Čarodějové, čarodějnice, čarodějčata v literatuře – 7. část – Gyta

A jedna chuťovka na závěr…
Gyta Oggová autora Terryho Pratchetta
Známější jako Stařenka Oggová, čarodějka z Hor Beraní hlavy.
CarodejkyNaCestach

Její přesný věk není znám, ale spekuluje se, že by jí mohlo být přes sedmdesát let, i když jejímu poslednímu dítěti není příliš přes dvacet. Měla dobrodružné mládí a pracovala jako služebná v královském hradu v Lancre, než nastoupila jako učednice k čarodějnici Bedřiše Předpokladové. Proslula zdravým zemitým postojem k lidské přirozenosti (kombinace praktické psychologie, letitých zkušeností, zdravého rozumu a okultního inženýrství).

Oficiálně měla tři manžele: Alberta, Winstona a Střízlivěje, které přežila. Zlé jazyky dávají smrt jejích manželů do přímé souvislosti s faktem, že Stařenka má patnáct žijících dětí. K tomu je nutné připočíst, že mnoho z jejich dětí už má vlastní potomstvo, a dokonce i vnoučata. Na rozdíl od většiny čarodějek na Zeměploše žije Stařenka Oggová v moderně vybaveném domku v centru Lancre, v sousedství příbytků jejích synů Jeníka a Jasoně. Mezi její nejbližší přátelé patří čarodějka Bábi Zlopočasná.

Stařenka proslula jako autorka knih Radost z bašky (zakázána), Pohádky Stařenky Oggové pro malé lidičky (stažena z prodeje) a Kuchařkou Stařenky Oggové. Mezi její proslulé recepty patří Prapůvodní polévka (stačí nechat dost dlouho na teple a zrodí se v ní nějaký život), Chléb a voda (oblíbený recept Patricie, samozvaného vládce Ankh-Morporku), Pilulky ze sušených žab, Jasnovidné gumbo paní Gogolové, Stařenky Oggové eňoňůňo Ňamky s eňoňůňo uhňahňanou omáčkou Ňamňam a hlavně Jahodový klátil (je růžový a klátí se).

Informace o Stařence získány s menší výpomocí Průvodce po Zeměploše od Terryho Pratchetta a Stephena Briggse.