Kelley Armstrong: Bitten

Jednoduše mě zaujal trailer na seriál Bitten, natočený podle stejnojmenné knihy Kelley Armstrong, která je její prvotinou (kniha vyšla v roce 2001) a zároveň první dílem už ukončené třináctidílné série Women of the Otherworld. A tak jsem po knize sáhla… a po přečtení můžu říct, že trailer hodně odpovídá předloze.

Armstrong_BittenBitten (Kousnutá) je příběhem třicetileté Eleny Michaels, jediné vlkodlačice na světě. Setkáváme se s ní ve chvíli, když žije se svým přítelem Philipem už víc jak rok v Torontu a pracuje jako novinářka. Elena před Philipem tají, že je vlkodlak, ale nemá to snadné. Cca jednou týdně je nutkání se proměnit ve vlka tak silné, že prostě musí v noci vylézt z postele a jít se proběhnout do lesů. A tyhle noční výlety se jejímu příteli moc nezdají. Elena však není připravena mu své tajemství prozradit. Jenže pak se jí ozve Jeremy, alfa její smečky, že potřebují pomoc s nebezpečnou situací ve Stonehavenu, kde Elena žila celých deset let po své přeměně. Její domovskou smečku ohrožují divocí vlkodlaci – samotáři, kteří zabíjejí lidi a přitahují nežádoucí pozornost k Jeremyho domu a pozemku. S Eleniným návratem domů však souvisí i to, že bude muset znovu čelit svému exmilenci Clayovi.

Vedle této hlavní linie se v románu odehrává vedlejší – Eleniny vzpomínky na to, jak poznala Claytona, jak byla kousnutá, její první roky jako vlkodlačice, kdy byla zavřená v kleci, protože se neovládala a nedokázala přijmout, čím se stala.

Elena je emocionálně rozpolcená mezi dva životy a dva muže. Je sirotek, vyrůstala v pěstounské péči a vždycky snila o „normálním“ životě a rodině. Na univerzitě se zamilovala do Claye a brzy poté byla proti své vůli přeměněna a v podstatě tak připravena o budoucnost, o které snila. Po deseti letech se snažila odpoutat od smečky a začít žít jako člověk, ale je okolnostmi vržena zpátky. Má ráda členy své smečky, alfa Jeremy jí nahrazuje otcovskou figuru v životě, Stonehaven je pro ni domov. Clay ji přitahuje, jsou milenci, a Elena ví, že ji Clay miluje, ale ona si takový cit k němu přiznat nechce, naopak v sobě živí nenávist. Jejich vztah je typu „oheň a benzín“, něco podobného jako Cat a Bones (Noční lovci) nebo Kate a Curran (Kate Daniels). Tohle je zřejmě jediné, co čtenář na jejím chování nechápe, protože podle jejího jednání je jasné, který z těch dvou chlapů je pro ni ten pravý, ale ona se proti tomu bouří vnitřně i navenek. Teprve napínavá situace v závěru románu ji donutí otevřít oči a vidět svůj život jasněji. Jinak je Elena sympatická hrdinka, nebojácná, tvrdohlavá, drzá, vtipná, která nemá problém nakopat někomu zadek nebo mu zakroutit krkem (doslova).

Kelley Armstrong zasadila příběh do současnosti (tedy do doby, kdy ho psala, rok 1999), kde lidé nevědí o existenci nadpřirozených tvorů. V Bitten se objevují pouze vlkodlaci, kterých je na celém světě jenom 35. Je jich tak málo, protože kousnutí málokdo přežije, obzvlášť žena, proto je Elena taková rarita. Vlkodlaci se však jako vlkodlaci také rodí, ale gen se přenáší jen po mužské linii. Mění se pouze ve velké vlky, nemají tu lidsko-vlčí meziformu, jakou známe z jiných knih tohoto žánru. Jsou smrtelní (jenom je obtížnější je zabít), ale stárnou pomaleji než lidé. Podle anotací na další knihy se série věnuje i dalším nadpřirozeným bytostem. Bitten je vyprávěno v první osobě z pohledu Eleny a druhá kniha taky, ale jiné knihy série mají jiné hrdinky a hrdiny. Takže to není typická urban fantasy série s jednou hrdinkou.

Bitten je dechberoucí, romantický, akční, čtivý příběh s vtipnými dialogy, který jen tak neodložíte. Elena je sympatická hrdinka a Clay je úžasný bad boy. Autorka také hodně stránek popsala z pohledu Eleny jako vlčice – bolestivou přeměnu, hon na jelena, dlouhý úprk z Toronta, ale i bláznivé pošťuchování vlčí smečky v lese nebo hon lesem za zabijáky. Jsou to zábavné a úžasné okamžiky, na které v mnoha jiných knihách nenarazíte.

Bitten je výborný román a ihned mě chytil. A když vezmu v úvahu, že tohle je prvotina, tak by v podstatě další díly měly být lepší a lepší, což mi připadá skoro nemožné. Už dlouho mě nic takhle příjemně nepřekvapilo. Na seriál se tedy moc těším a zároveň se obávám, jestli to tvůrci nepokazí, protože kniha je skvělá.

První vydání: 2001, Random House

Ke koupi např. zde: Bookdepository.com