PragoFFest 2013 aneb jak jsme se odhodlaly přednášet

Akce / 10.2.2013 /

Nevím, zda by se dalo říct, že jsem „ostřílenou conařkou“, ale na několika setkáních fanoušků fantastiky jsem už byla. No, setkání fanoušků fantastiky je velmi, velmi vágní pojem, ale jak jinak stručně, krátce a výstižně popsat dny, které trávíte v jednom obrovském baráku s několika stovkami nadšených, usměvavých lidí, které spojuje zájem o hry, filmy, literaturu a mnoho dalšího? Letošní PragoFFest byl mým třetím únorovým PragoFFestem a pokud dobře počítám, tak devátou conovou akcí vůbec – a první, na které jsme s kolegyněmi redaktorkami Dětí noci přednášely.

Mnohem zkušenější conaři by asi řekli, že i po třech letech conování trpím „nováčkovským syndromem“, tedy většinu dne trávím na přednáškách. Cony jsou sice skvělou příležitostí, kdy si můžete popovídat tváří v tvář s přáteli a známými, se kterými jinak člověk zbytek roku komunikuje jen virtuálně, na conu, který nabízí (v letošní verzi) na 450 přednášek, si ale nešlo nevybrat.

Sice jsem si zarezervovala vstupné jen na páteční a sobotní program, kteréžto dny jsou tradičně programově nejnabitější, nicméně využila jsem toho, že jsem pražská a od Modré školy, dějiště této nezapomenutelné události, mě dělí jen několik stanic autobusem, a na poslední chvíli jsem se rozhodla zaskočit na con i ve čtvrtek.

IMG_6275

Čtvrteční program začínal na naší domovské linii Nightconu v 19 hodin, kdy noví vedoucí linie Kuchy a Porty, kteří se ujali žezla po dlouholeté vedoucí Antrey, zahájili Nightcon a představili přednášky, jež na návštěvníky letošního conu čekaly v místnosti číslo 14. Sice jsem stihla jen posledních patnáct minut, ty mě ale přesvědčily, abych krom přednášky o Cassie Palmerové zůstala i na následující přednášku o Nástrojích smrti.

Darkwitch se, coby naše recenzentka románů o jasnovidce Cassie, rozhodla čtenářům tuto výjimečnou a neokoukanou hrdinku představit. Sice její přednáška od čtení této série nejednoho návštěvníka odradila, nicméně byla to příjemná hodinka plná povídání nejen o Cassie Palmerové, ale překvapivě také o Anitě Blakeové. Přece jen se obě hrdinky a jejich série v nejednom aspektu střetávají. Následující Charlottina přednáška o Nástrojích smrti mě navnadila k přečtení této série. Vyšlo z ní sice, že série je vykrádačkou všeho možného včetně Harryho Pottera (série, pokud vím, vznikla jako HP fanfikce), autorka ovšem podle Charlottky nabízí výjimečný akční a temný příběh, který mě určitě chytne.

Následujícího dne jsme se na conu sešly všechny z Dětí noci před polednem, abychom zašly na Darkwitchinu přednášku Upíři a vlkodlaci na stránkách knih, při níž se probírala různá pojetí nadpřirozených potvor v dílech různých autorů od Lukjaněnka přes Pilipiuka po moderní pojetí urban fantasy. Poté jsme se s Renčou, Komet a Finkou odebraly do nedaleké pizzerie Galaxie (která od loňského PragoFFestu prošla výraznou rekonstrukcí a modernizací) na oběd. Není nad to strávit nad skvělým jídlem hodinu či dvě povídáním o knihách a filmech.

