PragoFFest 2014 – vybíráme z programu

Akce / 23.1.2014 /

Na letošní PragoFFest (30. 1. 2014 – 2. 2. 2014, Modrá škola, Praha – Háje) je připraveno přes 530 pořadů ve 20 programových liniích. Vybrala jsem z programu několik, které mě zaujaly. Kompletní program včetně anotací najdete v Amberu. Čas začátku pořadů se může ještě měnit.

Čtvrtek 30. 1 – 20:00h
Webseriál Husbands: Joss Whedon a spol.
Petr Říhánek „petrSF“
Představení komediálního webseriálu Husbands o Bradym a Cheeksovi, kterým změní život oslava uzákonění rovnosti manželství v Las Vegas. V seriálu hraje Joss Whedon a řada herců a hereček známých ze seriálů jako Buffy, Firefly, Dollhouse, Battlestar Galactica a Caprica.

Čtvrtek 30. 1 – 21:00h
Starší filmoví Hobiti
Vilém Maršík
Současný Jacksonův Hobit plní kina, a málokdo si vzpomene na několik dalších úplně jiných filmových zpracování této knihy, které vznikly po celém světě. Takže si je připomeneme, pustíme si ukázky, a toho nejstaršího československého uvidíme celého.

Čtvrtek 30. 1 – 22:00h
Kreslený Hobit
Jules Bass, Arthur Rankin
Vyděsil vás druhý díl filmové trilogie? Přijďte se podívat, jak se také dá ztvárnit film Hobit. Bez množství filmových efektů, ve 2D, s množstvím krásné hudby. Animovaný film z roku 1977 na motivy knihy Hobit.

Pátek 31. 1 – 11:00h
Nové komiksové filmy – letos
Martin Handl „Marty McFly“
S komiksovými filmy se poslední dobou roztrhl pytel a skoro každý měsíc je nějaký nový. Přehled hraných komiksů z letošního roku a další novinky.

Pátek 31. 1 – 12:00h
Exploze ve studni času
Františka Vrbenská, Vlado Ríša
Diskuse o populárních subžánrech, urban SF/F, steampunku, alternativní historii. Kde všude číhají tajemství? Které příběhy se hodí – a které nehodí pro svět fantastiky? Co skrývá historie pod sukněmi? Je pravda, že úroveň žánrové literatury klesá, a že za to mohou čtenáři?

Pátek 31. 1 – 13:00h
10 věcí, na než autoři kašlou
Karel Doležal „Sikar“
Kolikrát se vás autor snažil přesvědčit, že v jeho povídce vládnou jiné fyzikální zákony? Že kilo železa váží víc než kilo peří? Že hozený kámen má energii dvou megatun TNT, ale hrdina padající z mrakodrapu utrpí pouze modřinu? O tom a mnohém více na přednášce o akutním záchvatu autorského kašle.

Pátek 31. 1 – 15:00h
To nejlepší z Červeného Trpaslíka
BredBrodak
Nejlepší scénky,hlášky Přijďte se podívat na to nejlepší z Červeného Trpaslíka. Možná se zde budou pouštět trháky jako jsou:Pomsta krvelačného mutanta a umírat s hlavou plnou bodců.

Pátek 31. 1 – 16:00h
Co číst ze zahraniční fantasy?
Jan Nohovec „Arvinej“
Fantasy není jenom Tolkien. Jak si ale mezi těmi kvanty zahraničních autorů vybrat skutečně dobrou literaturu? Existují i stejně skvělí spisovatelé jako G.R.R.Martin? Připomenu ty nejznámější autory, přihodím pár osobních tipů a když zbude čas, probereme i vaše favority.

Pátek 31. 1 – 17:00h
Narážky ve filmech a seriálech
Martin Handl „Marty McFly“
Seriály a filmy jsou plné „narážek a odkazů“ na jiné slavnější a kultovnější seriály a filmy. Ten, kdo je zná si svůj divácký zážitek užije daleko víc. Přijďte si připomenout, co Vám třeba uniklo a objevit nové souvislosti, které neznáte.

