Diskuze s Patty Briggs

Před několika dny zorganizovala Patricia Briggs se svým manželem Mikem online besedu se svými čtenáři, kteří měli dvě hodiny na to, aby známé autorce položili otázky týkající se jejích děl. Přinášíme výběr z těchto otázek a odpovědí.

pattybriggs

Má Adam sourozence? Je v kontaktu se svou rodinou?
Adam má sourozence a minimálně s jedním z nich je v kontaktu.

Coby vlkodlak bude žít Adam mnohem déle než Mercy. Přemýšlela jste o tom, že využijete Mercyina statusu „skorodcery“ Kojota, aby žila déle než normální člověk?
To je otázka, ke které se často vracím. Osobně si myslím, že největším prokletím na světě je možnost žít věčně. Je možné, že Mercy bude žít díle, ale ani já, ani ona nevíme, jak to nakonec bude. To ví jen Kojot.

Setkají se někdy brzy Mercyin „otec“ a matka? Nedokážu si představit, jak by takové setkání dopadlo.
Kojot a Mercyina matka… dělají mi radost. Takže předpokládám, že je někdy pospolu uvidíme. Ale Mercyina matka miluje svého současného manžela a Kojot není ve skutečnosti tím mužem, do něhož byla tak dlouho zamilovaná.

Jessie se podle všeho snaží Adama a Mercy přesvědčit, aby si pořídili miminko. Jak se na tohle díváte vy?
Hodně jsem o tom přemýšlela. Nevím, jestli dokážu napsat urban fantasy s Mercy… a miminkem. Určitě budou mít děti, jen nevím, jestli se nenávidím dost na to, abych to vepsala do příběhu. Přemýšlím, jak to udělat.

Stane se z Jessie vlkodlak? Někdy brzy? Bylo by smutné, kdyby Adam s Mercy zůstali mladí, ale Jessie stárla.
Kdyby nějaký vlkodlak Jessie proměnil, Adam ho zabije.

Má Mercy coby kožoměnec schopnosti, o kterých zatím sama neví?
Ano. Ano, Mercy má další schopnosti… nebo spíš to, co dělá, má důsledky dalekosáhlejší, než sama nyní tuší.

Líbí se mi, jak Anna s Charlesem navštěvují různá města USA. Kam je ještě plánujete poslat?
Nevím. Možná do jižní Kalifornie nebo AZ – tam jsem se jezdila dívat na koně.

Patty, budou mít Charles s Annou dítě/děti? Třeba skrze adopci, pěstounskou péči a podobně?
Anna umí dostat, co chce… a ona chce děti. Nevím, jak to dělá, ale vsadila bych na ni všechny svoje peníze. Chudák Charles. Ne že by nechtěl děti. Ale Anna je ochotná riskovat cokoli.

Uvidíme více Toma a Moiry?
Ano. Tom i Moira se ještě objeví.

Má anglická smečka nového alfu?
Ano, Angličané mají nového alfu. Nevím, jestli se v nových příbězích objeví nebo ne.

Mohli bychom se zbavit Leah?
Chudák Leah má pravdu. Proč nikdo nevidí, jak moc se obětovala – OBĚTOVALA (Leah mě přinutila napsat to velkými písmeny) – a jak málo si jí ostatní cení.

Jak snášíte, že vám vaše postavy mluví v hlavě?
Už jsem si na to zvykla. Psaní – jediné povolání, kde je roztříštěná osobnost bonusem!

Páry Mercy/Adam a Anna/Charles mají mnohé společné, ale zároveň jsou velmi rozdílní. Musí být skvělé psát o nich ve stejném světě. Napadlo vás někdy při psaní příběhu jednoho páru, že byste raději psala o tom druhém? Třeba když se vám v mysli objeví nápad na příběh toho druhého páru? Co děláte pak?
Postavy se v mé hlavě nikdy neobjeví spolu. Anna je tišší než všichni ostatní a někdy ji ztrácím a musím přepisovat tak dlouho, dokud necítím, že tak má její příběh znít. A protože jsem si ve svém řemesle jistá, nikdy nemívám pocit, že příběh, který popisuju, by lépe seděl na ten druhý pár.

Zdá se, že všichni v tuhle chvíli už mají svého milovaného. Co Ben? Jistě by už také rád nalezl lásku.
Ben se potřebuje nejdříve uzdravit, než nalezne pravou lásku. Lepší se – to uvidíte v jeho povídce. Ale má před sebou ještě dlouhou cestu, než bude moct být pro někoho dobrým partnerem. Smutné je, že to neznamená, že to nezkusí.

Bez zatím svou lásku nenajde, ale co Asil?
Asil… najde svou lásku. Nevím, jestli to bude příběh romantický. Ale bude někoho milovat.

Dají se Asil se Sage dohromady a dostanou svůj vlastní příběh?
Nevím, jestli se Asil a Sage dají dohromady. To teprve zjistíme.

Vrátí se Asilův syn a zachrání Asila tak, jako Samuel zachránil Brana?
Nejspíš ne. Asil má možnosti, jak se zachránit sám.

Dočkají se svých protějšků i další postavy? Bude mít každý svůj šťastný konec? Bran, Asil, Ben a další?
Mám šťastné konce ráda… ale také chci, aby mé knihy vyzněly „realisticky“. Což znamená, že všichni nemůžou být v jednu chvíli šťastní. A to znamená, že netuším, jestli se všichni dočkají svého šťastného konce.

Budou mít Warren s Kylem svůj příběh nebo knihu?
Samozřejmě, že Warren s Kylem budou mít svůj příběh. Jen nevím, jestli o nich bude samostatná kniha.

