Jiří Pavlovský: Výtah do pekla

Tým Felixe Jonáše má plné ruce práce. Něco v nemocnici vyděsilo celé oddělení pacientů v kómatu. V jednom nenápadném paneláku umírají a mizí lidé. Do toho všeho jim pomyslný nůž na krku drží čarodějka Ester von Blaschkof.

Pavlovsky_Kladivo5_VytahUrban fantasy sérii Kladivo na čaroděje a její protagonisty není třeba dlouze představovat. Pražská parta antihrdinů řeší převážně detektivní zápletky. Příběhy se neberou příliš vážně a často jsou odlehčeny černým humorem. Série se v krátkém čase mezi čtenáři poměrně dobře uchytila a dá se předpokládat, že bude minimálně stejně úspěšná jako série JFK.

Pátého dílu série Kladivo na čaroděje se opět ujal její duchovní otec Jiří Pavlovský. Rozdíl oproti třetímu a čtvrtému dílu, které nenapsal, je doslova obrovský. Do děje se vrátil humor, spád a všechny postavy naplno využívají své speciální schopnosti. Výtah do pekla byl už předem avizován jako horor. Autorovi se povedlo na malém prostoru rozehrát dokonce dva hrůzyplné příběhy i s krátkou sjednocující humornou linku.

Felix s Walterem dostanou za úkol vyšetřit záhadu v jedné nemocnici. Cosi dokázalo vyděsit pacienty v kómatu. Celkem brzy vyjde najevo, co bylo příčinou, a Ester von Blaschkof jim dá na vybranou, buď odmítnou problém vyřešit a zabije je hned, nebo se o vyřešení pokusí a pravděpodobně při tom zemřou. Likvidaci nepředstavitelně mocného soupeře autor zasadil do děsivých kulis hororu s démony, peklem a mýtem Cthulhu.

Překvapivě daleko silnější atmosféru má případ smrtícího paneláku. Řeší jej alkoholička a telepatka Klaudie, která byla v dřívějších knihách opomíjená a působila jako nejslabší článek Felixova týmu. Jiří Pavlovský dokázal skvěle využít strach z uzavřených temných prostor v dnešních betonových králíkárnách pro lidi. Možná to znáte sami, jestli jste vyrůstali v paneláku. Noční můry o tom, jak běháte v temných chodbách, něco vás honí a vy to nevidíte. Za každým rohem další stejná ponurá chodba. Okna a dveře nejsou, nebo je nemůžete otevřít. Schodiště a výtahy vás dovedou zase do stejného místa…  Pro Klaudii se tyto noční můry stanou skutečností a musí ze sebe vydat to nejlepší i nejhorší, aby dokázala přežít. Vydloubávání si oka lžičkou je pouze jedna z mnoha strastí, které ji čekají.

S Klaudií měl původně spolupracovat Vincenc. Jeho cholerická povaha ho však místo toho zavedla do vězení. Tahle část děje je určená k pobavení čtenáře. Hláška střídá hlášku, a oč je Vincencův příběh kratší, o to vtipněji a úderněji působí.

Celkově považuji pátý díl za povedený a zatím nejlepší ze série. Ano, narazíme na drobné logické nesrovnalosti. Je možno vytknout nevyužití zárodku démona ve Felixově těle. Ale to jsou všechno drobnosti. Ze všeho nejdůležitější je dobrý celkový dojem a autor jej zvládnul navodit na jedničku. Osobně bych se přimlouval, aby sérii psal pouze Jiří Pavlovský. Dopředu bych věděl, že se budu u knížky bavit a přečtu ji na jeden zátah.

Hodnocení: 80 %

Ukázka

Vydal: Epocha; 2013

Koupit knihu