Veronica Rothová: Rezistence

Druhý díl Povstalecké trilogie Rezistence zavádí čtenáře zpět do Chicaga blíže neurčené budoucnosti. Předchozí Divergence skončila útokem frakce Sečtělých na Odevzdané za využití Neohrožených, kteří byli pod vlivem simulace. Neohrožení jsou kvůli tomu rozděleni na dva tábory ‒ někteří přeběhli k Sečtělým a další jsou u Upřímných, ale ani do jedné z těchto frakcí ve skutečnosti nepatří.

„Měli jste taky skalní římsu nad podzemní řekou?“zeptá se Marlene a zacuká přitom obočími. „Nebo místnost, ve který na tebe čekaly všechny tvý noční můry?“
„Ne,“ odvětí Caleb, „a abych řekl pravdu, vůbec mi to nevadilo.“
„Princátko.“ (str. 147)

Drsný pár z Neohroženosti Tris a Tobias cestuje společně s několika dalšími přeživšími z napadených frakcí k Mírumilovným, kde se mají setkat se zbytkem Odevzdaných. Očekávají pomoc, ale Mírumilovní trvají na nestrannosti a nabízí jim pouze střechu nad hlavou. Marcus navrhuje návrat do města a záchranu Neohrožených, ale to už jsou kvůli příjezdu Sečtělých Tris s Tobiasem znovu na útěku. Ve vlaku se střetávají s odpadlíky, kteří jim navrhují spolupráci. Chystají se svrhnout zkorumpovanou vládu Sečtělých a založit novou společnost bez frakcí.

Nedůvěra Tobiase, přezdívaného Čtyřka, vůči jeho rodičům vnáší do příběhu nejistotu, strach i naději. Autorka Veronica Rothová vykreslila osmnáctiletého chlapce realisticky a čtenář s ním sympatizuje nejen kvůli jeho bolestivé minulosti, ale i učiněným životním volbám. V případě Tris je tomu právě naopak. Šestnáctiletá dívka emočně kolísá od vzteku k labilitě a pomalu to vypadá, že má sebevražedné sklony. Vrhá se do nebezpečných situací beze zbraně, jakoby přišla o pud sebezáchovy. Na závěr je z ní zase bojovnice a čtenář může jen doufat, že v pokračování zůstane silná a přestane se chovat nelogicky a protivně.

Rezistence hladce navazuje na konec Divergence scénou ve vlaku a slouží jako mezník mezi prvním a třetím dílem. Veronica Rothová poukazuje na odlišné smýšlení nebo zvyky lidí z různých frakcí včetně vlivu prostředí na dotyčné, jako když Neohrožení začínají u Upřímných mluvit pravdu.

Poutavá dystopie s nádhernou obálkou je plná emočního vypětí a psychologických prvků. Jedna akce míjí druhou, autorka však tyto scény nepopisuje krvavě, ale spíš dramaticky a napínavě. Neustálá nejistota ohledně toho, kdo je zrádce, nutí čtenáře uvažovat nad tím, zda zařadil danou postavu na správnou stranu.

Druhý díl je o poznání slabší než první, za což může především apatické a nerozvážné chování hlavní hrdinky, kterou čtenář touží každou chvíli proplesknout, aby se vzpamatovala, jako když se rozhodne, že se obětuje pro „vyšší dobro“ a neuvažuje nad následky. Kniha rozhodně zaujme čtenářovu pozornost a doslova jej nutí hltat jednu stránku za druhou.

Dystopická série zaujala široké čtenářské spektrum, takže se není čemu divit, že se chystá její filmové zpracování.

Vydal: CooBoo; 2012

Koupit knihu