Myke Cole: Stínové operace – Kontrolní bod

Napojení představuje výzvu pro americký lid i svět, neboť je stejně jedinečné a nebezpečné jako atomová bomba. Představuje největší příležitost, zároveň ale i největší hrozbu, které jsme jako národ museli čelit od chvíle, kdy byla v roce 1945 otestována první jaderná zbraň. Bez ohledu na to, zda se jí podobá, nebo se od ní liší – magie je novou atomovou bombou. (str. 40)

Cole_Kontrolni-bodArmádní nadporučík Oscar Britton spolu se svou jednotkou doprovází vojenské Jednotky nadpřirozených operací (JNO) v boji proti Samotářům, kteří porušili zákony související s užíváním magie. Zanedlouho se i u něho samotného projeví zakázané magické umění – portomancie, a Oscarovi nezbývá než uprchnout před bývalými přáteli, kolegy a vyhnout se mágům z JNO. Oscar Britton brzy zjišťuje, že svět okolo něho, protkaný magií, je daleko složitější místo, než si doposud myslel.

Pro Oscara měl doposud život dva pevné body. Jedním byla matka žijící v manželství s jeho násilnickým otcem. Druhým služba v armádě. Nadporučík Britton přes všechnu svou loajalitu k vlasti není slepý k chybám vojenského velení a rozhodně nesouhlasí s brutálními zásahy proti některým uživatelům magie, vždyť spousta z nich jsou teprve neplnoletí, jež se ocitli v problémové situaci. Během jedné z operací se Britton dostane do konfliktu s Harlekýnem, mágem z JNO. Bohužel netuší, že za krátkou dobu bude Harlekýn v patách jemu. Pro své výjimečné magické nadání dostane Oscar nabídku, která se neodmítá. Smrtící injekce, nebo milost od prezidenta, pokud se upíše do tajného projektu. Pro hlavního hrdinu není problém pracovat pro Spojené státy americké, vždyť to dělal doposud. Zakopaný pes je někde úplně jinde a Oscar se musí rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Myke Cole ve své knize stvořil svět, kde došlo k Velkému znovuprobuzení. Svět zaplavila magie a mnoho lidí bez ohledu na věk, pohlaví, postavení a národnost se stalo Napojenými. Každá země světa se s magií rozhodla vypořádat po svém. Jinak mágů a Částečně napojených využila komunistická Čína, jinak Evropský kalifát a jinak USA. Ve Spojených státech mezi povolená magická umění patří ovládání čtyř živlů a magické léčitelství. Naopak trest smrti se vztahuje na černokněžníky, nekromanty, vyvolávače magických bran (portomancie) nebo živelných elementálů. Bohužel si člověk, který se stane Napojeným, nemůže vybrat svůj talent. Příznivcům zapovězených umění nezbývá než se vzdát JNO, nebo se stát Samotáři a žít v ilegalitě a pronásledování. Naopak ostatní se mohou rozhodnout, jestli se stanou Samotáři, nebo vstoupí do služeb Strýčka Sama. Zkrátka ukázkový příklad americké demokracie.

Kontrolní bod je prvním dílem ze série Stínové operace. Připomíná knižního křížence X-men, Avatara, Vinnetoua a Čety. Jedná se o svižnou military fantasy, kde nechybí bojové akce plné krve, magie i olova, těžký život na cvičišti, týmová spolupráce i politické machinace a zrada. Hlavní hrdina stačí potkat i přitažlivou ženu a narazit za chlápka, kterého opravdu, ale opravdu nemá rád, a než bude konec příběhu, tak se s ním bude muset alespoň jednou pořádně seřezat. Kromě toho řeší Oscar Britton své vnitřní spory. USA z jeho poměrně realistického pohledu rozhodně nevycházejí jako nejdokonalejší na světě, ale naopak to místy působí jako protiamerická kritika.

Největším problémem pro čtenáře by se mohl stát začátek knihy, protože se hned ocitnou pod palbou a musejí se vypořádat nejen se svižností vojenského zásahu, ale s neznámými termíny jako terramancie, fyziomancie nebo živelní elementálové. Netrvá ale dlouho a čtenáři se dostane vysvětlení. Co však nechal Myke Cole bez podrobnějšího vysvětlení, jsou některá pravidla, v nichž jeho svět funguje. Kdy došlo k Znovuprobuzení? Proč jsou některá umění zakázaná, a jiná ne? Proč mohou Nadaní vstoupit pouze do armády? A další otázky se společně s příběhem vynořují, ale Myke Cole je zatím nechává bez odpovědi.

Překladatelka knihy do češtiny si jistě musela s množstvím vojenského názvosloví a přezdívek užít své, proto asi není nic překvapivého, že senátorka Nancy Whalenová se občas změnila na senátora Whalena.

Kontrolní bod nabízí svižnou military fantasy, kde hlavní hrdina kromě svalů a magie používá i mozek. Přes zaměření románu se nejedná o propagandu násilí, plnění rozkazů za každou cenu nebo bezmezné velebení mocných Spojených států.

Ukázka

Vydal: Fantom Print; 2013

Koupit knihu