, které záleží na jejích přátelích a doufá, že vše nakonec dobře dopadne. Jace dělá, co je potřeba, aby Clary zachránil, bojuje přitom se svými vlastními démony i s pověstí Valentýnova syna. Velkým překvapením je pak Simon, zpočátku uťáplý, nevýrazný kluk a v podstatě nudná postava. Nyní se ale z kluka, který si vždy tak trochu hrál na něco, co není, stává kluk odhodlaný udělat vše, co může, aby ochránil ty, na nichž mu záleží, a to i s nasazením vlastního života.

Cassandra Clare ve své sérii Nástroje smrti předestřela čtenářům rozmanitý, na první pohled složitý, přesto komplexní svět a příběh, který se zpočátku zdá překombinovaný. Linie se vzájemně proplétají a prolínají, v některých okamžicích působí dojmem nezvládnutého chaosu s velkým množstvím děr, proto může čtenáři hlavní pointa unikat – tu právě Město ze skla odhaluje a obrazec příběhu doplňuje. V předchozích dílech byla minulost Clary pouze naznačená, v tomto dílu začnou jakoby náhodou rozházené drobky konečně dávat smysl.

Negativem románu mohou být někdy až zbytečně zdlouhavé popisy a myšlenkové pochody hlavních hrdinů, akční sekvence to ale čtenáři plně vynahradí, stejně jako množství překvapení, která si na ně autorka připravila.

Cassandra Clare čtenáři nabídla svět plný vlkodlaků, upírů, víl a démonů, hrdiny nechala bojovat o životy své i životy jejich blízkých, nechala je prožít první lásky i pocítit sžírající nenávist. Vzhledem k tomu, kolik toho postavy zažily a kolik zodpovědnosti jim autorka vložila na bedra, působí starší, než kolik let jim ve skutečnosti je. Ne nutně to lze brát jako negativum. Pokud se k sérii dostanou čtenáři starší než  cílová skupina, pak to může být jen ku prospěchu a postavy jim tak mohou být sympatičtější a lépe se s nimi ztotožní.

Město ze skla je romantickým i akčním vyvrcholením původně zamýšlené trilogie a za sebe mohu říct, že román naprosto překonal má očekávání. Navzdory tomu, že partie rozehraná v prvním dílu Městem ze skla končí, závěr románu slibuje, že definitivní konec ještě nenastal. Co se s hrdiny stane dál, se můžete dočíst v navazujícím Městě padlých andělů.

Vydal: Knižní klub, 2014

Koupit knihu