Na obědě jsme se rozhodly zajít na Portyho přednášku o chystaných filmových novinkách z žánru new adult. Sice měl Porty připraveno mnoho trailerů, nakonec se dostalo jen na zlomek z nich – zhlédli jsme trailery na Hostitele, Chutná těla, Nádherné bytosti, Nástroje smrti a první díl Hunger games (trailer na druhý díl ještě nebyl zveřejněn). Je obtížné stihnout za hodinu na patnáct trailerů, když se ke každému strhne debata.

con 004

Pak už přišla na řadu naše přednáška o moderním pojetí urban fantasy, kterou Renča nazvala zcela výstižně Ženské versus monstra. Sérií ze žánru urban fantasy u nás vychází velké množství (kompletní přehled se na webu brzy objeví), my jsme se rozhodly návštěvníkům přiblížit ty série, v nichž se stvůrám, děsům a běsům čelem staví dívky, ženy a slečny. Rozdělení paranormální fantastiky na urban fantasy, paranormální romance (o nichž ještě bude řeč) a young adult skvěle zpracovala Renča ve svém článku, proto představení žánru vycházelo nejen z našich zkušeností, ale především právě ze zmíněné studie. Návštěvníkům naší přednášky jsme představily poměrně podrobně osm sérií a dalších devět v rychlosti ke konci vyměřeného času zmínily. Vzhledem ke stavu žánru na českém knižním trhu jsme materiálu měly tolik, že na debatu nezbyl čas, ale na conech se čas na povídání o knížkách najde dřív nebo později vždycky :-)

Poté jsme zašly na besedu s redaktory Pevnosti, kteří potvrdili sotva pár hodin starou zprávu, že časopis Pevnost po více než desetiletí působení z rozhodnutí vydavatele končí. Beseda, původně plánovaná jako seznámení čtenářů časopisu s plány redakce na tento a další rok, tak získala poněkud hořkou pachuť. Z besedy jsem odešla dříve, abych stihla začátek přednášky 88 věcí, které jste nechtěli vědět o KLDR, organizované v rámci OrientConu. Přednášející Jarda posluchače seznámil se současnou vojensky zaměřenou politikou, upadající ekonomikou a mocenskou hierarchií Severní Korey a jeho představení rozvětvené vládnoucí rodiny Kimů nejednomu z nás svou zamotaností a spletitostí osudů jednotlivých příslušníků připomnělo jihoamerické telenovely. Nemohly jsme vynechat Kuchyho a Portyho besedu o Twilightu aneb když se dva kluci vydají na promítání závěrečného filmu této třpytivé série.

A pak už jsme nastoupily tentokrát s Kometkou na přednášku Romance nejen s upírem, kde jsme návštěvníkům představily u nás vydávané série z tohoto subžánru. Vzhledem k tomu, že jsem orientovaná spíše na urbanky, i mě samotnou překvapilo, že paranormálek u nás vychází mnohem více, než jen ty nejznámější a na DN recenzované série. Přehled těchto sérií opět můžete v nejbližší době čekat na tomto webu. Paranormálních sérií u nás vycházelo a vychází vskutku hodně, a tak jsme čas určený na přednášení využily do poslední vteřiny.

Poté jsme se rozdělily a já jsem si zašla odpočinout si při poslechu japonské (ne)hudby v rámci přednášky Sedm chutí japonské hudby. Japonsko obecně je velmi zvláštní země a vzhledem k počtu obyvatel musí člověk přijít s něčím opravdu originálním, aby zaujal. Mně z těch sedmi klipů nejvíce utkvěla v hlavě tříčlenná dívčí kapela, které očividně nikdo neřekl, že na kytary skutečně hrát neumí, a oproti nim devětadvacetičlenná skupina tvořená slečnami vydělávajícími si coby nahé moderátorky zpráv. Páteční večer jsme zakončily opět na Nightconu na Kuchyho opakované přednášce o sexualitě upírů a vlkodlaků, kdy Kuchy pouštěl videa s (dá-li se to tak říct) milostnými scénami z několika žánrových filmů a seriálů. U mě vede scéna Erica Northmana s Talbotem :-)

V sobotu jsem sice původně měla v plánu zajít na Charlottinu přednášku Creepy Hunger games, to bych ale ve vyhlášeném buFFetu nesměla zahlédnout v družném hovoru kolegy Renču, Siria ze Sardenu a wiwi z Fantasy Planet, takže jsem se k nim připojila a conový den tak započal více než příjemně.

