Červená Karkulka (Red Riding Hood)

Synopse / 15.3.2012 /

Nejnovější filmová adaptace příběhu o holčičce v červeném plášti, která jde k babičce s košíkem plných dobrot a po cestě potkává vlka, který jí chce sežrat, je ideální pohádka na dobrou noc. Co když to ale s Červenou Karkulkou bylo trochu jinak? 

Režie romantického hororového snímku Červená Karkulka (Red Riding Hood; 2011) se ujala Texasanka Catherine Hardwicke (*1955). Ta o sobě dala poprvé vědět, jako režisérka biografického snímku Thirteen. Později se stala nejúspěšnější režisérkou roku 2008, kdy natočila první díl upírské ságy Stmívání.

Role Valerie byla svěřena americké herečce a zpěvačce Amandě Seyfried (*1985), již proslavila role Sophie ve filmové adaptaci slavného muzikálu Mamma Mia!, tvořeného z hitů od švédské skupiny ABBA. Mohli jsme ji spatřit i v hororovém snímku Jennifer´s Body s Megan Fox. 
        
Jejího milého Petera si zahrál méně známý Američan Shiloh Fernandez (*1985). Ten se mohl proslavit jako upír Edward Cullen, ale nakonec byl pro roli vybrán Robert Pattinson. Zahlédnout jsme Shiloha mohli v menších rolích v televizních sériích jako Jericho, Gossip Girl a CSI: NY.

Cesaira, otce Valerie, ztvárnil americký herec a muzikant Billy Burke (*1966), známý díky roli Charlieho Swana v sáze Stmívání. Roli nechtěného nastávajícího Henryho se ujal model a herec Max Irons (*1985), syn herce Jeremyho Ironse. Henryho otce, Adriena Lazara, ztvárnil Kanaďan Michael Shanks (*1970), který se proslavil rolí Dr. Daniela Jacksona z televizní sci-fi série Stargate SG1 i jejího filmovém zpracování.
  
Otce Solomona si zahrál anglický herec a muzikant Gary Oldman (*1958). Známý je především rolí hraběte Draculy ve filmové adaptaci románu Brama Stokera, Dracula, pod režijním dohledem F. F. Coppoly. Diváci ho znají i jako Siriuse Blacka ze slavné sérii o Harrym Potterovi, nebo detektiva Jamese Gordona z nejnovějších filmových adaptací Batmana Christophera Nolana.
          
Hudba k filmu byla svěřena Brianu Reitzellovi (*1965), jenž stojí za hudbou k filmům Ztraceno v překladu a Marie Antoinetta režisérky Sofie Coppoly. Na hudbě se podílel také britský skladatel Alex Heffes nebo švédská skladatelka známá jako Fever Ray (The Wolf, Keep The Streets Empty For Me), francouzská hudební skupina M83 (Just A Fragment Of You) a anglické duo The Big Ping (Crystal Visions).

Bylo, nebylo. V jedné malé vesnici jménem Daggerhorn, uprostřed temných a nebezpečných lesů, žila malá holčička jménem Valerie. Ta svůj čas nejraději trávila venku s nejlepším kamarádem Peterem, se kterým chytala malé bílé králíčky na nové boty, a nic jiného netížilo její mysl.
 
Když se však přesuneme o 10 let dopředu v čase, Valerie (Amanda Seyfried) stále ráda chodí sama do lesa, ale teď už se s Peterem (Shiloh Fernandez) věnují trochu jiné zábavě. Přestože ho miluje, byl pro ni dohodnut výhodnější sňatek s Henrym Lazarem (Max Irons). S Peterem naplánují útěk, ale když se rozhodnou vesnici nadobro opustit, uslyší zvony ohlašující, že vlk udeřil znovu. Nejnovější obětí se stala Valeriina sestra. Val si to dává za vinu, protože Lucy byla zakoukaná do Henryho a z bezpečí vesnice odešla jen proto, že se dozvěděla o jeho chystaném sňatku s mladší sestrou.
 
