Amanda Stevensová: Okřídlená duše

Nikdy si mrtvých nevšímej. Nedívej se na ně, nemluv na ně. Nepřipusť, aby vycítili tvůj strach. Nikdy se nedruž s těmi, koho duchové pronásledují. A nikdy, nikdy nepokoušej osud.
Amelia vídá duchy, a aby se před nimi dokázala chránit, dodržuje pravidla, která vytyčil její otec, jenž měl stejný dar. Amelia se má ovšem brzy přesvědčit, co se stane, když pravidla poruší…

Stevens_Okridlena_duse

 

Amelia Greyová se živí restaurováním hřbitovů. Nyní dostala zakázku opravit starý hřbitov Dubový háj. Jednalo by se o celkem rutinní práci, kdyby se na hřbitově neobjevilo tělo mladé ženy. Policejní vyšetřování postupuje pomalu a Ameliina práce stojí. A když se brzy začnou objevovat další těla, Amelia ví, že svou zakázku jen tak rychle nedokončí. Vyšetřování navíc ukáže, že vodítka k vrahovi se skrývají v symbolech vyrytých do náhrobních kamenů místního hřbitova. Amelia je coby odbornice na hřbitovní symboliku přizvaná k vyšetřování jako konzultantka. Pro ni to znamená oživení jinak stereotypní práce. Problém nastává, když si uvědomí, že ji velmi přitahuje vedoucí detektiv John Devlin, kterého pronásledují dva duchové.

Amelia je od přírody zvědavá a neodbytná, kvůli svému daru se ovšem lidí straní a s opačným pohlavím příliš zkušeností nemá. Muž, který ji poprvé za dlouhou dobu přitahuje, nepatří mezi ty, k nimž by se měla už kvůli svým pravidlům vázat. Detektiv John Devlin zosobňuje vše, před čím Amelii otec od jejího útlého dětství varoval, přesto ji nadmíru přitahuje. Devlin je po čertech sexy, ale také sžírán vinou za smrt své ženy a dcery, a duchové milovaných, živeni jeho pocitem viny, ho stále pronásledují. Kvůli své minulosti je ovšem odtažitý, a přestože ho Amelia přitahuje, udržuje si od ní odstup.

Okřídlená duše se nedá označit za klasickou urban fantasy. Jedná se spíše o detektivku s romantickou zápletkou a nadpřirozenými prvky, které zde představují duchové, přízraky a  schopnost hlavní hrdinky je vidět a komunikovat s nimi. Na jiné nadpřirozené bytosti minimálně v tomto prvním dílu nenarazíme, ovšem na škodu to není. Duchové jsou zde prezentováni jako samostatné entity schopné interakce s lidmi, kteří je dokáží vidět a vnímat. Duchové z těch, k nimž se připoutají, vysávají energii, a tím se udržují „naživu“. Lidé s Ameliinou schopností cítí jejich dotek a pro hlavní hrdinku je pak velmi těžké si jich nevšímat

Okřídlená duše je příběhem stojícím na vyšetřování vraždy ve stylu klasických detektivek. Čtenář se tak dočká bádání v archívech, výslechů podezřelých, prozkoumávání podzemních kobek. Romantická linie je velmi dobře vybalancovaná a působí nenuceně, jen jako doplněk linie policejního vyšetřování. Existence duchů je už z principu Ameliiny schopnosti představovaná jako samozřejmost a vnáší do příběhu nádech děsu a tajemna.

Román je psán v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky, sledujeme tak všechny její domněnky a myšlenky. Popisy duchů a jejich dopad na Ameliin život nahánějí husí kůži, stejně tak záhadné přízraky, které působí dojmem pouze tušeného zla. Amanda Stevensová skvěle vykresluje tajuplnou atmosféru, v níž hlavní hrdinové nejsou se svými protivníky konfrontováni přímo – to si autorka nechává až na samotný závěr s velmi překvapivým rozuzlením.

Okřídlená duše nabízí zajímavě podanou duchařskou tematiku se skvěle vystavěnou atmosférou, mnoha překvapeními, zvraty a sympatickými hrdiny. Druhý díl Království vychází sice až v prosinci, já se ho ovšem již nemohu dočkat.

 

Vydal Knižní klub, 2012
Koupit knihu