Redaktorka Sevia pak dorazila na Dětmi noci organizovaný knižní kvíz, který se setkal se značným úspěchem, ačkoli otázky byly poměrně těžké. Na příště se polepšíme :-) Poté jsem se Sevií zašla na Orientcon na přednášku o bláznivých japonských rekordech. Víte, kolik trenek je potřeba k tomu, aby se z jednoho hubeného Japončíka stala obrovská chodící koule? Téměř tři stovky. A pokud byste chtěli překonat jistého japonského rekordmana, museli byste za minutu rozlousknout svými půlkami přes čtyřicet vlašských ořechů. Se Sevií jsme poté zašly také na přednášku o upířích komiksech, kde jsem se naprosto nechytala v terminologii, ovšem Porty mě nalákal na komiks I, vampire. A zatímco si zbytek redakce povídal o Krevních poutech, se Sevií jsme ještě zašly na přednášku o vojenských průšvizích v historii lidstva, kde nás sympatický a do tématu velmi zapálený přednášející seznámil s průběhy několika bitev, které se (slabě řečeno) nevyvinuly tak, jak velitelé plánovali – aneb když moc nad vojskem dostane naprostý debil.

con 002

Poté jsme si zašly s redaktorkami do cukrárny naproti Galaxii na kávu a dort a další povídání o knížkách (já vím, už zase, ale co nadělat, jsme holt fanynky a čtenářky :-) ). Do školy jsme se vrátily právě včas, abychom zahájily, dá-li se to tak nazvat, náš vrchol pragoFFestového Nightconu, přednášku o sérii Anita Blake. Prezentace byla sice původně koncipovaná na to, abychom se světem Anity a s tím, co vše pod tímto jménem najdeme, seznámily začínající čtenáře, ovšem vzhledem k tomu, že všichni návštěvníci byli čtenáři a fanoušky série, se přednáška rychle zvrhla v besedu a velmi příjemné popovídání nad bytostmi, které v sérii najdeme, nad postavami, komiksy i jednotlivými díly. Příjemným bonusem byly zážitky čtenářů, jak se se sérií seznámili.

Poté jsme zašly na přednášku šéfredaktora Fantasye Jana Nohovce Velká Británie očima geeka, kde nám představil život v Británii, studium, cestování, stručnou historii a tipy, co zajímavého vidět krom těch nejznámějších míst a čemu se naopak vyhnout. Neméně zajímavé byly informace o místech, kde se natáčel Harry Potter, Doctor Who, nebo která místa inspirovala velikány jako J. R. R. Tolkiena či G. R. R. Martina. Poté se Kometa a Renča odebraly na vědeckou přednášku Lykantropie a vampyrismus na buněčné úrovni a já zašla na přednášku o tokijských čtvrtích, kde své posluchače přednášející seznámili se zajímavými aspekty Tokia, kam zajít a čemu se vyhnout. Nejen pro mě, ale i pro Kometku a Renču byly přednášky v tuto hodinu také posledními přednáškami letošního PragoFFestu. Následujícího dne, v neděli, jsme se všechny sešly na Hlavním nádraží, kde jsme nad kafem probraly zážitky a slíbily si, že se určitě zas uvidíme nejpozději na letním Festivalu fantazie.

Určitě doporučuji všem, kdo váhají, zda na nějaký con přijet, abyste váhat přestali a přijeli. Dny na těchto festivalech jsou plné programu organizovaného stylem „fanoušci pro fanoušky“, takže si můžete být jisti, že se sejdete se stejně naladěnými lidmi. Čas na conech utíká. Ani se nenadějete a je večer a vy máte pocit, že celý den trval jen vteřinu. Na conech není čas se nudit. Na conech si každý, kdo chce, najde to své. A pak se se starými i novými známými loučíte unavení, protože poslední dny daly zabrat vašemu jídelnímu, pitnému i spánkovému režimu, v peněžence máte vymeteno, a přitom se už nemůžete dočkat, aby těch pět měsíců do dalšího většího conu uteklo a vy jste se zas ocitli mezi těmi, se kterými si máte vždy co říct.