Pátek 31. 1 – 18:00h
Comics česky 2013
Vojtěch Rabyniuk „Galupus“
Co všechno u nás vyšlo v roce 2013? co za to stojí a čemu se raději vyhnout? Největší comicsové události? o to všem si budeme společně povídat.

Pátek 31. 1 – 20:00h
Herní Zaklínač (The Witcher 3)
Marek Tvrdý „Marcus de Tycho“
Představení světa Zaklínače z pera Andrzeje Sapkowského. Historie od prvního pokusu z roku 1997 od Metropolis, přes ukázky ze Zaklínače od CDProjekt RED, zmíníme zrušený konzolový port a verzi pro Xbox360 a hřebem bude představení nové hry: Zaklínač 3: Divoký hon. Proběhne soutěž o ceny.

Pátek 31. 1 – 20:00h
Fantastika nejen pro děti na ČT :D
Václav Pravda „Kritizátor“ + Silvie Šustrová
Vedoucí programové skladby ČT :D Silvie Šustrová představí Déčko. Jistě si rádi připomenete své oblíbené dětské seriály (Chip a Dále a podobně). Ale Déčko nabízí víc – například Děsivé dějiny. A co se chystá nového?

Pátek 31. 1 – 21:00h
Z pohádky do pohádky
Jarmila Komancová „Jacomo“
Zajímá vás, kde se natáčely a natáčejí české pohádky či dětské filmy? Vrháte se po titulcích, stopujete video, studujete fotografie a následně třeba i hledáte v terénu ono konkrétní filmové místo? Pak se tedy společně vydejme z pohádky do pohádky pro českých hradech a zámcích…

Pátek 31. 1 – 21:00h
Fenomén Con v ČR
Luboš Brhel „Arling“
Historie, technické údaje, na co si dát pozor, o co určitě nepřijít. Stručný návod, jak přežít na českých conech a zajistit si co největší přísun zábavy.

Pátek 31. 1 – 22:00h
Nové komiksové filmy – budoucnost
Martin Handl „Marty McFly“
S komiksovými filmy se poslední dobou roztrhl pytel a skoro každý měsíc je nějaký nový. Plány hraných komiksů na příští roky.

Sobota 1. 2 – 10:00h
Úvod do „Welcome to Night Vale“
Hana Koutná
Vítejte v Night Vale, malém pouštním městečku, kde se kočky vznášejí, v bouři přicházejí dvojníci a občas prší zvířata. Poznejte podcastový fenomén, který se přišel od nikud a ovládl internet. Účast není povinná, ale nezapomínejte – šerifova tajná policie vás pořád hlídá…

Sobota 1. 2 – 11:00h
Nejlepší knihy roku 2013
Jan Nohovec „Arvinej“
Četli jste v roce 2013 něco, o co se prostě musíte podělit? Nebo literární produkci moc nesledujete a chcete nasbírat tipy na to, co se vyplatí zkusit otevřít? Dojde na Jordana, Kotletu, Butchera či Červenáka.

Sobota 1. 2 – 12:00h
Zlo jménem Hello Kitty
Rouwi
Za svých 38 let stihla infiltrovat snad všechna odvětví lidské činnosti. Najdete ji na kabelkách, nápojích, motorové pile a na letadlech. Je japonským ministrem pro cestovní ruch. Kde se vzala a proč je tak populární?

Sobota 1. 2 – 12:00h
Mladý svět jako fenomén doby
Hana Mudrová
Mladý svět byl pojmem pro několik generací. Týdeník, který přinášel kvalitní reportáže a snažil se odpovídat na mnoho otázek lidí mladých nejenom věkem. Zvu vás k návratu do vzpomínek a k listování několika ročníky časopisu, ketrý se stal doslova fenoménem.

Sobota 1. 2 – 13:00h
Fantasy účastníků FF
Jixipen
Znáte se s českými autory, co jezdí pravidelně na Festival fantazie? A znáte jejich dílo? Přijďte si poslechnout, co zajímavého napsali. Zaujalo vás něco v poslední době? Přijďte nám o tom říci. Přednáška plná knih i ukázek. Autoři vítáni.

