UNDERWORLD: EVOLUTION (2006)

Je to již osm století od počátku krvavé bitvy mezi vládnoucím rodem upírů a jim poddanými lykany. Podle legendy válka začala u dvou bratrů, Markuse a Williama. Jeden byl kousnut netopýrem, druhý vlkem. Jeden se stal vládcem upírů, druhý nejmocnějším lykanem.

Režisérem zůstává, stejně jako v prvním i dvou následujících dílech, Len Wiseman (*1973). Právě tato tetralogie o válce mezi upíry a vlkodlaky jej proslavila nejvíce, a navíc díky ní získal i svou stávající ženu, se kterou se seznámil právě při natáčení dílu prvního.

Tou je představitelka hlavní hrdinky, Selene, Kate Beckinsale (*1973), anglická herečka, která si kromě upírky v latexovém oblečk, zahrála i sestřičku v Pearl Harboru (2001) a Annu Valerious ve Van Helsingovi (2004).

„Napůl upír, napůl lykan, ale silnější než oba“. Tak se popisuje postava hybrida Michaela, kterého ztvárňuje herec anglického původu Scott Speedman (*1975).

Původního upíra, Markuse Corvina, si zahrál skotský herec Tony Curran (*1969). Známe ho z Blade II (2002), kde si zahrál člena upírské jednotky jménem Priest, nebo jako Rodneyho Skinnera čili Neviditelného muže v League of Extraordinary Gentlemen (2003).

Původního lykana, Williama Corvina, sice v lidské podobě neuvidíme, ale herec, který jej ztvárnil, určitě stojí za zmínku, protože si „zahrál“ i jiné podobné role. Objevil se jako Sammael v Hellboy (2004) a Wink v Hellboy II (2008), dále pak jako starověká podoba Draka v Blade Trinity (2004). Jeho jméno je Brian Steele.

Role jejich otce, Alexandra Corvina, se ujal anglický filmový a divadelní herec, Sir Derek Jacobi (*1938). A historikovi Tannisovi propůjčil tvář Angličan Steven Mackintosh (*1967).

Ocitáme se v zdevastované vesničce, roku 1202. Upíři, v čele s Amélií, Victorem a Markusem, stopují nebezpečného lykana, který pozabíjel a zničil vše, co se dalo. Zatímco upíří vojáci pálí těla a prohledávají domy, někteří z pokousaných se začínají přeměňovat. Viktor posílá Markuse pryč, aby náhodou nebyl zabit. Mezitím se podaří najít Williama a zajmout ho. Markus je rozčílený, protože mu nemělo být ublíženo a dovolává se práva k vydání svého bratra do jeho rukou. Viktor nechápe bratrské pouto, které ho k nekontrolovatelnému lykanovi táhne. Ale bohužel nemůže Williama zabít, a rozhodne se jej proto uvěznit daleko od Markuse.

Vracíme se zpět k Selene, která bylo po šest století věrnou bojovnicí za svůj rod. Pravda o počátku války mezi upíry a lykany nebyla taková, za jakou ji vydával jejich vládce a její zachránce Viktor. Ten nakonec zemřel právě upírčinou rukou, když chtěl zabít jejího milého Michaela, hybrida upíra a lykana, potomka pokrevní linie Corvínů. Nyní jsou oba na útěku a je jen otázkou času, kdy je najdou.

Jejich jedinou nadějí je probudit posledního staršího, Markuse, všechno mu rozumně vysvětlit, a to vše zvládnout dřív, než se k němu dostane Kraven a pokusí se ho zabít. Jaké je jeho překvapení, když v Markusově hrobě nikdo není. Markus všechny upíry pozabíjí, zrádného Kravena přišpendlí ke zdi a pravdu zjistí sladkou a příjemnou cestou.

Skupinka lidí přináší informace a černé vaky s těly staršímu muži. Novinky nejsou nijak dobré. Amelia i její družina jsou mrtví a oživlý Markus dělá vše proto, aby našel úkryt svého bratra. Jedinou útěchou je nález v jednom z těl. Přesněji ve Viktorových ostatcích, kde se nachází, do žeber vsazený, velice důležitý artefakt.

Selene nechává Michaela v staré základně. Michael se stále nedokáže smířit s tím, že se musí živit krví. Bez ní však není dostatečně silný, aby Selene pomohl. Krev i přesto odmítá a vydává se do velice přátelsky laděné hospody, kde si objedná normální jídlo. Z počátku je vše v pořádku, ale za chvíli zjišťuje, že Selene měla pravdu a že lidské jídlo už pro něj není déle jedlé. Navíc v televizi akorát vysílají pořad s hledanými a nebezpečnými osoby, kde se vyjímá Michaelova fotka.  Uteče, ne však bez toho, aby stačil někomu ublížit.

Selene je na cestě za Markusem, ale už je příliš pozdě a on je na cestě k nim. Vydává se proto zpět, ale Michael už je pryč. Nakonec najde skupinku policajtů, kteří ho pronásledují, a zneškodní je. Prostřílený Michael se musí nakrmit, a bere si tak Seleninu krev. Než však stačí zmizet, najde je Markus. Nejde mu o to, že zabila Viktora, ten si to zasloužil už dávno, ale pravdu o Selene, kterou mu tajil. Utíkají a nakonec se jim podaří Markuse zbavit. Vychází však slunce a Selene se musí schovat. Narazí na opuštěnou dílnu a Michael dodělá poslední úpravy, aby Selene nic neohrozilo. Upírka si začíná vzpomínat na své dětství a na medailon, který Markus tolik chtěl získat. Aby se dozvěděla pravdu, vydávají se za oficiálním historikem obou rodů, Andreasem Tannisem, který si v exilu užívá přítomnosti upířích společnic a je hlídán skupinkou vlkodlaků.

Tannis začíná vyprávět příběh o prvním z upírů. Ne však o Viktorovi, jak tomu všichni mylně věřili, ale o Markusovi, který nabídnul nesmrtelnost umírajícímu králi. Na oplátku chtěl jediné ˗˗ s armádou nesmrtelných zabít první vlkodlaky stvořené Williamem. Toho chytili a uvěznili ve vězení, které vytvořil Selenin otec. Když bylo postaveno, všichni lidé, kteří o něm věděli, byli zabiti. Všichni, krom jediné dívky, jež nosí mapu k vězení ve své krvi. Tannis domluví schůzku s mužem, který by jim mohl pomoci proti Markusovi. Ten po jejich odchodu poctí svou návštěvou Andrease a dozví se vše, co potřebuje.

Selene s Michaelem se vydávají na setkání s Lorenzem Macaro, z něhož se nevyklube nikdo menší než otec jich všech, Alexander Corvinus. Ten po staletí sledoval válku mezi rody svých synů a uklízel následky. Přilétá Markus, dostane medailon i mapu k vězení a zabije Michaela. Dlouho odkládané setkání otce se synem nedopadne nejlépe pro Alexandra. Je jediný způsob, jak Markuse zastavit. Selene dostává mocnou zbraň v podobě té nejsilnější krve z žil otce obou rodů.

Markus nachází vězení svého bratra a William se dostává na svobodu. V tu dobu tam doráží i Selene se skupinkou Alexandrových vojáků. Nakonec obživlý Michael zabije Williama a Selene rozcupuje Markuse. Oba původní jsou mrtví a Selene zjišťuje, že od Alexandra dostala i jiný dar, kromě síly k zabití Markuse. Možnost opět stát ve slunečních paprscích.