Alexandra Ivyová: Chuť temnoty

Třetí díl romantické paranormální série americké autorky Alexandry Ivyové Strážci věčnosti ze stáje Levných knih aneb "Když se obyčejná čišnice ocitne ve válce mezi dvěma nelidskými korunovanými hlavami."

Darcy Smithová vždy cítila, že se něčím liší od ostatních lidí. Jen kdyby věděla, jak moc. O svém pravém původu má jen nejasné tušení, neboť vyrůstala v adoptivní rodině. Jak veliká je její cena, pochopí, až když je osudově vtažena do nemilosrdného boje mezi upíry a vlkodlaky, a zároveň objevuje nový svět plný extáze – a tajemných vášní. Spalován touhou po Darcy by udělal Styx – vládce všech upírů – cokoliv, jen aby ji dostal ze spárů Salvátora Guilianiho, smrtelně nebezpečného vůdce vlkodlaků…(anotace)

Darcy pracuje v baru a vždycky byla jiná než normální lidé, ale netušila proč. Jednoho večera ji v práci osloví „mafián“ v nažehleném italském obleku s párem osobních strážců v závěsu. Velice se o ni zajímá a slovo „Ne“ nebere jako odpověď. Darcy se snaží využít situace a zmizet tajně zadním vchodem, ale narazí ve stínech do tajemného cizince, který ji unese.

Darcyným únoscem a věznitelem je antihrdina z knihy V objetí temnoty a nový vládce všech upírů Styx. Kromě svých četných vladařských povinností má jeden velmi velký problém. Styxův bolehlav se jmenuje Salvátor Guiliani, nový a neuvěřitelně ambiciozní král vlkodlaků. Zrovna zavítal do Chicaga a odmítá se podřídit Styxovým příkazům.

Třetí díl ze série Strážci věčnosti (v češtině vyšel jako druhý) perfektně pokračuje už v zaběhlé realitě minulých dílů. Děj se odehrává v zatuchlých hotelech, polorozpadlých skladištích, temných koutech parkovišť i v luxusních rezidencích. Nechybí ani postavy z minulých dílů, hostující v menší či větší míře ve vedlejších rolích. Novou složkou příběhu tvoří vlkodlačí rasa v čele s milovníkem drahých obleků Salvátorem.

Chuť temnoty je paranormální romance s hlavní hrdinkou až po prsa v problémech, pokud se dá pochybný zájem dvou velmi přitažlivých mužských nazvat prekérní situací. Celá trojice hlavních postav je velmi přesvědčivě popsaná a jejich motivy patří mezi uvěřitelné a vcelku normální. Všichni tři zdařile pendlují mezi nesnesitelnými a sympatickými. V logice příběhu by se možná pár nedostatků našlo, ale nejsou natolik zásadní, aby to rušilo ve čtení.

Překlad se Levným knihám nepovedl víc, než je u nich obvyklé. Například u Forta Knoxe se rozhodně nejedná o osobu, ale o pevnost Knox.  Záhadou jsou Levetovy komentáře, které by měly dávat hodně vzdálený smysl, ale ve výsledku je z nich totální nesmysl. Na své si ovšem příjdou sběratelé vyloženě českých přirovnání v překladovém textu. Máme zde několikrát Pata a Mata a Spartu i Slávii. 

Příběhu se dá vytknout několik věcí, hlavně existence Leveta, jenž běžného čtenáře začíná unavovat. Vzhledem k jejím dalším parametrům je ovšem i tak stále velmi příjemným společníkem na cesty nebo jedno odpoledne v pohodlí domova.

Originální název: Embrace The Darkness
Nakladatelství: Levné knihy (2010)
Překlad: Růžena Rosůlková
Obálka: Franco Accornero
Počet stran: 410
Vazba: brožovaná
Cena: 59 Kč

Za sehnání podkladů bych ráda poděkovala Cukýně.