Sobota 1. 2 – 13:00h
Guardians of the Galaxy
Matěj Kondáš „Porty“
Pokud máte rádi nekonečný vesmír, plný mimozemšťanů, mluvících mývalů s raketometem, nebo ruských kosmopsů jste tu správně. Série Dana Abnetta a nyní i B.M.Bendise o skupině, která se rozhodla strážit marvelovský vesmír. Nejen o původní sérii, ale také o filmu, který nás čeká a o aktuální sérii.

Sobota 1. 2 – 13:00h
Once Upon a Time in Wonderland
Natálie Čurdová „Naty“
Přednáška vysvětlující proč je tenhle spin-off seriálu Once Upon a Time momentálně jedním z nejlepších vysílaných novinek.

Sobota 1. 2 – 14:00h
Pohádka jménem Hvězdné války
Tess
Hvězdné války. Dnes je to už známý fenomén, ale jak to s nimi bylo na začátku? Proč měly takový úspěch? Vždyť je to vlastně jenom… pohádka.

Sobota 1. 2 – 14:00h
Island, skutečná Píseň ledu a ohně
Jan Nohovec „Arvinej“
V létě 2013 jsem strávil měsíc na Islandu. Tahle severská země je plná tajemství a pustin nedotčených člověkem. Dozvíte se, na jakých místech se natáčela Hra o trůny a jaká tam panuje atmosféra. A možná padne i pár slov o islandských ságách, které by se dost dobře mohly odehrávat i za Zdí.

Sobota 1. 2 – 16:00h
Vše o The Nightmare before Christmas
David Žák „Doctor“
Představení nejen tohoto nádhérného filmu Tima Burtona, ale i informace jak film vznikal, jaké nápady mu předcházely, jaký měl úspěch a kde všude se Jack Skellington pozdeji objevil.

Sobota 1. 2 – 16:00h
Autoři versus betačtenáři
Vilma Kadlečková „Bramboreena“ + Sanča Fülle, Karolina Francová
Když kniha vyjde, na opravy je pozdě. Lepší by bylo, kdyby někdo odhalil nejhorší průšvihy včas. A to dokáže betačtenář! Jak si takovou osobu vybrat? Co od ní čekat? Co si nechat líbit? Beseda se třemi autorkami (a betačtenářkami) o tom, jak si navzájem zkritizovat rukopisy a přitom se nepozabíjet.

Sobota 1. 2 – 17:00h
Kvíz – knižní obálky 2013
Žaneta Pásztorová „Kometa“ + Renata Heitelová
Máte dobrou vizuální paměť? Tak si pojďte s námi vyzkoušet, jak dobře si pamatujete obálky knih s tématikou „dětí noci“ vyšlých v roce 2013 v ČR?

Sobota 1. 2 – 18:00h
Plíseň ledu a ohně aneb Humor v GoT
Jan Urban „kpt. Jack“ + + Tereza „Eylonwai“ Micková
Chcete-li si prodloužit život o slušných pár hodin, navštivte přednášku, která si nebere servítky a vysmívá se oblíbenému seriálu zleva zprava horem dolem. Upozornění: v průběhu přednášky se důrazně nedoporučuje jíst ani pít :D

Sobota 1. 2 – 18:00h
Sex s mimozemšťany…
Vilma Kadlečková, Jan Kovanic, Karolina Francová
…jakožto ušlechtilé literární téma. Přiznáváme, že nepůjde o pornografii, ale proběhne beseda o vztazích, lásce, a samozřejmě sexu s našimi bratry v rozumu. A sestrami, pochopitelně. A dalšími pohlavími a předměty. Dojde i na autorské čtení.

Sobota 1.2. – 20.00 h
Hvězdní honáci opět honí
Jiří W. Procházka
První specializované audio vydavatelství sci-fi, fantasy a hororu Walker a Volf vám předvede ukázky z první vydávané knihy Hvězdní honáci! Fantastická klasika ožívá a honáci opět honí.

