James O’Barr & Jim Terry: Vrána – Soumrak bohů

Kdysi lidé věřili, že když někdo zemře, jejich duše odnese vrána do země mrtvých. Ovšem někdy, když se přihodí něco velmi zlého a odchod doprovází nesmírný smutek, duše nenajde pokoje. A tak někdy, jenom někdy, vrána duši zavede zpátky, aby mohla vše špatné napravit.

Barr_Vrana_SoumrakZnámý příběh tajemného mystického mstitele již dávno překonal hranice žánru a není divu, že se v různých obměnách pravidelně vrací. Pod scénářem nejnovějšího pokračování s podtitulem Soumrak bohů podepsán autor původního komiksu Vrána James O’Barr, proto si zaslouží pozornost a představím ho podrobněji.

Hned na úvod je třeba uvést na pravou míru slovo pokračování, protože zůstává zachován pouze původní motiv touhy po spravedlivé odplatě a komiks je možné bez obav číst bez znalosti jeho mnohem známějšího předchůdce, i když jak už to tak bývá, samozřejmě se v knize najde několik odkazů ke starší okřídlené sestřičce. Je však třeba obratem dodat, že místo rozervaného nemrtvého hudebníka se tentokrát bude muset hlavní hrdina vyrovnat s hrůzou koncentračních táborů za druhé světové války, čtenáře tedy nečeká žádný příjemný příběh. Děsivé kulisy stísněného lágru s bezvýchodnou atmosférou představují skutečně silný zážitek, se kterým už se každý musí popasovat po svém.

Děj hned od samého počátku rychle utíká kupředu, prakticky ihned vtahuje čtenáře do brutální krvavé akce končící až ve chvíli, kdy je spravedlnosti učiněno zadost. Soumrak bohů totiž představuje jeden z nejintenzivnějších zážitků letošního roku, což s sebou však přináší i drobné nevýhody. Celý komiks se skládá pouze ze tří krátkých sešitů, takže se po prvním přečtení může dostavit lehké rozčarování. Je sice pěkné, že kniha obsahuje zajímavé bonusy, ale hlavní komiks končí už ve dvou třetinách (tedy 72 stran!).

Na detailní rozbor charakterů není příliš prostoru, postavy jsou zkratkovitě šablonovité a kromě pár kusých informací se toho mnoho nedozvíme ani o hlavním hrdinovi, který místo jednoho konkrétního člověka představuje spíše všechny ty jednotlivé anonymní oběti své strašné doby. Jestliže se v první Vráně James O´Barr pokoušel vyrovnat s vlastní osobní tragédií, nyní naopak osobitým způsobem předkládá svůj pohled na velmi nepěknou část našich dějin a nutí čtenáře k přemýšlení, což už se dnes moc nenosí.

První dojmy sice mohou být i z výše uvedených důvodů trochu rozpačité, ale výrazně se zlepšují s každým dalším znovuotevřením knihy. I tak ale Vrána: Soumrak bohů asi není komiksem úplně pro všechny, protože fanynky Erica Dravena si tentokrát na své rozhodně nepřijdou.

V poměru cena/výkon se jedná o poměrně luxusní sběratelský kousek (nemyslím zrovna ještě poměrně vymazlenější limitovanou edici), který vyjde na stejné peníze jako pětkrát rozsáhlejší prequel ke Strážcům, a není ani tolik přístupný širší čtenářské veřejnosti jako Spiegelmanův Maus. Za mě si však určitě doporučení zaslouží, protože se jedná o unikátní záležitost a najdeme zde vše, co z daného tématu bylo možné na tak krátký prostor vtěsnat.

Ukázka

Vydalo: Comics Centrum; 2013