Krystyna Kuhn: Údolí – Katastrofa

Osm studentů elitní školy Grace College v sedmdesátých letech beze stopy zmizelo. Jaká je pravděpodobnost, že se na téže škole objeví potomci jednoho z nich? Vypadá to, že Mark de Vincenz tehdy nezemřel, ačkoliv ho nakonec osud přece jenom dostihl. Ve škole se traduje spousta strašidelných legend, ale nic konkrétního, podle čeho by děti mohly zjistit, co se tehdy doopravdy stalo.

Katie se je jistá, že řešení pro zmizení oněch osmi studentů leží na vrcholu hory Ghostu. Expedice pod vedením průvodkyně Anny Cree vyráží o víkendu, kdy do školy přijíždí generální guvernérka, takže by si jejich nepřítomnosti neměl nikdo všimnout. Během cesty mají všichni nervy napjaté k prasknutí a čelí mnoha nebezpečným situacím. Najdou důkazy, zda nahoře tehdy studenti doopravdy byli? Dostanou se všichni až na vrchol, a pak zase bezpečně zpátky dolů?

„Katie, zahráváš si se svým životem!“ řekl jí plešatý psychiatr, k němuž ji přinutil jít její tatínek.
„Ach, opravdu? A já myslela, že si spíše hraju se smrtí! Však vy víte! Je to něco jako na schovávanou! Lákám ji ven, rozumějte, říkám jí: O co, že mě nedostaneš?“ (str. 17)

Osmnáctiletá Katie Westová se umí pohybovat mrštně jako kočka, je závislá na adrenalinu a leze po skalách bez jištění. Tvrdohlavá Korejka je vznětlivá a nezdolná, ale ví, co chce a toho se drží. Nehodlá akceptovat hranice, které vytyčí někdo jiný – raději si jde svou vlastní cestou. Když umřel její přítel Sebastian, rozhodla se přihlásit na Grace College, aby mohla začít život na novém místě a špatné vzpomínky nechat za sebou. Bohužel to není tak jednoduché a minulost ji stále dohání.

Paul Forster je rozhodnutý vyrazit s Katie do hor za každou cenu, a protože má jako jediný mapu, podaří se mu vnutit do týmu. Paul je chytrý a lstivý, dokáže pouštět hrůzu a neustále někam mizí. Jeho postava je poutavá, občas působí jako psychopat nebo manipulátor, ale každopádně umí zapůsobit. Šokující odhalení na závěr knihy nutí čtenáře ještě dlouhou dobu po dočtení příběhu vrtět hlavou a dumat nad tím, zda narazil na nadpřirozený úkaz nebo je v tom něco jiného.

Uplynuly už tři měsíce od oné hororové noci, kdy byla zavražděna Angela Finderová (viz kniha Údolí – Hra). Julia chodí s Chrisem, ale usiluje o ni také David. Chris se občas chová majetnicky a dává najevo svůj nárok na ni. Rivalita mezi Chrisem a Davidem se stupňuje a Julia se kvůli tomu cítí nepříjemně.

Katastrofa je druhým dílem z děsivé série Údolí. Román pro mládež je plný dobrodružství, akce a dramat. O napínavé scény není nouze, vyprávění osvěžují vtipné a ironické komentáře. Thriller s nečekanými zvraty, kriminální zápletkou a ponurou atmosférou nepřestává čtenáře překvapovat. Charakter postav je dobře propracovaný a z dialogů čiší emoce i mladická nerozvážnost. V čele příběhu stojí Katie – nevýrazná postava z první knihy. Vzpomínky na minulost pomáhají čtenáři pochopit její smýšlení a následné jednání. Julie a Robert mají v příběhu také své slovo, ale tentokrát se dostali do pozadí.

Krystyna Kuhn vypráví příběh ve třetí osobě, děj plyne rychle a v každé kapitole na čtenáře čekají nová tajemství, což činí z příběhu nepředvídatelné dílo. Na závěr knihy se dočkáme rozuzlení záhad, jenže stejně jako tomu bylo ve Hře, i tentokrát je jasné, že zůstalo ještě hodně nevyřčeného a nezjištěného.

Vydal: Deus; 2012