Blanka Jehlíková: Sabat

Současná pražská čarodějka Johana Králová se objevuje ve čtyřech nových příbězích české autorky Blanky Jehlíkové. Tentokrát bude ve hře sabat, temný mág, jedna sestřenice s malou dcerou a domácí skřítek.

Johana k výkonu svého povolání často potřebuje magické byliny, ale protože babky kořenářky téměř neexistují, tak jí nezbývá nic jiného, než se obrátit na botanika. Naštěstí její sestřenice Magda má doktorát z přírodních věd, k tomu navrch i desetiletou dceru Annu a matku Věru, která svou neteř Johanu přímo nesnáší, protože ji považuj za šarlatánku.

Jehlikova_SabatV prvním příběhu Svatojánská noc se čarodějka s Magdou vydají sbírat byliny v okolí Johaniny chalupy. I přes snahu domácího skřítka Pana Kocoura a bývalého policejního psa Roda jim jejich plány změní temný mág Luboš Nádvorník. (Postava Nádvorníka se objevuje už v příběhu Hon na strašidlo v předchozí sbírce Čarodějka.) A Johana se musí vypravit na sabat na Babí horu.

Tupilak zní název druhé podívky, ale také jméno vražedného monstra, s jehož pomocí se chce pokořený a naštvaný Luboš Nádvorník zbavit čarodějky Králové jednou provždy.

Magda odjíždí na pracovní pobyt do Alp, teta Věra skončí v nemocnici s úrazem a Johana se musí postarat o desetiletou holčičku. Do toho se na ni obrací paní sabatu s prosbou o pomoc při vyšetřování smrti několika jejích možných nástupnic. Ani v Tělu k pronajmutí si nadpřirozená pražská živnostnice neodpočine.

Johana svěřila svou neteř do péče dvou obyvatel chalupy v Bukách, německého ovčáka Roda a domácího skřítka. Brzy se ukazuje, že Anička přeci jen nezapře svůj příbuzenský vztah s čarodějkou, a proto přichází menší učitelské Sólo pro kocoura (nejoblíbenější podoba domácího skřítka). Zatímco se Anna dobře baví, tak se její teta snaží pomoci Joškovi, majorovi z pražské kriminálky, jenž se pokouší najít pachatele brutálních loupeží v zlatnictvích, protože mrtvých nevinných příbývá zdrcujícím tempem.

Od pestrých dobrodružství v Čarodějce neuplynulo příliš času. Třicátnice Johana se za tu dobu nezměnila. Stále vzbuzuje dost rozporuplné pocity, protože disponuje arogancí, chladem a sebeovládáním. Kdyby hysterčila a panikařila při každé příležitosti, tak by ve své branži dlouho nepřežila, ale kvůli její odtažitosti k ní čtenář obtížně hledá cestu. Na druhou stranu vůči neteři Aničce se projevuje jako benevolentní, ale pečující tetička a dokáže být milá i na policistu Joška, takže citlivější strunu někde hluboko uvnitř skrývá. Tentokrát vypluje na povrh i něco o jejím milostném životě.

Všechny příběhy spojuje sabat. Místo, kde se „mírumilovně“ setkávají čarodějky, temní mágové, sukuby, vlkodlaci a další nadpřirozené bytosti. Blanka Jehlíková se rozhodla ukázat, že ve světě její čarodějky existují další nadpřirozené bytosti a jejich vzájemné vztahy rozhodně nejsou jednoduché. Kromě toho přidala i osvědčenou krimi zápletku a tentokrát se zahraničním vysoce nebezpečným gangem lupičů.

„Jaká náhoda…,“ si může povzdechnout čtenář na konci Sóla pro kocoura. Opravdu bylo nutné umístit kriminální bandu zrovna na tohle místo? Naštěstí je to jeden z mála nedostatků. Snad kromě nedořešené zápletky s Marií Klárou, paní sabatu. Nezbývá než pevně věřit, že někdy v budoucnu se i ona dočká svého sóla a její nepřátelé ponesou následky svých činů.

Sabat není knížka s drsnou cool hrdinkou, ani se super nadpřirozenou nymfomankou. Jedná se o magickou klasiku s kříšťálovou koulí, soubojem vůlí a  čarodějnými intrikami. Rozhodně potěší čtenáře – začátečníky, protože do žánru proniká opatrně a poučně. Co tahle zaskočit na Sabat s Johanou a přesvědčit se na vlastní kůži, jestli je to vaše krevní skupina?

Vydal: Deus; 2013

Koupit knihu