Justin Cronin: Dvanáctka

V mezinárodním bestselleru Přechod (2010) vytvořil Justin Cronin nezapomenutelný obraz apokalyptického světa, zachváceného tajemnou „upírskou“ infekcí, pocházející z nebezpečného vojenského experimentu, který se vymkl zpod kontroly. Nakažení lidé se mění ve vraždící monstra, nelítostné, nelidské a nesmrtelné zrůdy, chaos a zmar postupně ovládají jedno město za druhým. Uprostřed vylidněného světa přežívají zbytky těch, jimž se dosud nákaza vyhnula. A s nimi nezřetelné světlo naděje, které se přenese i do pokračování, příběhu nazvaného Dvanáctka.

Cronin_DvanactkaTěhotná lékařka Lila v mysli vytěsní realitu, protože je příliš bolestná, než aby se s ní mohla smířit, a v opuštěném Denveru se dál připravuje na příchod potomka. Válečný veterán Kittridge, který pod internetovou přezdívkou „Poslední strážce Denveru“ umisťoval na síť záběry novodobých upírů, musí opustit své opevněné doupě na vrcholku mrakodrapu. Prchá před nakaženými v luxusním sportovním autě s vědomím, že mu brzy dojde benzin. Dospívající April se snaží ochránit život svého malého bratříčka. Ti tři se setkávají uprostřed zkázy, aby zjistili, že nejsou úplně sami…

Ve sto let vzdálené budoucnosti zatím Amy a její přátelé, hlavní hrdinové Přechodu, bojují o záchranu posledních potomků lidstva. Jejich nepřítel se však změnil: prvních dvanáct infikovaných totiž usiluje o mnohem víc než jen o povraždění všech živých bytostí na Zemi.

Vydá: Knižní klub; květen 2013
překlad: Jana Jašová
528 stran; 379 Kč

Přechod – recenze:
Rok 2018, rok Nula, rok, kdy to všechno skončilo a začalo, rozdělovník na dobu „Předtím“ a „Potom“. Rok, kdy z přísně střeženého vojenského výzkumného zařízení došlo k úniku smrtícího viru, který zabil drtivou většinu populace Severní Ameriky. … Možná si po přečtení knihy nebudeme pamatovat jednotlivosti, ale spíše pocit, který v nás zanechá. Pocit smutku a zároveň naděje, protože i v krutém světě, kde musíte z milosti zabíjet své milované a kde to mnozí sami vzdávají, se najde pár lidí, kterým nestačí prožít život v zabarikádovaném obydlí, ale chtějí zachraňovat jiné a vlastně tak i celý svět. (pokračování recenze zde)

Rozhovor s autorem o knize Přechod zde.

 

Dvanactka-ukazka