Thea Harrison: Dragon Bound

Paranormální romance se většinou hemží upíry, vlkodlaky a anděly. Co takhle zkusit pro změnu něco ze starých bájí? Třeba draka, jednorožce nebo gryfa?  

Harrison_Dragon_BoundPia Giovanni, po otci člověk a po matce Wyr, se stane obětí vyděrače. Její bývalý milenec jí pohrozí, že nadpřirozené komunitě vyžvaní, jaké stvoření je na základě genů z matčiny strany. Pia ví, že nemůže za žádnou cenu dopustit, aby se její tajemství vyzradilo, protože by vzápětí měla v patách celou smečku pronásledovatelů. Ovšem úkol, který musí Pia pro kontakty svého ex vykonat, patří k těm z vysoce nebezpečných a takřka nemožných. Musí se vloupat do dračího pelechu a ukrást jeden z dobře střežených dračích pokladů. Dragos Cuelebre nemůže uvěřit, že se někdo odvážil vloupat do jeho doupěte. Kdo by mohl být natolik drzý, aby dráždil prastarého a neskutečně mocného netvora?

Pia pracuje v baru a má velmi jemnou povahu. Jí vegetariánská jídla, což není příliš překvapivé, protože její matka sice byla Wyr, ale býložravec, nikoliv predátor. Pia disponuje i několika užitečnými magickými schopnosti, jež ji pomohou dostat se do dračího pelechu a zpět, ale zároveň ji uvádí v nebezpečí. Jednou zapomněla na rady své zesnulé matky a hned skončila v maléru. Když se Pia Giovanni rozkouká, tak dokáže čelit i drakovi, ale většinu času působí jako nudná pacifistická šedá myška. Místo aby nakopala svému bývalému prdel a za po moci magie se ho nadobro zbavila, tak se raději vydá splnit úkol, i když krásně mohla sedět v tropech pod deštníkem a cucat koktejl s vědomím, že ten zrádce už nikdy nikomu nic nevyžvaní. Je velmi osamělá a citově zranitelná.

Dragos Cuelebre stojí v čele Wyrů (nadpřirozené bytosti – kožoměnci od liškodlaků po gryfy). Má pověst krutého, nelítostného a děsivého vůdce. Má víc nepřátel než spojenců a v čele jeho listu „Brzy bude mrtvý“ aktuálně stojí král temných fae. Dragos čile podniká a věnuje se i politickým hrátkám za podpory svých věrných sentinelů (hromový pták, gryf, harpyje). Když se nad New Yorkem ozve dračí řev, tak se tříští sklo, bourají auta a vyděšení lidé prchají. Dragos pocítí nečekaně vysoký zájem o zloděje. Bohužel během času stráveného s Piou se mu začíná snižovat jeho mozková kapacita a z děsivé šelmy se stává terarijní mazlíček malého děcka. Mozkové buňky se mu nejenže stěhují do nižších partií, ale i nenávratně mizí.

Thea Harrison zasadila první díl z paranormální série Elder Race do všedního světa, kde jeho obyvatelé vědí o existenci nadpřirozených bytostí. Kromě Wyrů se objevují i upíři, elfové nebo fae. Bohužel se neobtěžovala své čtenáře blíže seznámit se zákonitostmi svého světa, prohloubit vzájemné vztahy lidské i nadpřirozené komunity.

Čtenář si ani neklade otázku, jak to dopadne s Dragosem a Piaou, ale spíš ho zajímá, co má Pia za tak nebezpečné tajemství, že ji kvůli němu matka chránila s paranoidní opatrností. Až později se tahle otázka vymění za jinou. Alespoň závěrečné finále, tedy zúčtování se záporákem, mohlo být o pár stránek delší než popis žhavých sexuálních hrátek.

Pokud Bratrstvo černé dýky patří mezi průměrnou  paranormální romanci, tak Dragon Bound spadá do podprůměru. Možná se kvalita s dalšími díly zvedne, ale možná taky ne. Autorka musí umět nabídnout silnou hlavní dvojici, zajímavý svět nebo poutavý příběh. Bohužel Dragon Bound v těchto ohledech kulhá. Bylo by fajn, kdyby se českou oblohou proháněl hrůzostrašný drak se sexy lidskou podobou, ale Dragos Cuelebre na to není dobrý kandidát.

Thea Harrison se k Pie a Dragosovi vrátila v jedné z dalších knížek série. V příběhu nazvaném Lord´s Fall.

Koupit na bookdepository.com