Petra Neomillnerová: Amélie a barevný svět

Amélie a Markéta bydlí spolu se svými maminkami v zapomenutém domě v pražské Tróji, který přítomností lidí znovu ožil. Blíží se zimní prázdniny a všechny jeho obyvatelky se těší na společné Vánoce. Atmosféru však kazí spory mezi Markétinými rodiči i mezi holkami. Díky Markétě je Amélie součástí světa živých, který ji však může o Markétu zas připravit.

Neomillnerova_Amelie2

Barevný svět, svět živých lidí, byl donedávna pro dva duchy, Amélii s její maminkou Lydií, uzavřený. Schovávaly se od velké povodně před 122 lety ve svém starém domě ze strachu z prozrazení a společnost jim dělalo jenom pár koček. Amélie, které je už navždy třináct let, přeci jen občas vyklouzla z domu, a tak se u řeky seznámila se stejně starou Markétou. Holky se spřátelily a jejich maminky nakonec taky. Vzájemně si pomohly, Amélie s Lydií nepřišly o svůj domov a Markéta s maminkou Elen získaly přes finanční těžkosti nové bydlení v jejich zdánlivě opuštěném domě.

Nyní bydlí všechny spolu, dům plní hudba, spousta květin a nových věcí. Jenže Markéta pomalu dospívá, tráví spoustu času se svým klukem Samem a Amélie se začíná bát, že nakonec zůstane bez kamarádky. Taky trochu žárlí, ona zřejmě nikdy kluka mít nebude. Možná že by přeci jen někoho mohla potkat, třeba ducha Jakuba, kterého spatřila během výpravy na vánoční trhy. Markétu zas trápí problémy s otcem Radimem, který se vrátil z filmování v zahraničí a zajímá se o to, s kým a kde Markéta zrovna bydlí. Svými starostmi by mohl ohrozit Lydii s Amélií.

Petra Neomillnerová napsala román Amélie a barevný svět ve stejném duchu jako první díl Amélie a tma. Kniha je opět členěná do kapitol, které se vždy věnují jedné z dívek z jejich pohledu a jsou psané v první osobě. Ve společnosti Amélie a Markéty čtenář navštíví zákoutí staré Prahy a užije si atmosféry vánočních trhů.

Obě holky mají spoustu starostí a snaží se je řešit. Vývoj postav je znát hlavně u Amélie, z které se od prvního dílu stává rozhodná mladá dáma. Větší prostor dostane Markétin otec, těžká rozhodnutí čekají i Améliinu mamku Lydii a objevuje se několik nových postav, z nichž nejdůležitější je Jakub.

Útlá knížka opět s ilustracemi Lubomíra Kupčíka nám s dcerou přinesla několik pěkných večerů a dceři se i přes duchařský příběh usínalo bez problémů. Četla se nám moc dobře a jen díky mé důslednosti jsme jí nedočetly na jedno či dvě posezení.

Poutavý příběh s melancholickou atmosférou určitě zaujme jak malé slečny, tak i jejich maminky.

Ukázka
Vydal: Albatros, 2013
Koupit knihu