Objeví se v další knize Z?
Nevím. Ve scéně, kterou jsem psala dnes, sedí v Mercyině kuchyni fae, ale není to Z. Mám takový pocit, že dostane najedeno. Temný kovář z Dronheimu nemá ostatní fae v lásce.

Kara byla proměněna velmi mladá, je to tak? A Charles se jako vlkodlak už narodil. Dospěli stejně rychle jako normální lidi, nebo rychleji?
Bran se o Charlese bál, ale Charlesova lidská stránka dospěla stejně rychle jako u lidí. U Kary je to podle všeho stejné.

Tvoříte své postavy podle sebe?
Ne, to by bylo šílenství. Ne.

Jak myslíte, že by se změnila historie, kdyby fae vyšli na veřejnost už dávno? Jak by se změnila naše společnost a média?
To záleží na tom, kdy by na veřejnost vystoupili. Ve světě Mercy se to stalo v 80. letech – a fae, dokonce i v našem světě, se ukázali ve středověku.

Dovolili by Šedí páni někomu, aby opustil rezervaci, kdyby jejich děti s poloviční krví volně pobíhaly po světě a používaly faeskou magii?
Šedí páni si dělají, co chtějí. Ale jim na jejich polovičních dětech tolik nezáleží – ani na tom, kolik chaosu napáchají ve světě lidí.

Na Fb jste zmínila tři nejmocnější magické vlkodlaky. Mám takový pocit, že vím, koho jste myslela, ale především mě napadlo, jestli se o magických vlkodlacích dozvíme něco víc.
Ano, ale víc vám k tomu zatím neřeknu.

Někde v knihách je řečeno, že Samuel je magický vlkodlak. Má díky svému původu zvláštní dary a schopnosti, o jakých zatím nevíme?
Ano.

Takže Bran si vzal čarodějku. Kdyby měl Samuel dítě, bylo by napůl fae, napůl čarodějnice? Může fae donosit vlkodlačí dítě?
Na první otázku odpovídám ano – jejich díte by bylo čarodějné. Kdyby měli Samuel s Arianou díte, pak by bylo ze čtvrtiny čaroděj, z poloviny fae a ze čtvrtiny člověk. Nemohu nic říct o tom, co by takové dítě po svých rodičích zdědilo. Mohlo by být čistě lidské. Nevím, jestli může fae donosit vlkodlačí dítě. Fae děti příliš často nemívají.

Ve Dvojí spravedlnosti Beauclaire říká, že byl více než dvě stě let svázaný přísahou. Co přesně je to za přísahu a komu přísahal?
Nepamatuji se přesně, musela bych se podívat do poznámek, ale mám takový pocit, že musel přísahat, že neublíží lidem – a přísahal ostatním Šedým pánům.

Na konci Dvojí spravedlnosti, když jede Beauclaire na bílém koni, Charles si povšiml, že ho a Lizzie kůň pozoruje zářivě modrýma očima. Napadlo mě, jestli to není nápověda čtenářům – že ti koně jsou fae, s nimiž se ještě potkáme, nebo že potkáme toho, komu koně náleží?
Ne. Ale jednoho dne se s tím koněm možná opět potkáte. Nejsem si jistá. Faeští koně jsou… no, faeští koně.

Kdo vám opravuje auto?
Mike – jen díky němu náš dvacet let starý Volkswagen stále jezdí.

Doufám, že se někdy vrátíte do Evropy.
V květnu příštího roku zavítáme do Německa. Budu hostující lektorkou na Luneburgské univerzitě v ústavu moderního jazyka.

Chystáte sbírku povídek. O kom budou a v jakém pořadí vůči sérii příběhy budou?
Přemýšlím, že je seřadím chronologicky. Tedy první bude příběh o tom, jak se Samuel poprvé setkal s Arianou, a pak by se to stupňovalo až po současnost, ale ještě není nic jisté.

Patty, prozradíte nám něco o chystané sbírce?
Máme v plánu vydat sbírku všech dosud vydaných povídek ze světa Mercy Thompsonové, kromě Alfy a omegy, protože ta je součástí románu Štvanice, a navíc čtyři až šest nových příběhů. Zatím nevím, kdy sbírka vyjde, pravděpodobně až po osmé Mercy, která ponese název Night Broken.

Budete pokračovat v sérii Mercy a Alfa a omega, dokud budete mít o příběhy zájem a pro nové knihy nápady, nebo máte pro své série naplánované konce, ke kterým jen chcete dojít?
Ano. I k Alfě a omeze se ještě vrátím. Zatím neplánuji žádný konec.

Kdy vyjde Night broken? A co další Alfa a omega?
Osmá Mercy vyjde v březnu 2014. Kniha následující možná nebude Alfa a omega. Možná napíšu příběh o Tomovi a Moiře, nebo možná o někom úplně jiném.

Přemýšlela jste o tom, že byste se v příbězích vrátila do minulosti – vzhledem k tomu, že upíři po světě už nějakou dobu kráčejí? Náhled do minulosti by byl určitě zajímavý.
Nechávám si otevřené všechny možnosti. Každopádně pokud by nějaký historický příběh vznikl, pak spíše ve formě povídky než plného románu.

Chystáte novou sérii? Nebo máte v plánu se někdy vrátit k Raven či Hurogu?
Mám nasmlouvané knihy o Mercy a knihu ze světa Mercy. Ale brzy se chystám vrátit ke klasické fantasy. Až se tak stane, pak první kniha bude o příběhu ze světa Hurogu a pak ze světa Raven, ale musíme si počkat a pak se uvidí.

Zdroj: forum Hurog.com