Mezitím se v hospodě místní kněz snaží ostatní přesvědčit, aby počkali na otce Solomona, který pozabíjel vlkodlaky a čarodějnice po celém království. Místo toho se muži rozhodnou sami bestii najít a zabít. Jejich lov je úspěšný. Aspoň to si zprvu myslí. Vrací se s hlavou vlka na kůlu a Henryho otcem, Adrienem (Michael Shanks), na káře. Valerie zjišťuje, že její matka milovala Adriena a Lucy byla jejich dcerou.

Do toho všeho přijíždí otec Solomon (Gary Oldman) s rytíři v zářivé zbroji. Vesnice je vítá, sice přijeli pozdě, ale jedou včas alespoň na oslavu pořádanou k zabití vlka. Solomon je však ujistí, že to nebyl jejich vlkodlak. Poví jim smutný příběh o své ženě Penelope, která byla vlkodlakem. Prvním, kterého zabil. A o tom, že když vlkodlak zemře, promění se zpět do lidské podoby, a nezůstane ve své zvířecí, jako jejich trofej.

Vesnice přesto večer slaví. Oslavy však končí, když vlkodlak zaútočí znovu. Odchytí Valerii ve slepé uličce a ta zjišťuje, že s ním může mluvit. Navíc ho jako jediná slyší a rozumí mu. Přemlouvá ji, ať s ním odejde, že jsou stejní. Ta však odmítá. Ráno přináší spoustu mrtvých, vesničanů i rytířů, a ti, co ještě dýchají, musí být zabiti, jelikož jsou nakaženi. Peter znovu přemlouvá Valerii, aby s ním odešla. Ta si vzpomene na vlkova slova, jeho hnědé lidské oči stejné jako Peterovy, a myslí, že je to on. Stejně hnědé oči má však i její babička, která se přijela postarat o svoji snachu, která byla vlkem škrábnuta.
 
Solomon prohledává celou vesnici, hledaje stopu, která by je dovedla k vlkodlakovi. Podezření padne na Clauda, pomalejšího bratra Roxanne, který umí triky s kartami. Otec to považuje za známku černé magie a vyzývá jej, aby mu prozradil jméno vlka, v zájmu většího dobra používá mučící metodu vynalezenou Římany. Zavře Clauda do železného slona, pod kterým pořádně zatopí. Roxanne se za něj přijde přimluvit. Nabídne Solomonovi peníze i sebe. Ale ani jedno ho neobměkčí. Dostane jej až na jméno čarodějnice. Valerie, která je rychlejší a mrštnější než všechny dívky z vesnice, navíc nosí plášť s Ďáblovou barvou. A co víc, Roxanne byla u toho, když mluvila s vlkodlakem. Ani obviněná čarodějnice mu však nedokáže říct, kdo se ve vlka mění. A proto se rozhodnou dát vlkodlakovi, po čem touží.

Babička obviní Henryho, Henry zase obviní babičku. Henry s Peterem a jejím otcem plánují osvobození Valerie, která jako obětní beránek čeká na vlkodlaka. Ten si přijde pro svou oběť, Val souhlasí, že s ním odejde, když nechá vesnici na pokoji. K jejímu překvapení se za ní, nebo spíše před ní, vesničané postaví. Přichází úsvit a vlk musí odejít sám.

Ve svém červeném plášti a s košíčkem se Valerie vydává do hlubin lesa navštívit babičku. Místo babičky však v jejím domě najde svého otce, Cesara (Billy Burke). Ten zabil vlastní matku, když si uvědomila, co je zač. Otec jí začíná vyprávět svůj příběh, jak se kletba předává již po generace v jejich rodu. Musel však počkat na krvavý měsíc, aby svou nejstarší dceru mohl proměnit a ona mohla odejít s ním. Když však zjistil, že mu Lucy jako vlkovi nerozumí, dalo se to vysvětlit jen jedním způsobem. Nebyla jeho dcerou, a proto ji zabil. Proto zemřel i Adrien a pomstu si zasloužila i jeho žena, kterou však jen zranil. Jeho matka nikdy nevěděla, že její manžel i syn nesou stejné prokletí. Zjistila to až v den, kdy ji Henry obvinil, že z ní cítí vlka, který zabil jeho otce.

