Shannon Drake: Pod rudým měsícem

Dlouho předtím, než se roztrhl pytel s paranormálními romancemi, přišla Shannon Drake, autorka známá především svými historickými romancemi, s prvním dílem romantické upíří série stručně nazvané Upíři. První díl zavádí čtenáře do současného New Orleans, kde se množí případy vražd až příliš podobné stylu Jacka Rozparovače.

Drake_Pod_rudym_mesicem

 

Sean Canady coby zasloužilý policista a bývalý voják už ve službě viděl a zažil hodně nepříjemných věcí. Brutální vraždy prostitutky a pasáka ovšem zamávaly i s ním. Krvavé stopy související s tímto případem vedou až ke dveřím butiku, jenž vede Maggie Montgomeryová. Sean je při výslechu této hlavní podezřelé nádhernou ženou okamžitě okouzlen. Společně se snaží zjistit, kdo za vraždami stojí. Maggie ovšem skrývá temné tajemství, jež sahá hluboko do minulosti – a pojí ji s tímto odhodlaným detektivem.

Děj odehrávající se v současném New Orleans je doplněn náhledy do minulosti od Magdaleny Montgomeryové, jež se v první polovině 19. století zamilovala do upíra, přes Meg Montgomeryovou, jež sledovala, jak její milovaný Sean Canady, prapředek hlavního hrdiny, umírá v občanské válce, po Megan Montgomeryovou, která v Londýně ztratila své blízké při řádění Jacka Rozparovače. Tyto náhledy nabízejí zajímavý pohled na tehdejší společnost a události.

Ústřední pár tvoří poněkud kýčovitě policista a hlavní podezřelá v případu, jenž Sean vyšetřuje. Postavy všechny do jedné postrádají hloubku, působí ploše, nezajímavě a nesympaticky. Maggie hlubší dojem v čtenáři nezanechá, je nevýrazná, vlažná a v podstatě nudná. Sean, jakkoli ho autorka představuje jako tvrdého a drsného poldu, hned na začátku příběhu ztrácí svou auru téměř okamžitým zamilováním se do hlavní podezřelé a celkově neodpovídá představě drsného poldy, pro nějž je zákon nade vše, byť je tak autorkou představován. Jedinou zajímavější postavou je král upírů Lucian, který ovšem příliš prostoru nedostává. V příběhu se vyskytuje velké množství vedlejších postav, které nejsou ničím zajímavé, v zástupu jmen se tak může čtenář ztrácet.

Autorka seznamuje čtenáře se svým pojetím upírů, s jejich pravidly, vlastnostmi a zákony. Shannon Drake vyšla ze základů, jaké nabízí lidové povídačky, ale poupravila si je a dodala stručné informace o upíří politice a zákonech. Ve výsledku tak představuje upíry silné, rychlé, schopné se měnit v mlhu. Světlo jim nevadí, jedí krev i lidské jídlo. Jejich kousnutí člověka buď promění, zabije nebo oběť zešílí, záleží na množství ztracené krve. Zabití jiného upíra, které je možné pouze setnutím hlavy, se trestá smrtí. Nestárnou, ale mohou se poranit, a jejich rány se léčí pomalu, často celá staletí. A jak autorka naznačuje, z upírství se lze vyléčit. Upíři v této sérii tak jsou ve své podstatě dokonalými a neporazitelnými predátory, kteří nemají přirozeného nepřítele a je téměř nemožné je zabít.

Autorka nabízí své vlastní vysvětlení tehdejších událostí s Jackem Rozparovačem. Těm, kdo nejsou s případem nikdy nedopadeného sériového vraha seznámeni, tak mohou narážky na tohoto zabijáka a jeho případ unikat. Na své si v románu přijdou i příznivci teorie reinkarnace, s níž autorka také pracuje.

Čtenářský zážitek z knihy může kazit poněkud těžkopádný styl psaní, ploché postavy a také množství faktografických chyb. Směr, kudy se bude příběh ubíhat, je jasný již od prvopočátku a jediné větší překvapení, kterého se čtenáři mají v závěru dočkat, je zřejmé již od první třetiny románu. Dialogy i scénář příběhu jsou spíše podprůměrné a drží se schématu, jaké čtenář očekává od naivních historických romancí bez hlubšího podtextu, čemuž odpovídá i jazykové zpracování. Milostné scény, popisy detektivní práce ani akční sekvence nefungují, závěr samotný je svou kýčovitostí a přeslazeností hodný jihoamerické telenovely.

Od Shannon Drake jsem svého času přečetla množství historických romancí, které jsem si velmi oblíbila a které autorka vskutku umí psát. Romány odehrávající se v současnosti jí ovšem zas tolik nejdou a Pod rudým měsícem je toho důkazem, protože nejzajímavějšími částmi jsou právě historické úseky. Fanoušci tvorby této autorky tak mohou být z tohoto díla zklamaní, stejně jako čtenářky a čtenáři paranormálních romancí a detektivek. První díl této šestidílné série nemá čím nadchnout, na druhou stranu ani neurazí, a pokud máte večer problémy se spaním, třeba vám tato kniha pomůže lépe než sklenice horkého mléka.

 

Vydalo Domino, 2012