Michelle Hodkinová: Proměna Mary Dyerové

Pokračování jednoho z nejpřekvapivějších YA debutů poslední doby. Mara Dyerová věřila, že dokáže uniknout před svou minulostí, že všechny problémy jsou jen výplodem její mysli, která se pomalu vyrovnává s posttraumatickým stresem. Doufala, že po všem, čím si prošla, bude mít zase možnost být šťastná. Mýlila se.
Proměna Mary Dyerové
Úvod Proměny Mary Dyerové těsně navazuje na konec prvního dílu Prozření Mary Dyerové. Mara se probouzí v nemocnici, dezorientovaná, vystrašená a zmatená. Rodiče ji chtějí nechat hospitalizovat na psychiatrii kvůli halucinacím a výbuchům hysterie, při kterých tvrdí, že vidí svého mrtvého bývalého přítele Juda. Lékaři navrhnou sérii testů a možnost ambulantní léčby v zařízení specializujícím se na podobné případy mentálních poruch mladistvých. Mara ovšem dokáže rodiče přesvědčit o svém zlepšení a je propuštěna domů. A podivné události na sebe nenechají dlouho čekat.

Díky předepsaným lékům, nočním můrám, náměsíčnosti a výpadkům paměti Mara brzy netuší, jak vypadá realita. Skutečně ji někdo sleduje, nebo jde pouze o paranoidní představy a přeludy? A co její zvláštní schopnosti, doopravdy s nimi zabila několik lidí? Spolu s tím, jak se zoufale snaží před okolím vypadat v pořádku, jí bleskurychle ubývá sil a spolehnout se může jen na pomoc Noaha, kluka, kterého miluje a bezmezně mu věří. Jak moc moudré rozhodnutí to je, ukáže čas.

Proměna Mary Dyerové pokračuje ve stejném stylu jako její předchůdkyně. Je Mara šílená, nebo není? Je i není? Co se kolem ní děje? Snad každý čtenář v jistém bodě rezignuje na vymýšlení teorií a nechá se obklopit pocity nejistoty a vtáhnout do tajemné atmosféry knížky. O to víc nečekaně pak působí posledních třicet stránek, které převrací na hlavu doslova všechno, co bylo možné si o Mařině případu dosud myslet. Výborně provedené. Závěr přináší odpovědi, definitivně odhalí, jestli je možné řadit sérii k paranormálnu, ale zároveň končí velkým cliffhangerem, který vyvolá doslova záplavu nových otázek.

Kostra Mařina příběhu je mistrovsky vystavěná, intenzivní a děsivá, přesto se o knížce jako takové nedá mluvit jen v superlativech. Při opakovaném čtení začíná být patrné, že některé scény jsou vystavěné na efekt, chybí jim skutečný účel a začínají se opakovat. Stejně je tomu i s dějovými zvraty (únos). Mara zapadá mezi typické pasivní hrdinky, nedovede si dát dvě a dvě dohromady a neustále čeká na záchranu zvenčí. Noah Shaw oproti ní patří k potenciálně velmi zajímavým postavám, jen kdyby se dokázal vymanit z přisouzené role rádoby arogantního bad boye, který ve skutečnosti pro Maru udělá první poslední a neustále se obviňuje ze všeho špatného, co se jí stane, aniž by se zamyslel nad skutečností, jaký on sám má na zdraví své přítelkyně vliv. Není proto žádným zklamáním, že romantická linie mezi nimi byla v zájmu děje trochu upozaděná a není tak výrazná jako v předchozím díle. Přibývá naopak vtipu, který výborně odlehčí jinak poměrně depresivní a temná místa vyprávění.

Michelle Hodkinová má nezpochybnitelný talent, v Proměně Mary Dyerové se ovšem příliš často uchyluje k opakování jednou použitých scén a postupů, spousta věcí zůstává nedořešených a hlavní hrdinové si nedovedou získat dostatek sympatií. Na druhou stranu atmosféra knihy je jedinečná, hororová a nevyzpytatelná takovým způsobem, že nepředstavuje problém přehlédnout nedostatky a těšit se na závěrečný díl, který slibuje neobyčejný zážitek.

Vydal: Slovart, 2013

Koupit knihu