Laurell K. Hamiltonová: Rozesmátá mrtvola (Anita Blakeová 2)

V St. Louis ani celé Americe není dost lidí se zvláštním nadáním povolávat zombie z hrobů, a tak není divu, že se na nejlepší z nich obrací i zákazníci bez svědomí. Podnikatel Harold Gaynor nabízí oživovatelce Anitě Blakeové za povolání svého předka z hrobu milion dolarů. K oživení téměř třísetleté zombie však nebude tentokrát jako rituální oběť kuře nebo koza stačit.

Hamilton_Rozesmata_mrtvolaDrsná popravčí upírů Anita Blakeová schytá občas nepočítaně ran od špatňáků a není tomu jinak ani v druhém pokračování této urban fantasy série nazvaném Rozesmátá mrtvola. Čtenář je hned na začátku vtažen do našponovaného okamžiku, kdy Anitě šéf firmy Oživovatelé s.r.o. Bert Vaughn dohodí prácičku pro podnikatele Harolda Gaynora. A není to jediný průšvih, který se na ni sesype. Jak by taky ne, když součástí běžného života v St. Louis, v tomto případě i neživota, jsou upíři, dlaci a jiné nadpřirozené bytosti, včetně zombií využívaných k práci. Spáchají-li příšery zločin, vyšetřuje ho speciální policejní oddělení MOST (Místní Oddělení pro Supernaturální Trestné činy) s externím odborníkem Anitou.

MOST v čele se seržantem detektivem Rudolphem Storrem se zrovna potýká se sérií brutálních vražd a i tentokrát je popravčí upírů přizvána, aby vyloučila, nebo potvrdila možnost, že pachatelem je nějaký druh nemrtvého. Vyšetřování Anitu přivede za Domingou Salvadorovou, kněžkou vúdú, a do městské části Distriktu, které se Anita snaží vyhnout z obav ze setkání s vyšším upírem Jean-Claudem. Tomu v předchozím dílu Provinilé slasti pomohla s tisíciletou upírkou.

Noci proto nejsou pro jednu oživovatelku dost dlouhé, pokud má stihnout vyšetřit zločin, oživit zombie a čelit konfliktům s odmítnutým klientem bez skrupulí či namíchnutou kněžkou vúdú.

Laurell K. Hamiltonová celou sérii knih o Anitě píše v ich fomě, takže hlavní hrdinku provází čtenář po celou dobu děje a neztrácí se v příběhu, jak se mnohdy stává v knihách jiných autorů při větším počtu postav. Autorčiným knihám nechybí napětí, dějové zvraty, ani nepředvídatelné konce. Příšery v nich jsou součástí dnešního světa se všemi vymoženostmi, které doba přináší. Stvůry vlastní bary a taneční kluby, chodí do zaměstnání a dožadují se svých práv.
Hamiltonová byla jednou z prvních spisovatelek, která začala ve svých knihách míchat různé žánry, od hororů až po romanci, a i proto je považována za průkopnici žánru urban fantasy.

Anita je stále velmi ultimátní, ale začíná pochybovat nad svou lidskou stránkou a pomalu zjišťuje, kam až je ochotná zajít při obraně slabších i sebe samotné. Spolu s ní čtenáři poznají řadu nových postav, ale objevují se i známí z předchozího dílu, o nichž vyjdou najevo další podrobnosti. I ti čtenáři, co nečetli první díl Provinilé slasti, se nemusí bát sáhnout rovnou po další knize v pořadí. Každá z nich je uzavřená a pojmy i osudy postav z dějů předcházejících vysvětlené.

Druhý díl pokračuje ve stejném duchu temné fantasy jako první a nechybí v něm hororové scény, střílení a ani trocha toho sbližování. Vtipkování policistů na místě činu vám nažene husí kůži. Máte-li rádi akci, detektivní zápletky, magii a lidi děsivější než příšery, rozhodně si v Rozesmáté mrtvole přijdete na své.

Nakladatelství Epocha knihu Rozesmátá mrtvola vydalo v reedici se slušivou obálkou v pevné vazbě, se sjednoceným názvoslovím a bez formálních chyb i překlepů, což je v poslední době jev skoro nevídaný.

 

Ukázka
Koupit knihu

Info o knize:
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Originální název: Rozesmátá mrtvola (The Laughing Corpse), 2. vydání
Překlad: Lucie Lukačovičová
Obálka: Dorothea Bylica
Formát: hardback, 135×200 mm
Počet stran: 288
Cena: 269 Kč
Nakladatel: Nakladatelství Epocha
Edice: Fantastická Epocha (18. svazek edice Fantastická Epocha)
ISBN: 978-80-7425-166-5