Sobota 1. 2 – 20:00h
Vážně šílené britské seriály
Arvinej
Britové jsou šílení. Šíleně geniální. A taky pěkná prasata. Někdy umí dokonce i zpívat. Vydejte se na cestu skrz prostor a čas do říše famózních britských seriálů, vedle nichž je excentrický moffatovský Doctor Who jenom břídil.

Sobota 1. 2 – 21:00h
Masky a příšery
Františka Vrbenská „dis“
Pravěké kořeny lidových zvyků. Mezi Dušičkami a Popeleční středou, v „temné“ polovině roku se odehrává většina magických obřadů a rituálů. Z jakých hlubin pocházejí strašidelné a groteskní postavy českého a evropského folkóru? Najdeme jejich ozvěnu ve fantastice?

Sobota 1. 2 – 21:00h
Philip K. Dick, autor digitálního věku
Jan Nohovec „Arvinej“
Geniální americký spisovatel Philip K. Dick vystřídal pět manželek, dlouhodobě jel na drogách, měl pletky s FBI a v roce 1974 ho růžovým paprskem kontaktoval bůh. Napsal Minority Report, Total Recall, Blade Runnera a řadu dalších. Jaké jsou jeho nejlepší knihy?

Sobota 1. 2 – 22:00h
Nemrtví náckové (18+)
Štěpán Jura „Potan“
Jedním z nejdrsnějších nepřátel pro hlavního hrdinu filmu/knihy/hry jsou nacisti. Typická helma, dlouhý kabát, děsivý jazyk. Je však i něco hrůzostrašnějšího. Zombie/vlkodlačí/upíří náckové! Pojďme se tedy podívat na některá díla, která zkombinovala tyto elementy do dohromady. Heil Frankenstein!

Sobota 1. 2 – 22:00h
Erotika a herní Zaklínač
Marek Tvrdý „Marcus de Tycho“
Přednáška se věnuje erotice ve videohrách s hlavním zaměřením na herní trilogii Zaklínač z produkce polské společnosti CDProjekt RED. Z důvodu obsahu je přednáška určena pouze starším 18 let.

Neděle 2. 2 – 9:00h
Jak jsem přivedla Drákulu do Čech
Hana Mudrová
Beseda o probíhajícím elektronickém literárním projektu. Děj e-knihy „Až sroste kámen“ stále pokračuje. Kníže Vlad Dracul se dočkal svého nástupce, dalšího „drakobijce“. Brzy udělá první krůčky…

Neděle 2. 2 – 9:00h
Hrabě Káčula
NightCon Team „NightCon“
Vegetariánský upír Hrabě Káčula, sluha Hugo, služebná Nanny a dr. Husí brk – to jsou hrdinové oblíbeného legračního pseudohororového kresleného seriálu pro děti.

Neděle 2. 2 – 11:00h
Upírská pohřebiště
Jan Neuman „Wolverine“
Víte jak se upíři pohřbívali, proč a kde je můžete najít? Přijďte se dozvědět to a ještě víc, případně o těchto tématech v závěru podiskutovat.

Neděle 2. 2 – 12:00h
Velká Británie očima geeka
Arvinej
Podle kterého pralesa napsal Tolkien Fangorn a Lórien? Který hrad uvidíte na plakátu Hobita? Kde se natáčel Harry Potter? Kudy prošli Keltové, Římané a možná i král Artuš? Jak to vypadá v Cornwallu? A především – jak to dopadá, když český geek odjede na studijní pobyt do Velké Británie?

Neděle 2. 2 – 12:00h
Usagi Yojimbo
Barča Dvořáková „Shana“
Pro někoho jen zábavné čtení, pro jiné možnost jak si prohloubit znalosti o Japonsku. Komix Usagi Yojimbo je rozhodně zajímavým čtením pro mnohé generace lidí a ráda bych Vám ho v této přednášce o něco přiblížila.

