Deborah Harknessová: Čas čarodějnic

Literární prvotina Deborah Harknessové Čas čarodějnic je příběhem o překonávání předsudků, poučením z historie i vědy, ale zejména do detailů propracovanou romancí, v jejímž srdci bojují o právo na lásku historička a čarodějnice Diana a vědec a upír Matthew.

Doktorka historie Diana Bishopová při svém bádání v oxfordské knihovně narazí na začarovaný alchymistický rukopis. Vrací jej však zpět do skladu, protože zrovna nemá čas ani chuť se jím podrobněji zabývat, tohle dílo totiž už na první pohled žádá od čtenáře plnou pozornost. Tím se spouští lavina nečekaných a pro Dianu hlavně nepříjemných událostí – začnou se o ni zajímat démoni, upíři i čarodějnice, neboť je po mnoha letech první, kdo vůbec dokázal rukopis otevřít.

Diana je zatažena do světa nadpřirozených bytostí, o jehož existenci jako čarodějnice sice věděla, ale kterému se snažila vyhýbat od podivného úmrtí svých rodičů. Čarodějnické schopnosti navíc v sobě dlouho potlačovala. Jediným pozitivním přínosem téhle nebezpečné hry, je seznámení s profesorem Matthewem Clairmontem, geniálním vědcem zabývajícím se mimo jiné výzkumem DNA, a také upírem pamatujícím ještě Franskou říši. Co zpočátku vypadá jako záminka pro získání rukopisu, se s postupem příběhu mění v hluboký vztah, v němž oba hrdiny čeká nejen boj o lásku, která je mezi upíry a čarodějnicemi zakázaná starým kodexem, ale hlavně o holé životy. Ve hře mocných bytostí nejde jen o rukopis, ale především o Dianiny skryté schopnosti.

Americká autorka Deborah Harknessová je stejně jako její hrdinka Diana profesorkou historie a stejně jako Matthew milovnicí vína. Poměrně klasickou a předvídatelnou romanci tak zabalila do barvitého hávu vědeckých i historických poznatků, citátů z klasických děl a téměř neustálého popíjení červeného vína. Dějová linie je přímočará, nečekají nás žádná velká překvapení, odhalení a zvraty, i postavy jsou jen černé nebo bílé, s barvou jasně danou od začátku, s žádnými skrytými nekalými úmysly. Na knihu pro dospělé to bohužel vypadá dost naivně a nereálně.

Příběh má několik styčných bodů s proslulým Stmíváním Stephenie Meyerové – motiv zakázané lásky, předsudků vůči jiným bytostem, hrdinčino smíření se s možnou proměnou v upírku, upírovo otálení se sexem – a působí v některých scénách naivně a přesladce růžově. Autorka se vyžívá i v podrobném popisování vzhledu postav a prostředí. Čtenáři jsou v hojné míře vnucovány docela nudné pasáže z běžného života (procházky, klábosení u snídaně), kdy se nic podstatného neděje. To by se dalo přijmout na začátku knihy, kdy se milostný vztah teprve rozvíjí a oba hrdinové se teprve seznamují, ale v druhé polovině poměrně rozevlátého příběhu je to jen nudná vata.

Napínavá a čtivá první polovina ubíhá poměrně rychle, druhá, odehrávající se v domě čarodějnic, však vyznívá příliš pohádkově, jako kdyby došlo ke změně žánru z mystery fantasy na pohádkový příběh o strašidelném domě v sousedství. Myslím si, že řada scén mohla být z příběhu vystříhána, aby nabral strmější spád.

Spisovný jazyk vyprávění na čtenáře dýchne atmosférou minulých století, klení, slang a bohužel i slovní humor či nadsázku by hledal jen marně. Komicky působí jen situace jako takové (a je otázkou, zda záměrně), něco jako když se sejde „Taková normální rodinka“ ve složení čarodějnice, démoni, duchové a upíři v domě, který má svůj vlastní rozum a podivné móresy.

Paranormální romance na začátku se tvářící jako detektivka, na konci spíš jako pohádka nevybočuje nad parametry subžánru, bohužel jí v druhé polovině chybí napětí mezi oběma milenci i rychlejší spád. Vzhledem k zahraničním ohlasům a z toho vyplývajícím zvýšeným očekáváním byl pro mne Čas čarodějnic spíše zklamáním. Kniha je úvodem trilogie, ale i přes utahané vyprávění a podivný závěr jsem zvědavá na pokračování, které hrdiny zavede do minulosti.

Vydal: Knižní klub; 2011

O autorce:
Deborah Harknessová (*1965) vyrostla na okraji Filadelfie, žila v Massachusetts, Chicagu, Kalifornii, New Yorku, Oxfordu a Londýně.
Studovala historii na univerzitě Moung Holyoke, na Northwestern University a na Kalifornské univerzitě v Davisu, v té době se zabývala historií magie a vědy v Evropě v období let 1500–1700.
Čas čarodějnic je její prvotinou, která vyšla ve Spojených státech a Velké Británii v únoru 2011. Knihu začala psát v roce 2008.
V současnosti píše pokračování Času čarodějnic, jež vyjde v létě 2012 pod názvem Shadow of Night.