C. C. Hunter: Proměněna za soumraku

Šestnáctiletá studentka Kylie Galenová byla poslána do Údolí stínů, protože si její matka myslela, že by tam mohli její problematickou dceru napravit. Cílem tohoto místa je však naučit nadpřirozené druhy jak spolu vycházet a nejen to. Kylie vidí duchy a za pomoci místní poradkyně se učí používat své schopnosti a řešit problémy mrtvých.

Setkání s Brightenovými, adoptivními rodiči Kyliina otce, nepřineslo dívce nic než zklamání, jelikož se jednalo o podvodníky. Teď bude muset přijít na to, proč ji chtěli oklamat a kdo je za ní poslal. Kylie se začnou stávat podivné skoro-nehody, a tudíž zvažuje, kdo se do tábora dostal a proč po ní jde. Jednou ji málem uštkne chřestýš, pak do ní málem uhodí blesk. Vždy je nablízku nějaké zvíře se zlověstným pohledem, které nehodě zabrání. Kylie se zjevuje hned několik duchů, a jedním z nich je žena trpící amnézií. Při pátrání po totožnosti ducha a důvodu, který mu brání přejít na druhou stranu, se dívka dostává do velikého nebezpečí. V ohrožení však není pouze život Kylie, ale i jejích blízkých.

U Kylie se neustále projevují další nadpřirozené schopnosti, přesto stále netuší, k jakému druhu patří. Zlobí se na elfa Dereka, protože ji opustil, a navíc do tábora přivádí ex-přítelkyni upírku Ellie. Vlkodlak Lucas ji přitahuje a je pro ni velkou oporou, ale nechápe ji tak jako Derek. Lucas má mezi předky samé vlkodlaky a vypadá to, že čistý rodokmen se stává překážkou v jejich vztahu. Tak to aspoň vidí jeho babička.

Vztah Burnetta a Holiday je stále podivně neurčitý, ačkoliv k sobě konečně nachází cestu a čtenář se o nich dozvídá víc informací. Autorka se věnuje problémům Kyliiných spolubydlících, upírky Delly a čarodějky Mirandy. Nezapomněla ani na kotě, jež Miranda nechtěně proměnila ve skunka a zatím nepřišla na to, jak mu vrátit jeho pravou podobu.

Třetí díl ze série Údolí stínů je vyprávěn ve třetí osobě z pohledu Kylie a plynule navazuje na druhý díl s názvem Vzkříšena za úsvitu. Autorka píše s jistou dávkou naivity a v určitých situacích používá vulgarismy a slang. Romantická fantasy sice není příliš akční, ale zato si čtenář užije napětí a drama v podobě duchů a nedůvěry vůči některým postavám. Děj obohacuje rozdílnost dialogů ze strany Kylie a Delly. Zatímco z Kylie občas lezou slova jako z chlupaté deky, Della si nebere servítky.

C.  C.  Hunter některé události neustále připomíná, např. snahu odhalit Kyliin původ nebo podivné skoro-nehody, což působí rušivým dojmem. Nelogické mi připadá, že Kylie nikdo nevysvětlil základní principy ohledně duchů, zejména jak se před nimi ochránit. Nejdůležitějším emočním faktorem je tu strach a žárlivost – Kylie žárlí na Dereka a Ellie, Derek zase na Kylie a Lucase a Lucas na Kylie s Derekem. Do toho se přidává majetnická a věčně vzteklá Fredericka a totální chaos zmatených pocitů ze strany teenagerů.

Proměněna za soumraku je zacílena na dospívající a romanticky laděné čtenářky, jež mají zájem o odpočinkovou četbu, u níž nemusí příliš přemýšlet. Pokud máte v oblibě sérii Andělé, Zavržený, Nesmrtelní, Kroniku Drakeových nebo Akademii Evernight, jistě u vás uspěje i tato kniha. Nakladatelství Baronet by mělo vydat čtvrtý díl s názvem Hlas měsíčního svitu v polovině dubna 2013.

Vydal: Baronet; 2012

Koupit knihu