Neděle 2. 2 – 12:00h
Filmy podle „young adult“ knih
Michaela Rodová „Charlotte“
Ze Twilight dávno skončilo, Hunger Games jsou v půlce a The Mortal Instruments už jste také viděli? Nezoufejte! V blízké době nás stále čeká několik filmových adaptací knih pro „mladé dospělé“. Jakých? Přijďte a dozvíte se!

Neděle 2. 2 – 13:00
Gargoyles – animované děti noci
Martin Váňa „Iluzon“
Gargoyles – fantastický animovaný seriál, v němž se snoubí na první pohled nesourodé prvky – věda a magie, vlkodlaci a kyborgové, úchvatní záporáci a hrdinové legend – to vše s postavami, které se postupně vyvíjí a přes den kamení.

 

Zdroj: amber.festivalfantazie.cz

Komentáře: 11

 • finka 23.1.2014na7.51

  Jj, hodně z toho mám už ve svém seznamu :-)))
  Ještě, že jsme srazy dali tak, že se vejdou mezi, stejně budu přebíhat.
  Bože (ač bezvěrec), jak já se těším!

  • Renča 23.1.2014na7.56

   no, mě docela štve, že v pátek i sobotu kolem poledne jsou pořady, na které bych zašla. Ale asi obětuju „Mladý svět“ a zajdeme na oběd ve 12, ráda bych stihla i ten Honzův Island, no nevím…
   V pátek bych ráda na Ríšu i na Kašlající autory :)

   • Czistoslava 23.1.2014na9.00

    No já se těším hlavně na vás tak to odnese program :-D

   • finka 23.1.2014na15.52

    Nic si z toho nedělej, já blíže koukla do seznamu a mám to ještě horší. Na Island chci taky, večer přijdu o scifi kvíz, ale JWP ve 20:00 si ujít nenechám, zvlášť když si celou jejich zvukovou produkci hodlám následně kupovat :-)))
    Prostě mám pátek i sobotu plnou, no uvidím.

 • Axia 23.1.2014na9.15

  Přiznám se, že z letošní nabídky programů skrz všemi liniemi jsem si moc nevybrala. Pár věcí mě zaujalo na Orientconu, ale jinak se budu rozhodovat asi až na místě.

 • Renča 24.1.2014na13.22

  A Petra Neomillnerová dnes oznámila, že bude mít v sobotu ve 14.h. přednášku o Moire :)

  • Czistoslava 24.1.2014na20.17

   No vida, tak dva programy už mám vyjasněné. 14.h. a 17.h. :-)
   Ještě abych tam měla kde koupit Krvavý písek, to by bylo fajn.

   • Renča 24.1.2014na20.22

    Standardně bývá na PGF stánek knihkupectví Daemon, tam bys to snad mohla sehnat.

 • Renča 29.1.2014na18.55

  Dnes vyšel na webu Pragofestu opravený program a hodně pořadů (i těch uváděných v tomto výběru) má změnu v čase. Petra Neomi s přednáškou o Moire je v sobotu ve 13 h., JWP v 17 h.
  http://pragofest.cz/porady/

  • Tor 30.1.2014na9.34

   takže JWP koliduje s Váma… no to je na pikaču, protože na Walkera jaksi musim a i chci samože.
   Jsem rozpolcena :-(

   • Renča 30.1.2014na10.07

    mě nejvíc štve ta Petra, na tu bych chtěla zajít, a kvůli obědu to asi nestihnem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče a následně uloží na váš disk. Ukládají se různé informace a nastavení, určená k lepšímu načítání webu, započítání do číselníků počítadla návštěvnosti, nebo v případě stránek s reklamním obsahem, vyhledá podle jiných již uložených cookies, reklamu přímo pro vás. Jak jste někde hledali novou pračku, vyskočí na vás pračky na každém webu, který si reklamou přivydělává.
Více informací naleznete na odborných stránkách, u tetičky WIKI, nebo strýčka Googla.

S pozdravem
Děti noci

PS: U nás pračky ani jiná zařízení nenaleznete :)

Zavřít