Přijeďte na Festival fantazie. Bude to bomba! :-)

 

Foto: finka, Jan Kovanic
Více fotografií najdete zde

 

Komentáře: 12

 • Renča 10.2.2013na8.37

  Kdosi se na jiném webu divil, proč jsou všechny reportáže z conů a festivalů tak nadšené. Důvod je jasný – přestože občas někdy něco nevyjde jak má (třeba zajdete na přednášku, která vás nebaví), tak ta přátelská atmosféra, kde všichni jsou tak trochu divní jako vy, kde se můžete s kýmkoli začít bavit bez ohledu na věk, typ uniformy či barvu hřívy, musí snad všechny účastníky pohltit, až se v neděli divíte, jaktože to zas tak rychle uteklo.
  Já se odhodlávala jet na nějaký con či festival asi čtyři roky, než jsem jela v roce 2010 poprvé, a od té doby jezdím na kolečko Vaškových festivalů pravidelně.

  • finka 10.2.2013na8.57

   Máš pravdu, je to o atmosféře. Strašně se mi líbilo, jak jsme zašly na Nálevnu Petry Neomillnerové, kterážto se zvrtla v křest sbírky začínajících autorů Řád draka :-))) Stejně jako jsou fajn plánované akce, tak i ty náhodné. Ax mě nalákala a příště zaskočím i na tématické Čína, Japonsko a další a další, co ale udělat, když se to časově kryje? :-))))

   • Kometa 10.2.2013na9.03

    Finka: Leda donutit Vaška, aby ke každé vstupence přidával Obraceč času. :D

 • Cukýna 10.2.2013na9.13

  Krásně napsáno, Ax. Ano, ano. Není nad to, když se člověk sejde s početnou skupinou lidí se stejnými zájmy. Vždycky tam načerpám energii, pobavím se a získám další skvělé vzpomínky. Škoda, že tentokrát mi to nevyšlo, ačkoliv jsem tam nasadila pár „špehů“, kteří mi hlásili, co se děje. Měla jsem aspoň trochu pocit, že jsem tam s vámi.

  • Axia 10.2.2013na9.35

   Tys tam byla s námi, mysleli jsme na tebe :-) Na Festivalu si to vynahradíš :-)

 • Míša 10.2.2013na11.35

  Souhlas s holkama, moc pekne napsany Ax.
  Sem rada, ze jsem se ted tam mohla podivat alespon prostrednictvim tebe:)))
  Zavist, zes videla uz trailer HG:)

  • Axia 10.2.2013na11.53

   Míšo, to byl trailer na jedničku. Jak tam píšu, trailer na dvojku ještě nebyl zveřejněn.

   • Míša 10.2.2013na13.04

    :))) Muj pomalej mozek to spatne zpracoval a ja to blbe pochopila:DD

 • darkwitch 10.2.2013na17.19

  Ano jako vždy to bylo úžasné a obraceč času by rozhodně neškodil…
  Ax moc pěkně si to napsala :-)

 • Axia 10.2.2013na18.39

  Tímto se omlouvám spoluredaktorkám fince a Czistoslavě, že jsem vás, holky, zapomněla zmínit, ale dojmů z Pragoffestu bylo tolik, že mě téměř zahltily. Moc vám děkuji za vaši společnost :-)

  • finka 11.2.2013na7.53

   Můj nick padl ve tvém textu dvakrát. Což je až moc :-)))))))))
   Klid, děvče.

 • Czistoslava 12.2.2013na19.56

  Stane se :-) hlavně, že jsme si to všechny užily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče a následně uloží na váš disk. Ukládají se různé informace a nastavení, určená k lepšímu načítání webu, započítání do číselníků počítadla návštěvnosti, nebo v případě stránek s reklamním obsahem, vyhledá podle jiných již uložených cookies, reklamu přímo pro vás. Jak jste někde hledali novou pračku, vyskočí na vás pračky na každém webu, který si reklamou přivydělává.
Více informací naleznete na odborných stránkách, u tetičky WIKI, nebo strýčka Googla.

S pozdravem
Děti noci

PS: U nás pračky ani jiná zařízení nenaleznete :)

Zavřít