Leona J. Bushman: Ulfric´s mate

V červenci 2012 spatřil světlo světa e-book Ulfric´s mate, první díl ze série The War of the Weres, od málo známé autorky Leony J.Bushman.

Policista Nolan Littlebull má problém. Vyšetřuje brutální vraždy těhotných žen, které vypadají, jako kdyby na ně zaútočilo dravé zvíře. Jako ulfrik vlkodlačí smečky Wahpawhat ví, že za vraždami těhotných členek jeho smečky stojí Roxy, alfa sousedních Lupinů. Při stopování pachatelů na nepřátelské území mu zachrání život Alexandria George, léčitelka Lupinů. Alex, otloukánek vlastní smečky a léčitelka, se rozhodne Nolanovi pomoci, i když ví, že tohle jí alfa a její poskok Boris neprominou. Celou situaci navíc zkomplikuje neočekávané zjištění, že Nolan je vyvolený životní partner pro Alex.

Nolan jako dobrý policista řeší dilema, jestli pachatele předhodit vlkodlačí, nebo lidské spravedlnosti, obzvlášť když pro lidskou nemá dostatek důkazů. Alex je outsider smečky a vedle Nolana získává sebedůvěru a novou chuť do života. Nolan a Alexandra jsou typicky kladné postavy. Naopak Boris a Roxy představují prohnané zlo. S vyjímkou koček (o hodně větších než domácích) Sherony a Toma slouží zbytek postav jako postradatelné křoví. Jistou zvláštností je Alexina matka Heather, která se občas chová jako bojovný alfa vlk a občas jako sjetá slepice. Naprosto chybí hlubší psychologické vykreslení všech zúčastněných charakterů.

Název připomíná něco, co mohlo být inspirované známou sérií o Anitě Blakeové, ale děj se tváří jako podprůměrný kříženec Romea a Julie se sérií Alfa a Omega od Patty Briggs.

Na první díl autorka velmi škudlí s představením svého světa. Mohla více rozvést svět kožoměnců i odkazy na indiánské území. Děj je vcelku prostinký a jeho spád pomalý.

Vzájemný vztah Nolana a Alex působí uvěřitelně, ale vzhledem k tomu, že mezi nimi mělo vzniknout partnerské pouto, jim nepříliš jiskrná cesta do postele trvá přes půlku knihy. Záporným postavám se nedostalo zaslouženého potrestání a autorka si nechala otevřená zadní vrátka o velikosti vrat od hangárů pro Boing 747.

Ulfric´s mate rozhodně neurazí, ale ani nezanechá hlubší dojem. Jako nenáročné oddechové čtení pro milovníky úžasně kladných hrdinů naprosto vhodné.