Cassandra Clare

Spisovatelce, původně známé jejími fan-fiction povídkami ze světa Harryho Pottera, přestal svět anglických kouzelníků stačit a v roce 2007 představila svůj debutový román Město z kostí ze série Nástroje smrti. Ač u nás zatím vyšly jen tři díly této série, autorka si získala srdce a přízeň mnoha čtenářů.

Cassandra měla poměrně netradiční dětství. Narodila se 27. července 1973 v Teheránu, hlavním městě Iránu, a ještě před dovršením deseti let žila s rodinou v několika zemích, včetně Francie, Británie a Švýcarska.

Rodina se často stěhovala, Cassandře byly tedy kotvou v jejím životě knihy a příběhy v nich ukryté a ať šla kamkoli, vždy s sebou nějakou knihu měla. Střední školu vystudovala v Los Angeles, kde už v té době psala příběhy k pobavení svých spolužáků. Jedním z nich byl i příběh The beautiful Cassandra, založený na stejnojmenné povídce Jane Austenové (v ČR vydáno pod názvem Krásná Kasandra – pozn. red.). Pod vlivem této povídky si také autorka, která své pravé jméno pečlivě tají, zvolila svůj umělecký pseudonym.

Po absolvování vysoké školy žila Cassandra střídavě v Los Angeles a New Yorku, kde pracovala pro několik magazínů i bulvárních plátků. Po čase měla ale už dost popisů cest Brada a Angeliny nebo obsahu skříní Britney Spears. Roku 2004 tedy začala pracovat na svém debutovém románu Město z kostí, k jehož sepsání ji inspirovala její nejoblíbenější čtvrť New Yorku, Manhattan.

Nápad s tetováním postav přišel po návštěvě tetovacího salonu její kamarádky, ve kterém bylo zvykem, že každý tatér ozdobí stěny a strop svými barevnými otisky. Cassandře pak salón připadal jako dějiště bitvy podivných postav a v kombinaci s prostředím salonu přišel nápad na příběhy o bytostech s mocným tetováním.

Psaní fantastiky se od roku 2006 věnuje na plný úvazek a doufá, že už nikdy nebude muset psát o Paris Hilton. Cassandra nerada pracuje z domova, protože by ji tam od psaní stále rozptylovala televize, takže při psaní obvykle posedí v útulné kavárně nebo restauraci ve společnosti svých přátel.

Cassandra žije se svým snoubencem a dvěma kočkami v Massachusetts. Velmi obdivuje práce své nejlepší přítelkyně Holly Blackové (*1971, autorka děl Daň peklu, Kronika rodu Spiderwicků a další – pozn. red.), tudíž i v dílech Cassandry najdeme zmínky o postavách z Hollyiných románů.

Se svými čtenáři se autorka podílí o zajímavé informace nejen o chystaném filmu a nových knihách na své facebookovské stránce, twitteru a dvou blozích, livejournalu a tumblr.
Na svém webu odpovídá na otázky čtenářů, například na:

Mají Clary, Jace, Simon a další předobraz v někom, koho znáte? A jsou místa ve vašich knihách skutečná?
Některé vedlejší postavy jsou skutečně založené na někom, koho znám – například Simonovi přátelé Eric, Kirk a Matt jako by z oka vypadli mým vlastním přátelům. Ale já nechci vepsat do knih svůj život. Tyto postavy jsem stvořila proto, že perfektně sedí do příběhu a je nutné, aby byly samy sebou. Někdy získají postavy některou z vlastností a rysů lidí, které znám nebo s nimiž jsem se setkala, jako například Simonův smysl pro humor nebo Claryino umění. Jace naproti tomu není založen na nikom skutečném.
A co se míst z mých knih týká, Idris a jeho okolí jsou samozřejmě vymyšlené. Většina podniků – klub Pandemonium, Institut, Garrowayův antikvariát, hotel Dumont a Takiho bistro stojí na skutečných místech, ale doopravdy neexistují. Renwickova nemocnice existuje a hřbitov Marble z Města kostí také.

Tvorba:

The Shadowhunter chronicles – Kroniky lovců stínů
Souhrnný název pro série z pera Cassandry Clare. Do těchto kronik patří nejen vydané a rozpracované Nástroje smrti a Pekelné stroje, ale také série The Dark Artifices a typ průvodce Shadowhunter codex (Kodex lovců stínů – pozn. red.), na nichž autorka začne teprve pracovat. První díl série Dark Artifices s názvem Lady Midnight je naplánován na rok 2016.
Další podobu knižní série Nástrojů smrti představuje film Město z kostí (2013). Připravuje se také seriál Shadowhunters, který by se měl začít vysílat v roce 2016.

Mortal Instruments – Nástroje smrti
Clare_Mesto_kosti1. City of Bones (2007) – Město z kostí
2. City of Ashes (2008) – Město z popela
3. City of Glass (2009) – Město ze skla
4. City of Fallen Angels (2011) – Město padlých andělů
5. City of Lost Souls (2012) – Město ztracených duší
6. City of Heavenly Fire (2013) – Město nebeského ohně

Baneovy kroniky (Slovart, 2021) – soubor povídek o čaroději Magnusovi

Infernal Devices – Pekelné stroje
1. Clockwork Angel (2010) – Mechanický anděl
2. Clockwork Prince (2011) – Mechanický princ
3. Clockwork Princess (2013) – Mechanická princezna

Mortal Instruments: Graphic Novel
City of Bones Graphic Novel (2015)

The Dark Artifices – Temné lsti
1. Lady Midnight (2016) – Paní půlnoci
2. Lord of Shadows (2017) – Pán stínů
3. Queen of Air and Darkness (2018) – Královna povětří a temnoty

The Eldest Curses – Nejstarší kletby (spolu s Wesleym Chu)
1. The Red Scrolls of Magic (2019) – Rudé svitky magie
2. The Lost Book of the White (2020) – Ztracená Bílá kniha

Ke svým knihám také sepsala a zveřejnila vynechané scény, scény z knih sepsané z pohledu jiných postav, příběhy různých postav předcházející nebo běžící současně s příběhy z románů. Většinu z nich zveřejnila k přečtení na své webové stránce (posloupnost povídek pro Nástroje smrti zde a pro Infernal Devices zde)

Další povídky:
The Girl“s Guide to Defeating the Dark (2005)
Charming (2007)
Graffiti (2008)
Other Boys (2009)
The Mirror House (2009)
I Never (2009)
Cold Hands (2010)

Magisterium (spolu s Holly Black)
1. The Iron Trial (2014) – Železná zkouška
2. The Copper Gauntlet (2015) – Měděná rukavice
3. The Bronze Key (2016) – Bronzový klíč
4. The Silver Mask (2017) – Stříbrná maska
5. The Golden Tower (2018) – Zlatá věž

Články:
Nástroje smrti jako film?
Rozhovor s autorkou

Zdroje:
cassandraclare.com
wikipedia.org
goodreads.com
mortalinstruments.wz.cz

Za konzultace děkuji Renče a Syki.