Rachel Caine o Upírech z Morganville

Upíry z Morganville vydává u nás nakladatelství Brokilon, první díl Prokletý dům vyšel v loňském roce a druhý díl Ples mrtvých dívek se objeví v prodeji letos v listopadu. V závěru loňského roku se americká spisovatelka Rachel Caine rozpovídala o této své již třináctidílné knižní sérii.

 

Volný překlad rozhovoru:

Série o upírech z Morganville představuje příběh Claire Danversové, šestnáctileté dívky, která přijíždí na novou školu do Morganville a zpočátku skutečně řeší obvyklé studentské problémy, brzy ale zjišťuje, že lidé ve městě mají hodně co skrývat a jejich celý život je řízen upíry.

Odkud se vzal nápad pro Morganville?

Podnětem byla diskuze s kamarádkou a snaha přijít na nový způsob, jak pojmout upírské téma. Pro sérii je klíčová představa města ovládaného upíry včetně např. přizpůsobení jeho architektury, tak aby se po něm mohli co nejsvobodněji pohybovat.

Představte nám hlavní postavy.

Claire se velmi rychle po příjezdu dostává do hledáčku místní školní královny a její jedinou možností je bydlet mimo univerzitní areál v lehce strašidelném domě, který už má další tři obyvatele – Evu, Shana a Michaela. Ti čtyři se velmi rychle sblíží a snaží se na vlastní pěst přežít v šedé zóně mezi lidmi, kterým upíři poskytují ochranu, a těmi, kteří představují pro upíry pouhou kořist.

A co upíři?

V Morganville je velké množství zajímavých a často hodně starých upírů. Město více méně řídí jeho tajemná zakladatelka Amélie, druhou příčku v místní hierarchii zaujímá Oliver a v neposlední řadě je tu i šílený upíří vědec Myrnin.

Nejoblíbenější a nejméně oblíbené postavy?

Nejraději píšu o postavách Shana a Myrnina. Shane obvykle v určité scéně udělá přesně to, co od něj čekám, a píše se mi velmi snadno. Myrnin naopak nikdy neudělá nic tak, jak by měl, a i kvůli tomu je tvorba scén s ním zábavná. Neoblíbené postavy nemám, všechny už jsem stihla v průběhu série zabít.

Jaký druh romantické zápletky je možné v Morganville očekávat?

Pro sérii je velmi důležitý vztah Shana s Claire. Nikdy přitom nebylo v plánu, že by měl přerůst v milostný trojúhelník, jde u nich od začátku hlavně o nacházení a prohlubování vztahu a přidání třetí postavy by příběhu v tomto případě moc dobře neposloužilo. Spousta fanoušků si představuje Myrnina jako tu třetí stranu, já ho však vnímám především jako velkého Claiřina obdivovatele, který rozhodně nemá v úmyslu s ní vyrážet na rande.

Deset vydaných knížek, jak se bude série vyvíjet dál?

Série je prozatím naplánována nejméně na dvanáct dílů, ale pokračovat se v ní bude do doby, kdy zůstane někdo, kdo by ji chtěl číst.

Rachel o fanoušcích

Od fanoušků z USA, Británie, Austrálie a vůbec ze všech koutů světa, které měla autorka možnost navštívit, se vždy dočkala úžasného přijetí a velmi se těší, až se se všemi bude moc znovu setkat.

Morganville představuje město plné záhad, je tu nějaké další tajemství k odhalení?

Není vůbec náhoda, že Morganville leží uprostřed pouště, proč tomu tak je blíže ukazuje jedenáctá kniha (Last Breath).

Neuvažuje se o vzniku filmové nebo seriálové adaptace morganvillské série?

Podobná rozhodnutí jdou mimo kontrolu autorů, za předpokladu, že by se něco podařilo dohodnout, fanoušci se o tom určitě rychle dozví.

Jaký je autorčin názor na knihy s upíří tématikou?

Rachel Caine píše o upírech tak či tak od počátku devadestých let, a i když to byl vždy silný žánr, stal se ohromně populárním hlavně v posledních pěti letech, což je podle ní skvělá věc, už z toho důvodu, že každý spisovatel má k tématu hodně co říct a může ho podat z různých perspektiv.

 

Poznámka překladatelky:  Rozhovor proběhl v roce 2011, kdy vyšel desátý díl Bite Club a jedenáctý Last Breath. Letos v květnu se pak na pulty knihkupectví dostalo i dvanácté pokračování pojmenované Black Dawn a na listopad je v plánu díl další pod názvem Bitter Blood. Stejná frekvence dva díly ročně se chystá i pro rok 2013.