Karen Marie Moning: Temná horečka

Já osobně nikdy zachraňovat svět nechtěla. Celý ho vyzdobit? To ano. Ale snažit se ho spasit? Ani omylem. Do Dublinu jsem přijela s jediným cílem: pomstít smrt své sestry. (s. 189)
S románem Temná horečka přichází na pulty knihkupectví urban fantasy, která se od svých u nás zatím vydaných sestřiček liší nejen místem děje, ale také monstry, která na hlavní hrdinku číhají.

MacKayla Laneová žije v jižanské Georgii a ke spokojenosti jí stačí jen správně růžový odstín laku na nehty a její sestra Alina, toho času studující v Dublinu. MacKayliny bezstarostné dny ovšem zpřetrhne telefonát z dublinské policie – Alina byla brutálně zavražděna. Poté co policie ukončí neúspěšné vyšetřování, se Mac, jak si MacKayla nechává zkráceně říkat, vydává do Irska, aby zburcovala policisty ke znovuotevření případu a případně se pustila do pátrání na vlastní pěst, dokud smrt své sestry nepomstí. Jediným vodítkem jí je poslední telefonát od Aliny, která ji zapřísahá, aby nalezla starobylou knihu Sinsar Dubh (vysl. Šisa Du), knihu sepsanou už před milénii bytostmi jménem Dananové, jež může znamenat konec světa, jak ho známe.

Román Temná horečka je vyprávěn retrospektivně v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky. Svět, ve kterém se příběh odehrává, se všemi jeho děsivými i překrásnými nadpřirozenými bytostmi odkrýváme postupně společně s hlavní hrdinkou. Ta padla do světa Dananů bez přípravy, bez varování a rovnýma nohama. Za pomoci tajuplného Jericha Barronse se pomalu seznamuje nejen s bytostmi, které známe jen z irských legend, ale také se svou nově objevenou schopností „vidění“. Mac dokáže prohlédnout za maskovací „závoj“, kterým Dananové halí před lidmi svou skutečnou podobu, a ona vidí tyto bytosti takové, jaké skutečně jsou – ať překrásné, nebo naprosto nechutné.

Mac není žádná „kick-ass“ hrdinka, jaké známe z jiných sérií. Je to úplně obyčejná holčina z Jihu, dvaadvacetiletá blonďatá, poměrně naivní, ale tvrdohlavá servírka (podobnost se Sookie Stackhouseovou je snad čistě náhodná). Až na druhé straně světa zjistí, že má zvláštní schopnost, o které dosud nevěděla a se kterou neví, co si počít, a ani ji nechce. Postupně se ovšem z naivní slečny libující si v růžové mění v černě oděnou, drsnou, přesto trochu zbrklou lovkyni Dananů.

V jejím odhodlání najít vraha své sestry a zbavit svět temných bytostí jí zdatně sekunduje bohatý knihkupec Jericho s garáží plnou vozů značek Porsche a Lamborghini. Málomluvný rádce se zdatně vyhýbá odpovídání na jakékoli MacKayliny otázky, přesto jí kdykoli pomáhá a často i zachraňuje život. Druhým mužským protějškem pak se zdá být dananský princ V’lane, který se stejně jako ostatní Dananové živí na lidech, on ovšem prostřednictvím sexu. Na Mac i čtenáře tak čeká několik žhavých chvil, které ovšem s romantickým milováním nemají pranic společného.

Svět série Horečka je vystaven na myšlence, že lidé nemají o existenci nadpřirozených bytostí ani ponětí, proto se také stávají jejich snadnou kořistí. Seznamujeme se s různými druhy Dananů i se způsoby, jakými zabíjejí a jakými své činy maskují. I díky českému překladu irských názvů těchto bytostí se v nich čtenář neztrácí. Český překlad a transkripce výslovnosti irských jmen jsou celkově velkou předností této knihy už proto, že výslovnost irského jazyka je velmi složitá. I tak ale zůstává několik jmen a názvů nepřeložených a jejich výslovnost není nikde v románu zakomponovaná. Čtenáři tak nezbývá než číst jména jako Aoibheal nebo Leabhar Gabhala tak, jak se píší, nebo si jejich výslovnost vyhledat na internetu.

Až v průběhu čtení čtenáři dojde, že Mac, která vypráví příběh, je o mnoho let starší než Mac, která ho na stránkách románu prožívá. Často se totiž objeví poznámky jako „brzy jsem se měla přesvědčit, že…“ nebo „tehdy jsem to ještě neviděla, ale během dalších let zjistím, že…“. Podobné věty se objevují v románu velmi často. To, co je zpočátku zpestřením a doplněním děje, ale po několika opakováních omrzí, protože to nejen ruší plynulost příběhu, ale také může kazit čtenářský zážitek. Tyto poznámky připravují o překvapení, co se na následujících stránkách nebo v dalších románech odehraje.

Toto je ovšem jediné negativum hladce plynoucího, temného, místy až hororového příběhu, v kterém čeká na hlavní hrdinku, a tedy i na čtenáře, několik překvapení. Smaragdový ostrov, Dublin, životem pulzující čtvrť Temple Bar. A Dananové, překrásné i nestvůrné bytosti z irských mýtů živící se na nic netušících lidech. To vše na vás čeká na stránkách prvního dílu cyklu Horečka. Román lze doporučit nejen milovníkům této ostrovní země, ale také čtenářům urban fantasy, kteří si chtějí odpočinout od vlkodlaků a svůdných upírů a rádi by si přečetli neotřelý příběh zasazený do neokoukaného prostředí, kde ve stínech zapadlých uliček čekají… nu, nejen smrtící Stíny.

Druhý díl této série, Krvavá horečka, vychází 10. října.

Vydala: Jota; 2012

Koupit knihu