Miroslav Žamboch: Ve službách klanu

Namasírujte svaly, zapalte kahany, nabruste krumpáče a mazejte fárat! Klan vás potřebuje, a pokud se nenecháte zabít, tak třeba někdy ještě uvidíte slunce.  Možná… a smrt může být ta příjemnější volba… Ale dobrovolně jste se upsali téměř k otroctví a otrok neodmlouvá!

Zamboch_Ve-sluzbach-klanuPřesně k takovému skorootroctví se upsal i Herbert Ducatti. Potřeboval peníze pro rodinu, a když byl u něj objeven určitý magický potenciál, tak na dvacet let prodal své služby klanu čarodějů. Bohužel klanoví trenéři shledali Herberta nepoužitelným pro praktikování magie a poslali ho do hor těžit aktivní drahokamy.  Pro klan je to levnější než chránit normální lidi, kterým jinak volná magie v horách vypálí mozek.

Vytěžené krystaly jsou velmi důležitou komoditou pro všechny klany. Jejich vlastnictví určuje moc a bohatství klanu, a tak je jejich získání prvořadým cílem. Císař sice války zakázal a případné porušení zákonů trestá závratnými pokutami, které mohou neposlušný klan i zcela zlikvidovat, ale v lásce a válce je vše povoleno. A co oko císaře nevidí…

Herb svůj osud přijme statečně. Práce se nebojí. Získá dobré přátele, mocné protivníky, pozná svoji životní lásku, a jakmile mu začne jít o život, tak v sobě objeví netušené schopnosti. Autor opět stvořil hrdinu, jakým by se každý kluk chtěl stát.

Zápletka příběhu není nijak složitá a skládá se z osvědčených ingrediencí. Utrpení, násilí, síla vůle, čest, přátelství, láska, zrada, smrt a pomsta. Miroslav Žamboch se jich chopil se zručností sobě vlastní. Chvílemi čtenář ty tisíce tun kamene nad hlavou cítí a neodvratně se dostaví efekt „ještě jednu stránku“.

Překvapující je nečekané střídání tempa vyprávění a skoky v čase. Některým čtenářům se to nebude zamlouvat. Určitě by kniha mohla být tak o sto stran delší a získat tím větší soudržnost.

Příběh je zasazen do čtenáři nejoblíbenějšího Žambochova světa. Vegaš stále stojí a Koniáš s Baklym se narodí až za stovky let. Moc čarodějných klanů je na vrcholu a válečný čaroděj hravě srovná se zemí menší město. Když má dobrý den, tak i větší. Velká škoda, že se v příběhu neobjeví Maverick, který by klidně mohl být Herbův současník.

V novele Dlouhý sprint autor všechny oslnil gejzírem nápadů. Bylo jich tolik, že jiní spisovatelé by si s tím vystačili na několik knih. Ve službách klanu je první vlaštovkou, která využívá potenciál světa, kde jsou čarodějové na vrcholu a magie přináší neuvěřitelné možnosti. Za nějaký čas nastala válka čarodějů, civilizace byla zlikvidována, přežili jen izolované skupinky lidí, přeživší čarodějové byli likvidováni na potkání a nastala doba temna. Bakly a Koniáš nachází na svých cestách pouze střípky z toho úžasného věku magie a čarodějové jejich doby by snad ve zlatém věku nemohli být ani učedníky velkých mistrů. Snad tyto nápady budou rozvíjeny i v dalších knihách. Nic nebrání tomu, aby byly popsány další Herbova dobrodružství.

Na závěr bych lehce vytknul obraz na obálce knihy. Po perfektních obálkách ke knihám Muž na stezce a Vlk samotář to je jednoznačně krok zpět.

Celkově hodnotím 80 %.

Vydal: Triton; 2013

Koupit knihu