Valerie se odmítá stát tím, čím je otec. Do toho všeho dovnitř vpadne Peter, který chce Cesara zabít, to se mu nakonec pomocí Valerie, a z části i Solomona, podaří. Peter je však pokousán. Cesarovo tělo, zatíženo kameny zašitými do břicha, hodí do jezera. Peter odchází pryč, aby se naučil, jak žít se svou novou částí, aniž by ublížil své milované, která mu slíbí, že na něj počká.

Vše se vrátilo do starých kolejí. Vesnice se opět stala poklidným místem k životu, aniž by se její obyvatelé někdy dověděli o identitě vlka, který se už víckrát neukázal. Henry se stal jedním z rytířů bojujících proti temnotě. Valerie už dál nemohla žít ve vesnici a zabydlela se proto v babiččině domě, hluboko v lesích, kde trpělivě čeká na návrat svého vlka.

 

Komentáře: 9

 • Renča 15.3.2012na0.00

  strašně předvídatelný film, žádná jiskra mezi hlavními hrdiny, ale vadily mi i detaily jako umělý sníh

 • Tor 15.3.2012na0.00

  no, i kdybych se na to chtěla podívat, jako že nechci, protože je to blbina (šmarjá, v lese je strašně nebezpečná bestie, co žere lidi, takže se tam honem všichni poďme podívat a nejlíp v noci) tak se ani není na co "těšit", protože tady je odvyprávěný celý děj :-)
  Na druhou stranu mě to utvrdilo v přesvědčení, že nemusim vidět všechno, kde je vlk:-))

 • finka 15.3.2012na0.00

  Fakt pěkně odvyprávěný děj. Tahle Červená Karkule je pěkná blbost. Musím si ale dát bacha, abych takhle nečetla o něčem, co chci vidět :-))

 • Axia 15.3.2012na0.00

  Tenhle film se vážně nepovedl. Pokud jde o různé verze příběhů o Karkulce, tak mně se moc líbilo, jak si s její pohádkou vyhráli teď v 15. dílu seriálu Once upon a time.

 • Tor 15.3.2012na0.00

  Ax, koukáš na to? Já viděla pár prvních dílů a je to fakt moc pěkná pohádka, pak už jem to přestala stíhat, ale plánuju, že to doženu.-)

 • Axia 15.3.2012na0.00

  Je to sice OT k tomuto článku, ale ano, koukám. Na každý díl se těším, protože tam představí jinou pohádku v jiném úhlu pohledu, než co známe z dětství. Vážně to dožeň, je to hodně dobrý seriál. Líbí se mi na něm i ta zvláštně pojatá chronologie. Zatímco příběh ze současnosti běží klasicky dopředu, ty pohádky vidíme zpětně a jdeme víc a víc do minulosti. Takže v prvním díle vidíme kletbu, v dalších to, co jí předcházelo dřív a dřív. Moc pěkné. Doporučuji.

 • Aleara 15.3.2012na0.00

  Tor: Tak si příště přečti jen recenzi :)
  Axia: Souhlas, postava Karkulky v Once Upon A Time je skvělá, i její příběh byl moc pěkně zpracován. Celkově je to opravdu velice povedený seriál, který také vřele doporučuji ;)

 • Lucka 12.2.2013na21.11

  asi bych se na to mela podívat článek vypadá zajímavě.A to je jako serial nebo film?

  • Renča 13.2.2013na9.05

   Červená Karkulka je film. Možná tě zmátly poslední komentáře nad tebou, ty se týkají seriálu Once upon a time.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče a následně uloží na váš disk. Ukládají se různé informace a nastavení, určená k lepšímu načítání webu, započítání do číselníků počítadla návštěvnosti, nebo v případě stránek s reklamním obsahem, vyhledá podle jiných již uložených cookies, reklamu přímo pro vás. Jak jste někde hledali novou pračku, vyskočí na vás pračky na každém webu, který si reklamou přivydělává.
Více informací naleznete na odborných stránkách, u tetičky WIKI, nebo strýčka Googla.

S pozdravem
Děti noci

PS: U nás pračky ani jiná zařízení nenaleznete :)

Zavřít