Karen Marie Moning

Na regály českých, potažmo slovenských knihkupectví dorazila fae urban fantasy zasazená do tajuplného Dublinu. Představujeme vám autorku série Horečka, v níž nahlédneme do světa vidoucích a Dananů.

Karen Marie Moning se narodila 1. 11. 1964 v Cincinnati ve státě Ohio. Na univerzitě Purdue získala bakalářský titul ze sociologie a práva. Pracovala coby barmanka, počítačová a pojišťovací konzultantka, než se rozhodla soustředit plně na psaní.

Je autorkou dvou velkých sérií. Třetí díl oktalogie o skotských horalech Highlander jí přinesl ocenění RITA pro nejlepší paranormální romanci. Pátý díl této série získal navíc cenu Audie za nejlépe namluvenou audioknihu.

V jejích dílech nalezneme vliv keltské mytologie, především legend o fae, na něž se plně soustředila v sérii Horečka. Její knihy byly přeloženy do čtyřiadvaceti jazyků. Karen Marie je rozvedená. Část roku tráví v Georgii a část na Floridě.

Čtenáři ji mohou zastihnout na FB stránce, webu, blogu a Twitteru. Činná je i na foru přidruženém k webové stránce. Zboží inspirované sérií Horečka si můžete prohlédnout a objednat na Zazzle.com. Karen Marie má zřízen Youtube kanál, kde najdete mimo jiného také trailery k jejím románům.

Tvorba:

Highlander
1. Beyond the Highland Mist (1999)
2. To Tame a Highland Warrior (1999)
3. The Highlander“s Touch (2000)
4. Kiss of the Highlander (2001)
5. The Dark Highlander (2002)
6. The Immortal Highlander (2004)
7. Spell of the Highlander (2005)
8. Into The Dreaming (2006)

Highlander je romantická série s nadpřirozenými prvky, odehrává se na skotské Vysočině. Jednotlivé díly jsou sice samostatnými celky, obsahují ale shodné znaky (cestování časem, společné vedlejší postavy). Oktalogie je považovaná za nezávislý prequel k sérii Horečka, jelikož představuje svět fae (v překladu Dananů) a také rodinu MacKeltarů, jejíž členové se objeví v sérii Horečka od třetího dílu.

Fever – Horečka
1. Darkfever (2006) – Temná horečka
2. Bloodfever (2007) – Krvavá horečka
3. Faefever (2008) – Horečka Dananů
4. Dreamfever (2009) – Snová horečka
5. Shadowfever (2011) – Horečka stínů

Fever Moon (2012) – grafický román

Horečka je urban fantasy série zasazená do irského Dublinu. Čtenářům v ní autorka představuje svět fae, kteří si říkají Dananové. Do tohoto světa vpadne rovnýma nohama mladá dívka MacKayla. Ta spolu se svým průvodcem Jerichem Barronsem chce vyřešit neobjasněnou vraždu své sestry Aliny, najít mytickou knihu Sinsar Dubh a zabránit počínající válce Dananů se světem lidí.

Fever world – Svět horečky
1. Iced (2012)
2. Burned (2015)
3. Feverborn (plánováno na 2016)

Tento spin-off k sérii Horečka přiblíží další osudy Dani O’Malleyové (setkáme se s ní ve 2. dílu hlavní série), dospívající vidoucí a chladnokrevného zabijáka, která vládne nadpřirozenou silou a rychlostí. Série se dle autorky žánrově zařadí na pomezí young adult a urban fantasy literatury.

Na webu autorky si můžete:
přečíst rozhovor s Jerichem Barronsem
– přečíst přehled hlavních i vedlejších postav spolu s přehledem důležitých míst a termínů
– přečíst vyprávění autorky, jak série Horečka vznikala, spolu se spoilery k sérii a představení ústřední trojice (MacKayla, Jericho, V‘lane)
– v sekci Novels s přehledem jednotlivých dílů Horečky si můžete přečíst ukázky z románů, zajímavosti k jednotlivým dílům (tzv. Did you know?) a v případě Dreamfever také vymazanou scénu
– stáhnout píseň Jericho Rain od Neila Dovera – píseň inspirovaná postavou Jericha
– stáhnout vyzvánění pro mobilní telefony inspirované sérií Horečka
– zakoupit Bloodrush – oficiální soundtrack k sérii Horečka s rozhovorem s Jerichem a dalšími bonusovými materiály
– zakoupit Shadowsong – soundtrack k pátému dílu série Horečka s vymazanou milostnou scénou a dalšími bonusovými materiály
– zakoupit Alpha Alternative – v roce 2011 vyhrál první místo v souboji Alpha showdown o nejcharismatičtější postavu paranormální fantastiky právě Jericho Barrons. Jako poděkování čtenářům napsala autorka milostnou scénu z jeho úhlu pohledu zasazenou do prvního dílu série Horečka. Tato scéna byla zdarma k dostání na FB stránce autorky, po delší době stažena, namluvena jako audiopovídka a nyní si tuto povídku v přepočtu za 40 Kč mohou čtenáři zakoupit v textové podobě ve formátu PDF spolu s audioverzí v jednom souboru.

Na webu společnosti vidoucích, Sidhe-Seers, Inc. (tedy Vidoucí, s.r.o.) si mohou čtenáři:
– prohlédnout mapu Dublinu s vyznačenými důležitými body (hořící sirka ovládá hlasitost hudby)
– napsat graffiti vzkaz na zeď
– zahrát hru Mac vs. Stíny (viz. níže)

Na webu MacHalo World Tour si můžete přečíst zážitky čtenářů, kteří si sestavili helmu MacHalo dle návrhu MacKayly na ochranu proti Stínům.

Můžete si zahrát hru Mac vs. Stíny. Chůze se ovládá myší, hráč musí levým tlačítkem kliknout na blížící se Stíny, tím se rozsvítí baterka hráče a Stín je poražen. Získáním krabičky zápalek získává hráč dočasnou imunitu proti Stínům. Jeden dotek Stínu a hra končí. Hra lze spustit i z webu Sidhe-SeersInc.com

Další zajímavosti:
– na pátý díl série navazuje grafický román Fever Moon
– studio DreamWorks v roce 2011 zakoupilo filmová práva na sérii Horečka, dosud ovšem nejsou známy žádné podrobnosti o režisérovi či hercích.
– sérii přibude v roce 2015 šestý a v roce 2016 sedmý díl (zatím nepojmenované).

Zdroje:
Wikipedia.org
Goodreads.com
karenmoning.com
Facebooková stránka autorky

[aktualizace 16.5.2015]