Charlaine Harris – Pravá krev: Dotek mrtvých

Po úctyhodné románové sérii o servírce Sookie Stackhouseové před nás americká spisovatelka Charlaine Harris předkládá dílo poněkud odlišné, sestávající se z několika povídek zasazených do příběhového světa plného nejen upírů, vlkodlaků, ale i vražd, intrik a rovněž lásky. Na začátku knihy však sama autorka předkládá svou nejistotu, co se psaní povídek týče, a tak si i my, čtenáři můžeme zahrát na malé soukromé detektivy a hodnotit spisovatelčinu práci a rozdíly v její románové a povídkové tvorbě.

A hned na začátku je záhodno říci, že se role spisovatelky – povídkářky autorka zhostila velmi dobře.  Jednotlivé povídky neoplývají přílišnou délkou ani nápaditostí, ale vzhledem k faktu, že se je spisovatelka snažila „zapasovat“ do rozjeté příběhové linie, neměla moc možností, jak s postavami operovat. I přesto se ale snažila vytěžit maximum z toho, co ji svázaná série nabídla. Nakoukneme-li do obsahu knihy, jistíme, že se na zhruba 160ti stranách nachází na sebe nenavazujících 5 povídek, které se ale svým způsobem vážou k příběhu románů, a proto nelze knihu doporučit neznalcům světa Sookie Stackhouseové a jejich přátel.

Přiznám se bez mučení, že nejsem příliš zběhlý ve čtení a hodnocení povídek, takže mi asi úplně nepřísluší je jednotlivě hodnotit, na druhou stranu mě můžete v komentářích pod článkem opravit a připsat svůj názor, pokud se od toho mého odlišuje. A teď již k samotné náplni knihy.

Vílí prach
První z řady povídek nám překvapivě nepředstaví nejznámější knižní postavy, za to však odhalíme tajemství Sookiiných vílích příbuzných a něco málo se dozvíme i o jejich zaměstnání v pánském tanečním klubu. S Claudem a Claudine jsme se na stránkách románů mohli setkat již několikrát, zde se však poprvé dozvídáme o další a poslední z trojice vílích bratří/sester, která byla během jednoho poklidného večera zavražděna. Kým? To musí Sookie rozluštit. Vzhledem k její vrozené schopnosti ale nejde o nic, co by nedokázala, proto každý čtenář ví, že její snaha dojde ke zdárnému konci. Vzhledem k neznalosti podezřelých není povídka nijak strhující ani napínavá, jedná se spíše o příjemné uvedení do fungování Sookiiné mysli.

Draculova noc
Druhá povídka nás uvádí do rozličné společnosti, ve kterých to naše hlavní hrdinka nemá tak jednoduché. Číst myšlenky upírů je pro ni nemožné, a tak už ve chvíli, kdy dostane pozvánku na upíří noc v Ericově baru, ví, že tato schopnost je zde život nezachrání. Na druhou stranu to ani nebude potřeba, na oslavě se má objevit někdo mnohem mocnější a silnější, než je ona či kdokoliv jiný, sám velký Dracula osobně. A věřte tomu nebo ne, objeví se i neobjeví zároveň. Není k tomu ani zapotřebí přílišného detektivního umu, a tak je povídka klasickým čekáním na něco, co se nakonec ukáže jako ne zcela úplná pravda. Sookie však neváhá vzít pod kontrolu jakoukoliv situaci, takže předvídatelný konec není úplně tak předvídaný.

Jednoslovná odpověď
V této povídce se Sookie poprvé potkává s démonickým právníkem, panem Cataliadem. Přijíždí jí oznámit nelichotivou zprávu o smrti její sestřenice Hadley. Sookie se dozvídá, že jedna z jejích posledních žijících příbuzných byla upírka s vysokým postavením na královnině dvoře, a za pomoci svého přítele Billa Comptona odhaluje záhady a taje její smrti. Povídce chybí spád a je prakticky celá tvořená dialogy mezi postavami, které jsou sice zajímavé, ale nikterak záživné. Zvrat bez jakékoliv gradace nastává až na úplném konci, kdy Sookie odhalí pravdu o Hadlyině smrti, a pointa vyřčená na závěr nemá nikterak šokující účinek. Opět se jedná o poměrně slabou povídku.

Klika
Detektivní role v této povídce se krom Sookie zhostí i její kamarádka Amélie, se kterou dostanou za úkol vyřešit poněkud neobvyklý pojišťovací případ. Nejedná se však o pojištěnce či jejich smlouvy, ale o pojišťováka samotného, který si ke své profesi dopomáhá špetkou magie. Ale i ta je krátká na plynutí osudu a na rovnováhu ve světě, kterou musí opět nastolit Sookie. Povídkou se navíc prolíná menší příběhová linie o jednostranné zamilovanosti. Všehovšudy obstojná povídka, která nám má za úkol něco sdělit.

Vánoční dárek
A to nejlepší na závěr, jak se říká. Vánoce jsou v plném proudu a na Sookie si nikdo nevzpomněl. Jako dárek ji hnutí osudu nadělí neznámého zraněného muže, o kterého se naše hlavní hrdinka postará doslova po všech stránkách. A nakonec zjistíme, že nešlo tak úplně o osud…

Dotek mrtvých nelze hodnotit jako ostatní knihy série, tu však svými příběhy pěkně dotvářejí a odhalují nám další stránky ze Sookiiny tajemné, typicky ženské mysli. Faktem zůstává, že kniha je určena pouze zarputilým fanouškům a ostatní čtenáře zanechá spíše chladnými.