Jim Butcher: Masky smrti

Po páté se setkáváme s  jediným čarodějem, který své řemeslo provozuje profesionálně na očích běžných smrtelníků. Navštívíme drsné Chicago plné gangsterů, úplatné policie, nemrtvých, smrtících kleteb, ale i rytířů ochotných položit při ochraně nevinných svůj život.

Dresden_vizitka

Harry si také přivydělává prací pro policii, a aby se po večerech nenudil, tak se zapletl do války mezi čaroději a upíry. Vlastně ji přímo způsobil, když nenechal bez trestu jejich snahu vysát jej, jeho přítelkyni a spoustu dalších nevinných lidí. Překvapivě mu decimaci upírů v  Chicagu nevyčítají jen krvesajové, ale i někteří jeho kolegové.

V  pátém díle Masky smrti se Dresden opět potýká s  řadou problémů, které řeší s  urputností a ironií sobě vlastní. Co ostatně mu také zbývá, když mu jde po krku každý druhý, nikomu nemůže věřit a nepřátelé z  vlastních řad jen čekají na každý jeho chybný krok.

V  příběhu je rozehráno několik linií. Jednak Harry řeší záhadné zabití související s  krádeží svaté relikvie, která může v  nesprávných rukou způsobit smrt tisíců lidí. Snaží se ho zabít nájemní vrazi. Je vyzván na souboj na život a na smrt prastarým zabijákem z  řad upíří šlechty. Ovšem pojem fair play se s  tímto soubojem nespojuje. Koneckonců smrtí mu hrozí i jedna malá holčička. Do toho všeho Harryho navštíví jeho láska Susan a vypadá to, že ji doprovází nový přítel. Na Harryho místě by být asi nikdo nechtěl.

Příběhy Harryho Dresdena patří mezi urban fantasy, které lze jednoznačně označit za detektivky. Hrdina je sympaťák, který se dokáže do případu zakousnout a dere se za každou stopou. Není Sherlock Holmes, takže vše poctivě oddře a často při tom dostane přes hubu. Příběh je postaven logicky. Dialogy jsou jak z  běžného života. A v  neposlední řadě není žádná postava černobílá, takže čtenář chápe, proč se kdo jak chová. Kniha se skvěle čte a nenutí člověka, aby si u toho ťukal na čelo.

Jim Butcher vymyslel fungující svět, kde většina populace o nadpřirozených bytostech a magii nemá ani ponětí. Společenství čarodějů, lykani, upíři, propojení se světem víl, vše je navrženo uvěřitelně. Ve většině urban fantasy knih bývají napsané takové blbosti, že se autoři snad ani nesnaží při psaní uvažovat, nebo v  jejich knihách snad žijí jen mentálně retardovaní lidé, když si nedokážou všimnout všech těch magických potvor. To zde naštěstí neplatí. Magie se tu sice nesnáší s  technikou, což lze považovat za berličku, ale pokud autor jasně vymezí pravidla a pak je neporušuje, čtenář se s  tím srovná.

Sérii zatím tvoří uzavřené příběhy a můžete je číst bez znalosti předchozích knih, připravíte se tím však o zajímavý vývoj hlavního hrdiny a informace o jeho minulosti, rodině, lásce nebo Bílé radě. Jim Butcher plánuje 22 až 24 knih. Vše má vyvrcholit „Velkou apokalyptickou trilogií“. Doufám tedy, že se autor a naši překladatelé nebudou flákat. Příběhy Harryho Dresdena totiž patří k  vrcholu urban fantasy vydávané v  češtině.

Hodnocení: 90 %

Vydal: Triton; 2013
Ukázka
Koupit knihu