Lee Carroll: Černá labuť vzlétá

Ocitáme se v New Yorku hospodářské krize nedávných let, v městě obývaném nadpřirozenými bytostmi, o nichž nemají lidé, a už vůbec ne Garet Jamesová, ani potuchy.

Carroll_Cerna_labut

Garet Jamesová se živí jako šperkařka a spravuje otcovu uměleckou galerii. Otec se ovšem příliš zadlužil a hrozí jim, že ztratí jak galerii, tak svůj byt. Garet se po cestě městem zastaví ve starožitnictví. Starý obchodník ji požádá, aby otevřela starobylou skříňku, na jejímž víku se skví znak s černou labutí – stejný jako má Garet na medailonu a prstenu. Garet si skříňku odnese a v dobré víře ji otevře – vypustí tak ale na svět dosud uvězněné démony zmaru a zoufalství, které okamžitě pohltí celé město. A Garet brzy zjistí, že to ona je musí svými schopnostmi opět spoutat. Garet je totiž strážní věž, žena svým rodem schopná získat nadpřirozené schopnosti a postavit se čaroději hrozícímu ovládnout svět. A jako by toho náhle neměla dost, ještě o ni projevuje zájem tajuplný miliardář Will, který má na krku mnohem víc křížků, než se zdá.

Černá labuť vzlétá je prvním dílem série manželské dvojice Carol Goodmanové a Lee Slonimského, vystupující pod pseudonymem Lee Carroll. Román svým čtenářům nabízí nejen v žánru neobvyklou hlavní hrdinku, ale také nové pojetí nadpřirozených bytostí a jejich schopností.

Garet se od ostatních hrdinek žánru urban fantasy poměrně liší. Není to žádná typická drsná hrdinka, ale obyčejná žena, má milujícího, i když trochu nezodpovědného otce, přátele, na které se může vždy spolehnout, a práci, kterou zbožňuje. O nadpřirozeném světě, který se ukrývá před zraky lidí, netuší ani zbla, a tak je pro ni zprvu děsivé zjištění, že se náhle ocitla mezi jezerními pannami, upíry, mantichorami, démony, elementály a vílami v čele s jejich králem Oberonem – a že je schopna přebírat jejich schopnosti a je předurčena postavit se mocnému nepříteli.

Kniha nabízí svým čtenářům neotřelý fantasy příběh s příslibem romance, bohužel až příliš hluboko pohřbený pod nánosy detailních popisů obrazů v galerii, šperkařských postupů, ulic, poklopů kanálů, schodišť a lecčeho všeho dalšího. Detailně popsané akční sekvence tak na své akčnosti ztrácejí a působí nudně a utahaně a ještě více tak upozorňují na skutečnost, že hlavní hrdinka by si v takových scénách potřebovala několikrát přešlápnout, jak moc si stojí na vedení. Veškeré reakce jí trvají stokrát déle, než by bylo vhodné.

Ani romantická linie nefunguje, jak by měla. Bohatý obchodník Will je zde představen jako tajuplný, charismatický mecenáš umění, který se vždy objeví tam, kde je ho třeba, a ke Garet ho táhne neodolatelná přitažlivost. Ve skutečnosti ale působí chladně, odtažitě, vypočítavě a charisma nechal zřejmě v předminulém století, kdy si také nejspíš naposled doplnil svůj slovník. Chemie mezi Willem a Garet nefunguje, ačkoli hrdinka se do něj zamiluje téměř na první pohled a také se podle toho chová.

Černá labuť vzlétá je v žánru jistě unikátem – otázkou je, zda v pozitivním, či negativním slova smyslu, což si musí čtenář rozhodnout sám. Neoddiskutovatelnými pozitivy románu jsou temná, stísněná a v určitých částech až hororová atmosféra a neotřelé pojetí nadpřirozených schopností a bytostí. Ztrácí ovšem na líném tempu, poměrně plochých charakterech, které nemají čím překvapit, přehršlemi zbytečných popisů jak města, tak šperkařských postupů nedávajících prostor čtenářově fantazii a neexistující chemii mezi ústředním párem.

Pokud jste čtenář se zájmem o umění, jemuž nevadí pomalé tempo příběhu, pak je Černá labuť vzlétá román pro vás. Pokud jste si v žánru urban fantasy oblíbili akční detektivní příběhy s dvojicí hlavních hrdinů, mezi kterými to jiskří na sto honů, pak se poohlédněte někde jinde, protože vedle takových strhujících příběhů je Černá labuť vzlétá i se svým originálním nadpřirozeným světem jen neduživým bratříčkem.

Vydalo Motto, 2013
Koupit knihu