Lara Adrian: Procitnutí půlnoci

Tegan, obávaný a nemilosrdný válečník Rodu, bojuje se svými nepřáteli i se vzpomínkami a výčitkami na dávnou smrt své milované. Až nyní si cestu k jeho srdci dokázala proklestit mladá vdova, bojovná Elise.

Teprve před několika měsíci ztratila vdova po bohatém a vlivném upírovi syna kvůli droze zvané šarlat, přesto se pravidelně noc co noc vydává do ulic a jako temný mstitel zabíjí Přisluhovače, lidské poskoky Škůdců, upírů, kteří mají na svědomí smrt jejího syna Camdena. Při jedné své výpravě se střetne s Teganem, jedním z nejobávanějších bojovníků z Rodu potírajícího Škůdce. Teganovi, kterému se po smrti jeho ženy srdce proměnilo na kámen, se mladá, krásná a odvážná vdova pomalu dostává pod kůži. Brzy se ovšem bude muset postavit nejen vrahovi své ženy a úhlavnímu protivníkovi, zjišťuje totiž také, že v horách střední Evropy se ukrývá nepřítel nebezpečnější, než proti komu zatím Rod bojovníků stál.

Nakladatelství Brána již potřetí přináší příběhy upířího společenství z Bostonu, ačkoli tentokrát se s hlavními hrdiny podíváme nejen za hranice státu, ale přeletíme s nimi oceán k našemu sousedovi, Německu. Příběh, který se v prvních dvou dílech této již desetidílné série zdál jako přímočará romance s náznakem vedlejší akční linie, tedy bojem Rodu se Škůdci a s hlavním padouchem Markem, se začíná přiostřovat.

V prvním díle Polibek půlnoci se čtenáři především seznámili se světem, v němž se příběh odehrává, a sledovali jsme v něm vyvíjející se vztah Lucana a Gabrielle – ačkoli samotná jejich linie příběh neutáhla. V druhém díle se přidává boj s ústředním padouchem a důsledky jeho činu. Příběh graduje tak, jak se události prvních dvou dílů stávají příčinami pro další vývoj situace  v ději třetího dílu.

Vztah ústřední dvojice, Tegana, bojovníka Generace Jedna, a Elise, vdovy a Vyvolené, vyniká svým postupným vývojem. Když se tito dva lidé setkají, nevybuchují nad hlavami ohňostroje, nýbrž teče krev. Oba jsou tvrdohlaví, neústupní a jdou si za svým. Sledovat je na scéně a vidět, jak se mezi nimi rodí vzájemné city, je čtenářský požitek nejen v milostných scénách, ale také ve scénách akčních, které v knize převládají.

Ač je série Lary Adrian žánru paranormální romance, staví akci nad romanci. Ve třetím díle Procitnutí půnoci  sledujeme dvojici Tegan a Elise. Vývoj jejich vztahu čtenáře jistě zaujme a scény s nimi fungují. Nelze se ovšem ubránit dojmu, že Laře jde především o sdělení příběhu války mezi Rodem a Škůdci a že samotné linie romantických vztahů ústředních dvojic využívá jako vatu. Potenciální hluchá místa tak zanikají a čtenáři se tudíž ani v jednom okamžiku nenudí, ani nemají potřebu přeskakovat stránky.

Pokud lze soudit podle zatím tří u nás vydaných dílů, pak mohu s klidným svědomím říci, že autorce se daří napsat každý příběh lépe než předcházející. Za nádhernou fialovou obálkou se skrývá příběh plný akce, napětí, hrůzy a krve, ale také romance, lásky a sexu. Čtenáře, který právě tuto směsici v románech vyhledává, příběh Tegana a Elise rozhodně nezklame.

Vydala: Brána; 2012